To je razmišljanje začetnika analitične psihologije Carla Gustava Junga.
Carl Gustav Jung je slavni švicarski psiholog in psihiater, ki je leta 1904 razvil metodo testiranja, ki je postala standardni postopek pri odkrivanju “kompleksov”. Takšno je bilo njegovo razmišljanje o psihonevrozi:
“Tako kot telo potrebuje hrano, pa ne katerokoli hrano, ampak tisto, ki mu ugaja, tako duša potrebuje smisel. Če bi se prepričal, da ima moje življenje smisel in namen, potem ne bi potreboval vseh teh nadlog. Psihonevroza je v zadnjem primeru bolezen duše, ki ni našla svojega smisla.”
Je začetnik analitične psihologije, v kateri ločimo dve plasti nezavednega: osebno nezavedno in kolektivno nezavedno. Njegova psihologija je dala pomembne rezultate pri interpretaciji mitoloških in verskih simbolov.
“O veri se govori, ko se znanje izgubi. Pračlovek ne verjame, on ve, saj je zanj notranja izkušnja enako veljavna kot zunanja."
"Zase ne morem reči, da verjamem. VEM. Imel sem to izkušnjo, da me je obsedlo nekaj veliko močnejšega od mene, nekaj, kar ljudje imenujejo bog."
Modre misli
"Ničesar ne moremo spremeniti, dokler tega ne sprejmemo."
"Zdrav človek ne muči drugih. Tisti, ki so bili mučeni, pa se spremenijo v mučitelje."
"Vse, kar nas jezi pri drugih, nas lahko pripelje do razumevanja samega sebe."
"Vaša vizija se bo razjasnila šele, ko boste pogledali v svoje srce. Kdor gleda dlje od svojega srca, sanja. Kdor pogleda v svoje srce, se zbudi."
"Obsojanje ne osvobaja, ampak duši."
"Če človek ne razume drugega človeka, ga bo imel za bedaka."
"Če bi radi kaj spremenili pri svojem otroku, bi morali najprej preučiti in ugotoviti, ali je to nekaj, kar bi morali spremeniti pri sebi."
Lekcija indijanskega poglavarja
Med svojim potovanjem po ZDA leta 1925, je Jung spoznal Poglavarja Ochwia Biano iz plemena Pueblo, ki mu je razkril svoja prepričanja o zahodni civilizaciji in duhovnosti. To srečanje je močno vplivalo na Jungovo razmišljanje o kulturnih razlikah v psihologiji in duhovnosti.
"Poglej," mi je rekel poglavar Puebla Ochwia Biano, "kako belci niso videti kot ljudje." Njihove ustnice so tanke, nosovi špičasti, obrazi razbrazdani in popačeni, pogledi so nepremični, vedno nekaj iščejo.”
“Kaj iščejo?” sem vprašal.
“Belci si vedno nekaj želijo, so vznemirjeni in nemirni. Ne vemo, kaj hočejo. Ne razumemo jih. Verjamemo, da so nori."
Vprašal sem ga, zakaj misli, da so nori?
Odgovoril je: “Pravijo, da razmišljajo s svojo glavo.”
“S čim pa razmišljate vi?” sem ga vprašal.
“Razmišljamo s tem,” je rekel in pokazal na svoje srce.
Vir: atma.hr
- Katero BABICO imajo otroci običajno raje? Po očetovi ali po mamini strani?
- Ženska, ki je doživela klinično smrt: "Bila sem V RAJU, oditi domov je čista radost."