Grobi komentarji so žal del vsakdana. A z iskrenim in spoštljivim odzivom lahko preprečimo, da bi se bolečina spremenila v zamero, ter hkrati postavimo jasne meje spoštovanja.
Vsi smo bili vsaj enkrat prizadeti zaradi neprimernega komentarja ali “šale”, ki ni bila smešna. Takšni trenutki pogosto sprožijo občutke sramu, zavrnitve ali kritike, pojasnjuje June Tangney, profesorica psihologije na Univerzi George Mason. V svojem raziskovanju se osredotoča na razumevanje sramu in krivde ter poudarja, da nas tovrstni komentarji prizadenejo, ker jih doživljamo kot napad na svojo vrednost.
»Prizadeti smo, kadar občutimo zavrnitev, ponižanje ali kritiko – in ne gre zgolj za neprijetnost, temveč pogosto za občutek sramu. Ljudje takrat pogosto verjamejo, da je z njimi nekaj narobe,« pravi Tangney.
Prizadetost pogosto skriva globlji občutek manjvrednosti. Po njenih besedah prizadeta čustva lahko vodijo v agresijo, a v ozadju je običajno občutek, da smo bili zavrnjeni ali razvrednoteni.
Strategija za reševanje konfliktov
Kaj torej storiti, ko nas nekdo prizadene? Matt Abrahams, predavatelj komunikacije na Univerzi Stanford, predlaga preprost, a učinkovit pristop, ki temelji na sodelovanju in razumevanju.
Namesto impulzivnega odziva priporoča, da uporabimo štiri besede:
»Pomagaj mi razumeti.«
Koraki za boljšo komunikacijo
1. Naredite premor
Ko ste prizadeti, je naravno, da želite takoj odreagirati. Toda pomembno je, da si vzamete trenutek – ta pavza vam omogoči, da umirite čustva in se odzovete premišljeno.
2. Poskusite razumeti pogled druge osebe
Morda vas je prijatelj želel le razvedriti, pa je izbral neprimerne besede. Poskusite se vživeti v njegov zorni kot – to lahko prepreči nepotrebno zaostritev odnosa.
3. Povabite k razlagi
Ko ste pripravljeni, odprite pogovor. Uporabite stavek:
»Pomagaj mi razumeti, zakaj si to rekel.«
S tem pokažete, da ste bili prizadeti, a hkrati omogočite drugi strani, da pojasni svoj namen in morda prepozna napako.
Primer:
Če vas nekdo pogosto zbadljivo komentira glede vaše zmedenosti v prostoru, lahko rečete:
»Pomagaj mi razumeti, zakaj misliš, da se vedno izgubim?«
- Preberite si še: Ko vas nekdo začne žaliti, izgovorite TE 3 BESEDE
Moč spoštovanja v odnosih
Takšna komunikacija se morda zdi enostavna, a v resnici zahteva pogum in iskrenost. Če je vajin odnos temeljen na spoštovanju, se lahko pogovor izkaže za zdravilnega in krepčilnega.
Tudi če vas druga oseba preseneti, lahko ob vaši ranljivosti spozna, da vas je prizadela – in ravno ta uvid je tisti, ki vodi v spremembo.
Grobi komentarji so žal del vsakdanjega življenja. A če se odzovemo s spoštovanjem, iskrenostjo in preprostimi besedami kot je »Pomagaj mi razumeti«, lahko preprečimo, da bi se bolečina poglobila v dolgotrajno zamero – in hkrati učimo druge, kako naj nas spoštujejo.
Vir: stil.kurir.rs