Zakaj luna včasih izgleda tako velika?
Zagotovo se vam je to že kdaj zgodilo: zvečer ste se zazrli v nebo in videli luno ob hribu, drevesu ali stavbi. Ob tem se vam je zdelo, da je luna ogromna, kasneje, ko se je dvignila višje na nebo, pa ni bila več videti tako velika. Kaj pravzaprav to pomeni? Je bila luna bližje Zemlji, nato pa se je oddaljila?
Ne spreglejte:
- Kontracepcijske tabletke lahko vplivajo na našo IZBIRO PARTNERJEV
- Ali veste, čemu je namenjena svetleča in čemu mat stran alu folije?
Astrofizik Neil deGrasse Tyson pojasnjuje, da je v resnici to le optična iluzija: "Gre za optično iluzijo, pojav, ki ga imenujemo 'iluzija lune na obzorju'. Ko luna 'vzhaja' in je blizu hribov, dreves ali stavb, se naša precepcija globine spremeni in zmede.
Vemo, koliko so od nas oddaljene zgradbe in drevesa, o oddaljenosti lune pa nimamo tako dobrega občutka. Naši možgani to kompenzirajo tako, da naredijo luno večjo, kot v resnici."
View this post on Instagram
Strokovnjak ob tem dodaja, da je ta pojav še posebej izrazit ob polni luni. A luna v resnici ni večja, temveč da je vse v naši glavi. Kasneje, ko je luna višje na nebu, tako postane manjša le zaradi našega dojemanja, ne zato, ker bi bila bolj oddaljena od Zemlje.
"V resnici luna ni večja, vse je v naši glavi. Ko se luna kasneje dvigne višje v nebo, lahko vidimo, da ni tako velika, kot se nam je zdelo, ko je 'vzhajala'."
Da bi ukanili naše možgane in videli, kako velika je v resnici luna, obstaja preprost trik. "Če luno pogledamo iz druge perspektive, če recimo naredimo predklon in luno pogledamo skozi svoje noge, naši možgani ne prepoznajo več stavb in dreves, in luna bo v trenutku videti manjša," pravi astrofizik.
Neil deGrasse Tyson sicer pravi, da je luna lahko resnično bolj ali manj oddaljena od Zemlje, a gre za zelo majhno razliko, ki ni tako izrazito opazna.