Zgodovina Romov je kompleksna in dolga, sega pa več kot tisoč let nazaj.
Romi so nomadski narod, ki izvira iz severne Indije, kjer so v 9. ali 10. stoletju začeli svojo migracijo proti zahodu. Njihov prihod v Evropo se je začel nekje v 14. in 15. stoletju.
Izvor in migracija
Izvor Romov je bil dolga stoletja nejasen, vendar jezikovne in genetske raziskave kažejo, da so Romi potomci ljudstev iz severne Indije. Njihov jezik, romščina, vsebuje elemente indijskih jezikov, predvsem sanskrta in hindi. Njihovo migracijo so verjetno povzročile vojaške ali politične razmere, kar jih je vodilo skozi Perzijo, Armenijo, Bližnji vzhod, vse do Evrope.
Preberite si še:
Prihod v Evropo
Romi so se v Evropi prvič pojavili okoli 14. stoletja, njihova migracija pa je potekala preko Balkana v srednjo in zahodno Evropo. V tem obdobju so se predstavljali kot romarji ali begunci iz Egipta, zato so jih v mnogih evropskih državah napačno poimenovali "Egipčani" ali "Cigani".
Romi se med seboj razlikujejo po več dejavnikih, vključno z jezikom, kulturnimi tradicijami, načinom življenja in zgodovinskimi okoliščinami, ki so oblikovale njihove skupnosti. Razlike med njimi so lahko zelo izrazite glede na geografsko regijo, v kateri živijo, ter na način, kako so se prilagodili lokalnim kulturam.
Etnične skupine
Romi niso enotna skupnost, temveč so razdeljeni v različne podskupine, ki se razlikujejo po poreklu, jeziku in kulturi. Nekatere najpomembnejše podskupine Romov vključujejo:
- Kalderashi: Ena od največjih skupin Romov, ki izhajajo iz Romunije in so znani po svojih kovinarskih spretnostih.
- Lovari: Skupina Romov, ki so se tradicionalno ukvarjali s konjerejo in trgovino.
- Sinti: Romi, ki živijo predvsem v Nemčiji, Italiji in Franciji. Imajo nekatere kulturne razlike od drugih skupin Romov, vključno z jezikovnimi posebnostmi.
- Manuši: Romi, ki živijo predvsem v Franciji in so znani po svojih tradicionalnih obrtniških spretnostih.
- Gitanos (Kale): Romi, ki živijo predvsem v Španiji in imajo svojevrstno kulturo, ki je globoko povezana s flamenco glasbo in plesom.
Čeprav večina Romov govori romščino, se njihov jezik razlikuje glede na regijo in podskupino. Romščina ima več narečij, ki se lahko zelo razlikujejo med seboj.
Romske skupnosti se razlikujejo tudi glede načina življenja:
- Nomadski Romi: Nekatere skupine Romov so ohranile svoj tradicionalni nomadski način življenja, potujejo od kraja do kraja in se ukvarjajo s trgovino, obrtjo ali sezonskimi deli.
- Stalno naseljeni Romi: Mnogi Romi so se skozi stoletja naselili v različnih državah in živijo v stalnih skupnostih, pogosto v romskih naseljih na obrobju mest ali v ruralnih območjih.
Diskriminacija in preganjanje
Romi so že od prihoda v Evropo pogosto doživljali diskriminacijo in marginalizacijo. Zaradi svojega nomadskega načina življenja, drugačne kulture in jezika so bili večkrat tarča predsodkov. V mnogih evropskih državah so sprejeli zakone, ki so omejevali njihovo gibanje, v nekaterih primerih pa so jih izgnali ali zasužnjevali.
Med najtemnejša obdobja v zgodovini Romov sodi obdobje nacizma med drugo svetovno vojno, ko so bili Romi, skupaj z Judi in drugimi skupinami, žrtve holokavsta. Po ocenah je bilo med holokavstom ubitih okoli 500.000 Romov.
Po drugi svetovni vojni se je položaj Romov v Evropi sicer izboljšal, vendar se še vedno soočajo s številnimi izzivi. Danes je romska skupnost razpršena po vsem svetu, pri čemer največ Romov živi v Evropi, zlasti v državah, kot so Romunija, Bolgarija, Madžarska, Slovaška in Srbija.
Romi so prisotni tudi v Sloveniji, zlasti na območju Prekmurja in Dolenjske. Njihova zgodovina na teh območjih pa sega več stoletij nazaj.
Dolenjska skupina Romov živi predvsem na območju Novega mesta, Trebnja, Krškega in Brežic. So največja skupina Romov v Sloveniji. Tradicionalno so se ukvarjali z različnimi obrtmi in sezonskimi deli, vendar se danes mnogi soočajo s težavami, kot so revščina, slabe bivalne razmere, kriminalna dejanja in slaba integracija v lokalni način življenja in pravila.
Novo na Metroplay: "Vsak od nas kdaj pogleda oglase, tudi sam jih. Vedno sem zgrožen nad cenami" | Simon Maljevac