Velikonočno veselje: Pisanice, zajci in piščanci!

7. 4. 2012

Velikonočni običaji so prepleteni z ikonografijo bajeslovja in z vražami o zajcih in piščancih. Najbolj tipičen velikonočni simbol, povezan s številnimi šegami, je prav gotovo jajce.

Jajce je splošno razširjen prastar simbol, ki ga najdemo skoraj v vseh verstvih sveta, v svetovnih mitologijah in v ljudskem izročilu številnih narodov.

Jajce največkrat simbolizira novo življenje, zametek in izvor vsega stvarstva. V krščanski ikonografiji simbolizira Kristusovo vstajenje, vnovično stvarjenje in upanje na novo življenje. To lahko povežemo s piščancem, ki razbije jajčno lupino in nastopa v mnogo različicah na velikonočnih voščilnicah.

Na Slovenskem se je ohranila lepa navada barvanja pisanic.

Velikonočno okrašena jajca v posameznih delih Slovenije imenujejo tudi pirhe. V Prekmurju jim pravijo remenice, saj 'rumen' v prekmurščini pomeni rdeč. Rdeča barva je barva krvi, srca, ljubezni, veselja obnovitve življenja, je barva kraljev in ima veliko apotropejsko moč, predvsem pri nevestah.

Skupaj s pirhi se pri nas pojavlja še velikonočni zajec, ki prinaša otrokom pisanice. K nam so ga prinesli Nemci, saj izvira iz germanskega poganskega sveta: tevtonska boginja Eastra, boginja pomladi, zarje in začetka življenja, ki so jo častili vsako leto aprila, naj bi imela zajčjo glavo. V svojem bistvu je zajec pri mnogo ljudstvih prastari simbol plodnosti, lunarna žival, ki zaznamuje vnovično rojstvo, vstajenje, preporod, ne nazadnje pa je zajec, podobno kot mačka, atribut čarovnic.

Arheologi presenečeni: Neandertalci so izdelali "švicarski nož"

Na pasho, judovsko veliko noč, so Judje obhajali sveti obred z žrtvovanjem jagnjeta, ki je simbol pomladi. Kristus je bil usmrčen ravno na predvečer pashe in po verovanju kristjanov vstal od mrtvih dan po njej.

Jagnje je tako v krščanstvu postalo simbol vstalega Kristusa.