Znanstveniki napovedali letnico, ko bo sodobna družba doživela kolaps: bližje je, kot mislimo

23. 2. 2025
Deli
Znanstveniki napovedali letnico, ko bo sodobna družba doživela kolaps: bližje je, kot mislimo (foto: Profimedia)
Profimedia

Kolaps družbe je že dolgo vroča tema in znanstveniki že vrsto let ugotavljajo, kdaj se nam obeta propad kompleksnih družbenih, političnih in ekonomskih sistemov.

V zgodovini so številne civilizacije doživele zaton zaradi različnih dejavnikov, kot so politična nestabilnost, gospodarske krize, vojne, ekološke katastrofe in izčrpavanje naravnih virov. Danes se ta razprava pogosto povezuje s podnebnimi spremembami, globalnimi konflikti, družbenimi neenakostmi in vse hitrejšo porabo virov.

Napredek umetne inteligence omogoča znanstvenikom, da s pomočjo tehnologije bolje razumejo prihodnost človeštva in našega planeta. Prav to je bil cilj ekipe znanstvenikov s Tehnološkega inštituta Massachusetts (MIT), ki je poskušala izračunati, kdaj bi lahko človeška družba dosegla svojo prelomno točko.

Številni izračuni ugotavljajo, da bo prelomno leto 2040

Že leta 1972 so raziskovalci na MIT z računalniškim modeliranjem analizirali različne dejavnike, kot so rast prebivalstva ter poraba naravnih virov in energije.  Po njihovih izračunih bi do določenega propada družbe lahko prišlo sredi 21. stoletja. Znanstveniki so kot prelomnico označili leto 2040.

Ko je bilo to poročilo prvič objavljeno, ga mnogi niso jemali resno in so se mu celo posmehovali. Vendar je leta 2009 druga skupina raziskovalcev izvedla podobno študijo in prišla do skoraj enakih rezultatov. Nadaljnja analiza je pokazala, da so bile napovedi iz leta 1972 točne tudi več kot 35 let kasneje.

Leta 2021 je nizozemska raziskovalka trajnostnega razvoja Gaya Herrington znova preverila podatke in potrdila, da se svet še vedno giblje v smeri enega od slabših možnih scenarijev. Po njenih ocenah se nam obeta velik gospodarski zastoj do konca desetletja in zlom družbe okoli deset let kasneje.

Kljub mračnim napovedim pa Herringtonova ponuja tudi nekaj optimizma. "Glavna ugotovitev moje raziskave je, da imamo še vedno možnost, da spremenimo smer. Z inovacijami v gospodarstvu in napredkom družbe lahko ublažimo tveganja ter ustvarimo bolj trajnostno prihodnost," je dejala za tuje medije

Po njenih besedah kolaps družbe ni nujen – od naših odločitev danes je odvisno, kakšna bo prihodnost človeške civilizacije.

Prirejeno po: kafe.rs

Matej Škufca: Kako prva in druga svetovna vojna še danes oblikujeta naše družinske odnose