Ne glede na to, ali gre za odnos s partnerjem, prijateljem, sodelavcem, otrokom, staršem. Pogovor je vedno lahko odlična priložnost za poglobitev odnosa.
Pomembno je, da smo v pogovoru vedno iskreni, odprti in razumevajoči. Če si želimo poglobiti odnos, je dobro, da v drugi osebi vzbudimo občutek varnosti in ji damo jasno vedeti, da lahko z nami deli karkoli, mi pa je ob tem ne bomo obsojali.
Tudi če se z osebo na drugi strani ne strinjamo, ji prisluhnimo in se jo potrudimo razumeti. V pogovoru ohranjajmo odprt um in odprto srce.
Tukaj je nekaj stavkov, s katerimi lahko poglobite praktično vsak odnos:
- Povej mi več o svojem dnevu.
- Ko sem videl/-a to, sem pomislil/-a nate.
- Najbolj mi je na tebi všeč to, da si ______ (izpostavite lastnost, ki vam je na osebi najbolj všeč)
- Zanima me tvoje mnenje.
- Kako se ob tem počutiš?
- Kako ti gre v šoli/službi/v odnosih?
- Kaj je trenutno tvoj največji izziv in kako se s tem soočaš?
Sploh, če je oseba sama po sebi nekoliko manj zgovorna, je dobro, da ji damo tudi kakšna podvprašanja in jo tako spodbudimo k temeljitemu pogovoru. V kolikor nam še vedno odgovarja kratko in zveni nezainteresirano, jo vprašajmo, ali si pogovora v tem trenutku sploh želi. Če je njen odgovor "ne", to spoštujmo in s pogovorom poskusimo kasneje.
Besede nam omogočajo, da se z drugimi še bolj povežemo in ustvarimo bolj pristne odnose. S pomočjo iskrenih pogovorov omogočimo sebi in drugim, da smo videni in slišamo. Ustvarimo varno zatočišče, kjer lahko delimo svojo ranljivost in si dovolimo biti avtentični.
Z jasnimi pogovori se izognemo nesporazumom in napačnim interpretacijam ter naredimo prostor za več sočutja in razumevanja. Svoje bližnje spodbudimo, da z nami delijo svoje sanje, želje, strahove in bolečino. Skupaj ustvarjamo priložnost za resnično intimnost.
Prirejeno po: @selfworkco
- Preberite si še: 7 znakov, da je oseba čustveno nezrela