Čeprav psihopate in sociopate pogosto enačimo, je med njimi več razlik.
Peta izdaja Diagnostičnega in statističnega priročnika za duševne motnje (DSM-5) uvršča tako sociopatijo kot psihopatijo pod isto diagnozo: antisocialna osebnostna motnja. Ker si obe delita številne vedenjske značilnosti, ju pogosto zamenjujemo.
To so skupne lastnosti psihopatov in sociopatov:
- neupoštevanje družbenih norm in zakonov;
- brezbrižnost do pravic drugih;
- pomanjkanje občutka krivde in obžalovanja;
- nagnjenost k nasilnemu in agresivnemu vedenju.
A kljub podobnostim obstajajo pomembne razlike med njima.
Sociopati so impulzivni in nestabilni
Sociopati so običajno živčni in hitro "eksplodirajo". Pogosto so impulzivni in imajo pogoste čustvene izbruhe, vključno z izbruhi besa. Pogosteje živijo na robu družbe, težko ohranijo zaposlitev ali stabilno okolje. Izkazalo se je tudi, da imajo običajno nizko stopnjo izobrazbe.
Čeprav jim bližina z drugimi ni naravna, sociopati lahko razvijejo čustveno vez z redkimi posamezniki. V odnosih pa imajo pogosto težave.
Pri sociopatih navadno hitro ocenimo, da so nestabilni, impulzivni in nepredvidljivi. Če denimo zagrešijo kaznivo dejanje, to običajno storijo impulzivno, brez načrta, zato jih je lažje ujeti ter tudi prepoznati, kot psihopate.
Psihopati so premišljeni in strateški
Psihopati pa ne razvijejo čustvenih vezi. Drugi ljudje so zanje le orodje za dosego lastnih ciljev. Kljub temu so pogosto izjemno šarmantni in prepričljivi. So pravi mojstri manipulacije. Znajo posnemati čustva, čeprav jih sami ne občutijo, zato se zdijo "normalni", celo prijetni.
Pogosto imajo dobro izobrazbo, redno zaposlitev in lahko uspešno vodijo dvojno življenje. Imajo družine in dolgotrajne odnose, ne da bi kdorkoli posumil, da je z njimi nekaj narobe.
Ko zagrešijo kaznivo dejanje, je to premišljeno, natančno načrtovano in brez čustev. Pogosto imajo pripravljen tudi rezervni načrt. Zaradi te premišljenosti jih je veliko težje razkrinkati kot sociopate.
Tudi vzroki za razvoj psihopatije in sociopatije se razlikujejo
Psihopatija je praviloma prirojena oziroma genetsko pogojena. Povezuje se z nepravilnostmi v delovanju možganov, predvsem na področjih, ki uravnavajo impulze in čustva.
Sociopatija pa je običajno posledica okolja. Pogosto izhaja iz travmatičnih izkušenj v otroštvu, kot so zanemarjanje ali zloraba.
Ker je sociopatija "naučena", lahko sociopati v določenih okoliščinah in z določenimi ljudmi razvijejo empatijo – psihopati pa tega niso zmožni.
Strokovnjaki pravijo, da je psihopatija redkejša, a tudi nevarnejša oblika antisocialne motnje. Ni presenetljivo, da so bili mnogi serijski morilci – kot denimo Ted Bundy, Dennis Rader in John Wayne Gacy – prav psihopati brez občutka krivde ali obžalovanja. Ocenjuje se, da kar polovica serijskih morilcev ustreza profilu psihopata.
Prirejeno po: kafe.rs