Zakaj ima človek lahko le 3 ali 4 prave prijatelje?

7. 9. 2024
Deli
Zakaj ima človek lahko le 3 ali 4 prave prijatelje? (foto: profimedia)
profimedia

Ljudje imamo pogosto omejeno število pravih prijateljev zaradi naravnih omejitev naših zmožnosti za vzpostavljanje in vzdrževanje globokih odnosov. Tukaj je nekaj glavnih razlogov.

Čas in energija

Globoke prijateljske vezi zahtevajo vlaganje časa, čustvene energije in pozornosti. Ker imamo omejene vire, jih lahko razporedimo le med nekaj ljudi, če želimo vzdrževati visoko kakovost odnosov.

Kognitivne omejitve

Dunbarjevo število, ki ga je predlagal antropolog Robin Dunbar, predlaga, da lahko človeški možgani vzdržujejo stabilne socialne odnose z največ približno 150 ljudmi, vendar je število res tesnih prijateljstev običajno omejeno na približno 3 do 5 ljudi.

Preberite še: Nobeno srečanje ni naključje ali Znaki, da je vaš prijatelj vaš angel varuh

Čustvena globina

Prava prijateljstva vključujejo zaupanje, podporo in čustveno intimnost. Takšne vezi zahtevajo globoko razumevanje in poznavanje drugega, kar zahteva čas in predanost. Ni enostavno ohranjati tovrstne povezanosti z veliko ljudmi.

Kakovost nad kvantiteto

Mnogi ljudje izberejo kakovost prijateljstev pred kvantiteto. Raje imajo nekaj tesnih prijateljev, ki jim lahko popolnoma zaupajo, kot veliko število površnih znancev. Imeti nekaj pravih prijateljev omogoča vzpostavljanje globokih in smiselnih odnosov, kar je bolj vzdržno in izpolnjujoče na dolgi rok.

Starodavna modrost grških filozofov o tem, kaj je prijateljstvo

Prijateljstvo je nepogosta duhovna zbližanost, ki lahko obstaja le med peščico ljudi. Zato ima človek v svojem življenju lahko le tri ali štiri prave prijatelje. Taka intimna predanost je resnično mogoča le v ozkih mejah. Prijateljstvo je predvsem odnos zaupanja.                    

Prijateljstvo je sveta vez med posamezniki, vzjamena plemenitost, ki narekuje spoštovanje, zavezanost, predanost in žrtvovanje, zahtevna in visoka merila, kar v življenju redko izkusimo. Pa vendar, ko imamo tu pa tam dovolj veliko srečo, da tako razmerje ustvarimo, se naše življenje v celoti spremeni.

Ko z nekom, ki je postal naš "drugi jaz", delimo vse, pridobi vse naše doživljenje nov pomen. Še tako mogočen vpliv, denar, niti položaj ne morejo nadomestiti radosti, ki nam je prinese pravi prijatelj. Če sorodne duše ni, življenju primanjkuje energije in smisla. 

Iz knjige Deset zlatih pravil, dr. M. A. Soupious, dr. Panos Mourdoukoutas

Ljubezenski horoskop za SEPTEMBER

Novo na Metroplay: Ninna Kozorog prekinila molk | N1 podkast s Suzano Lovec