Za navdih Promocijsko sporočilo

Pomladno doživetje v Koprivniško-križevski županiji

30. 4. 2024
Deli
Pomladno doživetje v Koprivniško-križevski županiji (foto: promocijska fotografija)
promocijska fotografija

Pomlad v Koprivniško-križevski županiji je preprosto čarobna! Medtem ko narava prebuja iz zimskega spanja, ta kotiček Hrvaške postane kot iz slikovite pravljice. Prijetno sončno vreme dodatno osvetljuje te idilične pokrajine, ustvarjajoč popolno okolje za raziskovanje in uživanje. Koprivniško-križevska županija ponuja neverjetno raznolikost naravnih lepot, ki jih lahko doživimo spomladi. Sprehodi skozi gozdove, ki se prebujajo v novem zelenju, kolesarjenje po slikovitih podeželskih poteh in vinskih poteh ali preprosto sproščanje ob jezerih ali rekah - vse to so dejavnosti, ki omogočajo polno doživetje pomladi.

Sprehodi skozi mestne parke

Ampak ni samo narava tista, ki vzame dih. V tem času leta mesta, kot sta Koprivnica in Križevci, zasijejo v vsem svojem sijaju. V središču Križevcev stojita dva parka kot simbolična predstavnika parkovne arhitekture, ki nosita naziv spomenika parkovne arhitekture. Ti parki, zaščiteni že od leta 1971, so dragocen del naravne dediščine in so vpisani v Register zaščitenih delov narave po takratnem Zakonu o zaščiti narave. Danes, v skladu z veljavnim Zakonom o zaščiti narave, so ti parki uvrščeni med spomenike parkovne arhitekture.

V središču Koprivnice, ob glavnem trgu, se razprostira slavni mestni park, urejen na zgodovinskih obzidjih in bedemih. Njegova zgodovina sega vse do leta 1856, a največji pečat pri oblikovanju parka je pustil Dragutin Ruhl, mestni vrtnar, konec 19. stoletja. V tem parku, ki je med najlepšimi na severu Hrvaške, najdete tudi leseni paviljon iz leta 1896, mojstrovino tesarja Antuna Rogine, in znano skulpturo "Buđenje" Josipa Fluksija. Koprivniški mestni park ni le zelena oaza v središču mesta, temveč tudi mesto bogate kulturne dediščine, ki priča o preteklih časih in umetniško navdihnjeni zgodovini mesta. Mestni park v Đurđevcu je trenutno v rekonstrukciji. Z novimi zelenimi površinami bo Đurđevac še bolj zaželena destinacija.

Podravski motivi

Pohodništvo po pokrajinah Kalnika in Bilogore

Kalnik, impresivna gora med Križevci in Varaždinom, je izjemno zanimiva destinacija z bogato zgodovino in nenavadnimi geološkimi značilnostmi. Njene skalnate vrhove, znane kot "Sedem zobov", skrivajo legende o črni kraljici in "pomirjanju" kalničkih slivnikov in križevaških purgerjev. Ta naravni dragulj ponuja veliko več kot le impresivne poglede. Učne poti, jasno označene z markacijami, obiskovalcem omogočajo raziskovanje njene divjine na preprost in informativen način.

Tudi če niste ljubitelj pohodništva, štiri kilometre dolga učna pot skozi gozd ponuja vznemirljivo izkušnjo. Za tiste pogumne avanturiste pohodniška pot "Pot sedmih zobov" vodi do samega vrha Kalnika, znanega kot Vranilac. Ta najvišji vrh, visok 643 metrov, je dobil ime po zdravilni vranilovi travi, ki še dodatno obogati naravno doživetje tega kraja. Kalnik je več kot gora - to je kraj, kjer se zgodovina, narava in avantura združujejo v nepozaben doživljaj. Bilogora, blaga gora, ki se razprostira na 80 kilometrov v smeri severozahod-jugoistok, je izjemno pomemben del pokrajine Koprivniško-križevske županije.

Čeprav najvišji vrh "Stankov vrh" doseže skromnih 309 metrov nadmorske višine, Bilogora blesti s svojo prostranostjo in naravno raznolikostjo. Leži med rekama Dravo in Savo, znana je tudi kot Međuriječje, in je izvir nekaterih najpomembnejših pritokov teh rek, kot so Česma, Glogovnica in Ilova. Njeni gozdovi, kjer prevladujejo hrast kitnjak, grab in hrast lužnjak na višjih delih ter bukev na severnih pobočjih, tvorijo enega največjih gozdnih kompleksov v Hrvaški. Tudi najmlajši lahko tu uživajo. Otroška pohodniška pot na Bilogori, ki jo najdete v idiličnem okolju planinskega doma Kamenitovac, je popolna združitev zabave, izobraževanja in narave. Ta krožna pot, dolga 4 kilometre, je idealna za male raziskovalce od 4. leta dalje.

Aktivnosti na Kalniku i Bilogori

Vinski turizem - vino in vinske ceste

Koprivniško-križevska županija očara z vinogradi in vinskimi potmi. Kalniško območje je ustvarjeno za pridelavo vina. Tu se gojijo lokalne sorte grozdja in staremu Kleščecu se vrača stara slava. Na vinski poti Križevci-Kalnik-Orehovec uživajte v belih sortah, kot so graševina, chardonnay in rizling. Po vinski poti Đurđevac se odpravite skozi čarobne vinograde na sončnih pobočjih Bilogore, kjer se vino že stoletja prideluje, z globoko ukoreninjeno tradicijo in kulturno dediščino, kjer so vina tega območja znana kot vina s peskom.

Omeniti velja tudi koprivniško vinsko cesto, ki se razteza od Rasinje do Virja in ponuja vrhunska vina. Območje je vedno slovelo po ljubezni do vina, zahvaljujoč ne le naravnim pogojem, temveč tudi predanosti lokalnih vinarjev. Njihov trud se kaže v številnih nagradah na razstavah vin tako doma kot v tujini. Ali obiščete majhnega družinskega proizvajalca ali večjo vinsko klet, kakovost vina je zagotovljena, prijazni gostitelji pa vam bodo z veseljem ponudili lokalna vina, ki jih boste vzljubili z vsem srcem. Nazdravite pomladi in uživajte v degustaciji ter odkrijte čarobnost vin, ki vas bodo osvojila z okusi in aromami.

Vina s peskom

Izvedite več tukaj.