Osnovna pravila obnašanja v restavraciji: Tako se obnaša kulturna oseba!

21. 8. 2024
Deli
Osnovna pravila obnašanja v restavraciji: Tako se obnaša kulturna oseba! (foto: profimedia)
profimedia

To bi vam povedali natakarji in kuharji... 

Na žalost vsakega, ki je vsaj enkrat delal v restavraciji, ne obstajajo pisana pravila o tem, kako se moramo obnašati, ko jemo zunaj svojega doma. Številni odrasli ljudje še vedno nimajo veščin, potrebnih za pravilno naročanje in uživanje hrane, zato vam predstavljamo seznam stvari, ki jih nikoli ne bi smeli početi v restavracijah. Kulturno obnašanje in spoštovanje so ključ do tega, da vsi uživajo v svojem obroku. 

Preberite si še:

Ne pozabite na bonton za mizo

Pomembno je, da se v restavraciji obnašate spoštljivo in upoštevate osnove lepega vedenja. Ne govorite z polnimi usti, ne žvečite preglasno in ne delajte nepotrebnega hrupa. 

Ne pritožujte se zaradi hrane, ko ste skoraj vse pojedli

Če vam hrana ni všeč, je najbolje, da to takoj sporočite natakarju, ko prvič poskusite jed. Pritoževanje šele potem, ko ste že skoraj vse pojedli, ni pošteno do restavracije in kuharja, saj vam lahko popravijo ali zamenjajo jed le, če pravočasno opozorite na težavo.

Ne puščajte nereda za seboj

Seveda osebje restavracije poskrbi za čiščenje miz, a ni potrebno, da pustite za seboj popoln nered. Poskusite ohraniti mizo urejeno in pospravite prtičke, če jih ne potrebujete več. Če imate otroke, jim pomagajte, da ne razmečejo hrane po celotni mizi in tleh.

Ne ignorirajte natakarja

Natakarji so tam, da vam pomagajo in poskrbijo za prijetno izkušnjo. Če imate kakršne koli potrebe, vljudno prosite za pomoč, vendar ne bodite vsiljivi ali neprijazni. Prav tako ni primerno, da ignorirate natakarja, ko vam prinaša hrano ali pijačo – vsaj bežen nasmeh in »hvala« sta vedno dobrodošla.

Ne naročujte pijače tik pred zaprtjem

Podobno kot pri naročanju sladice po zaprtju, tudi naročanje pijače tik pred zaprtjem povzroča dodatno delo osebju, ki morda že zaključuje svoje dolžnosti. Če je restavracija skoraj zaprta, poskusite razumeti, da je čas za odhod in se ne zadržujte predolgo.

Ne prinašajte svoje hrane ali pijače

Restavracije služijo s prodajo hrane in pijače, zato ni primerno prinašati svojih prigrizkov ali pijač. Če imate posebne prehranske zahteve, se vnaprej pozanimajte, ali vam restavracija lahko ustreže, namesto da s seboj prinašate svojo hrano.

Ne blokirajte prehoda natakarjem

Restavracije zaslužijo denar, ko ljudje sedijo za mizami in jedo hrano, zato ima smisel, da se v prostor nagnete čim več miz. Na žalost to ne pušča veliko prostora za gibanje s pladnji hrane, zato imejte razumevanje za natakarje in ne blokirajte njihovih prehodov.

Ne dodajajte na pamet soli in popra na glavno jed

Ni razloga, da bi samodejno posuli jed z začimbami, ki jih je pripravil profesionalec. Najprej poskusite hrano, nato pa (če je potrebno) dodajte dodatne začimbe.

Ne dovolite otrokom, da tekajo po prostoru

Vsi smo vsaj enkrat doživeli to situacijo, zato če imate majhne otroke, polne energije, razmislite, ali je restavracija res najboljše okolje za njih.

večerja restavracija
profimedia

Ne iščite polnilca za mobilni telefon

Restavracija ni kiosk za polnjenje mobilnih telefonov. V opisu dela današnjih natakarjev ni varovanje telefonov, ki se polnijo na pultu, zato tega ne zahtevajte.

Ne telefonirajte več kot 30 sekund

Seveda se včasih moramo oglasiti na telefon, a ne razlagajte podrobnosti nogometne tekme, medtem ko vas posluša 50 drugih gostov okrog vas. Pojdite stran od mize ali poskusite hitro zaključiti pogovor.

Ne zavzemite mize brez dovoljenja

Tako kot obstajajo pravila na cesti, imajo tudi restavracije sistem, s katerim nadzorujejo število ljudi v svojem prostoru. Če piše, da vas bo posedel natakar, ga počakajte. 

Ne pozabite na napitnino

Napitnina je v večini držav pričakovana in se jo šteje kot del plačila za storitve natakarja. Če ste bili zadovoljni s storitvijo, je primerno pustiti napitnino. 

Ne pozabite omeniti morebitnih alergij na hrano

Življenje je dragoceno, oreščki pa so v marsičem.

S temi preprostimi pravili lahko poskrbite, da bo vaša izkušnja v restavraciji prijetna ne le za vas, temveč tudi za osebje in druge goste.

Vir: stil.kurir.rs

Preberite si še:

Kaj pomeni, če ima človek malo prijateljev? Tako naj bi menil grški filozof

Novo na Metroplay: "Depresija nas prisili, da se ustavimo" | Aleš Ernst