Samostojnost pri otrocih: 6 stvari, ki jih lahko naredite vsak dan

9. 10. 2024 | N.Z.
Deli
Samostojnost pri otrocih: 6 stvari, ki jih lahko naredite vsak dan (foto: profimedia)
profimedia

Učenje otrok neodvisnosti je izjemnega pomena, nikakor pa ni lahko. Obstaja nekaj preprostih stvari, ki jih lahko naredite vsak dan, da bo vaš otrok bolj neodvisen.

Kot starši je eden od naših primarnih starševskih ciljev naučiti svoje otroke, da bodo samostojni. Kar ni vedno lahko, saj starševski instinkt pogosto teži k temu, da jim olajšamo stvari, jim pomagamo, da se ognejo napakam, in jim prihranimo težave in izkušnje neuspeha.

Vendar pa je treba otroke izzvati, da razvijejo spretnosti, vztrajnost, odločnost in samozavest, ki so potrebni za (končno) samostojno delovanje v svetu. Potreben je čas, trud in zaupanje, da svojega otroka usmerite k temu, da postane bolj neodvisen, vendar so nagrade vredne tega.

"Če želimo, da otroci prevzamejo odgovornost za svoje vedenje, jim moramo najprej dati odgovornost." – Alfie Kohn

Tukaj je nekaj preprostih stvari, ki jih lahko naredite vsak dan, da bo vaš malček bolj samostojen.

1. Naj delajo napake

Morda se sprva zdi protislovno, toda če dovolite otrokom, da delajo napake, jih boste naučili, kako uspeti v življenju. Ko naredijo napako, jim dajte vedeti, da je v redu, in jim pomagajte razmisliti, kako bi lahko bili naslednjič boljši. Po potrebi pripravite tudi strategije za odpravo težave.

Napake je treba pozdraviti kot priložnosti za učenje.

Ta premik v miselnosti je mogoče uporabiti pri čemer koli, od majhnih napak, kot je odločitev, da ne bodo vzeli dežnika, ko napoveduje dež, do večjih, kot je padec na izpitu, ker so se odločili počakati do večera, da bi se učili. Težko jim je dovoliti, da občutijo kakršno koli nelagodje ali razočaranje, ki prihaja z njihovo izbiro. Vendar jim to pomaga uspevati in lahko dejansko izboljša njihovo samozavest in sposobnost obvladovanja stiske.

Težko je videti svojega otroka, kako se muči. Toda če se osredotočite na to, da jih naučite, da je neuspeh le povratna informacija, to pomaga razviti miselnost za rast in s to miselnostjo bodo lahko samozavestno premagali kakršen koli boj in se v prihodnosti bolj informirano odločali.

2. Vključite jih v gospodinjska opravila

Spodbujajte svojega otroka, da prevzame majhne naloge, kot je pospravljanje igrač po uri igre, pomoč pri pospravljanju živil in pospravljanje sobe. Opravila, ki jim jih dajete, naj bodo starosti seveda primerna in potrebna.

Otroci so veliko bolj pripravljeni pomagati, če menijo, da pristno prispevajo k gospodinjstvu.

Ni nujno, da so opravila velika, le nekaj, kar od njih zahteva vnaprejšnje razmišljanje in načrtovanje. Na primer, če se nabira perilo, jih vprašajte, kaj mislijo, da bi se moralo zgoditi. Spodbujajte jih, naj v pralni stroj prinesejo kup perila. Preverite, ali vam lahko pomagajo dati oblačila v stroj. Mogoče želijo pomagati pritisniti gumb, kar je odlično. Vsa ta majhna opravila so potrebna za začetek pranja in če jih v cel proces vključite, se bodo počutili opolnomočene (in sčasoma bodo prišli do točke, ko bodo lahko svoje perilo oprali sami!).

3. Ponudite izbiro in svobodo, a z mejami

Otrokom dovolite uživati razumne ravni svobode in priložnosti, da se odločajo. To je odličen način, da jih opolnomočite in pomagate graditi zaupanje v lastne sposobnosti odločanja ter občutek odgovornosti. To lahko pomeni, da prosite svojega otroka, naj se odloči, ali bo oblekel rdečo ali modro srajco, ali pa mu dovolite, da gre domov iz šole s prijateljem.

Ko se otroci lahko sami odločajo, dobijo pomembno priložnost, da razmišljajo s svojo glavo in izkusijo naravne posledice.

Zagotavljanje veliko možnosti za otroke, da se sami odločajo (in se učijo iz svojih napak), je eden od načinov, kako lahko starši otrokom pokažejo, da spoštujejo in cenijo njihove preference, ideje, želje in potrebe. Več ko imajo otroci izkušenj pri odločanju, tem bolje.

Seveda pa gre vse to početi v razumnih mejah.

Če so otroci izpostavljeni preveč možnostim, jih to lahko preobremeni. Torej, namesto da rečete 'kaj bi rad počel danes?', jih vprašajte 'ali bi šel raje na igrišče ali na pohod?'. Poskusite ponuditi dve ali tri možnosti, ki vam ustrezajo – to vam bo pomagalo reči 'da' kateri koli možnosti, ki jo izberejo. Poskrbite tudi, da boste zagotovili kakršen koli podporni kontekst (na primer nadzor, pravila ali vodene izbire), ki je potreben, ko jim ponujate nove svoboščine.

Upoštevajte, da se bodo zgodili zapleti. To samo pomeni, da vaš otrok še ni povsem pripravljen na nov privilegij. V tem primeru bodite pripravljeni posredovati in jih z vso odgovornostjo zaščititi. Izguba privilegija bo delovala kot naravna posledica. Torej, namesto da se osredotočate na to, kaj so storili narobe, raje razmišljajte o tem, kako jim pomagati razviti spretnosti, ki so potrebne, ko se bodo v prihodnosti ponovno preizkusili v podobni svoboščini.

4. Dajte jim prostor

Otroci potrebujejo prostor za učenje in razvoj. In verjetno ne bodo postali bolj neodvisni, če nikoli ne bodo imeli priložnosti, da bi dejansko bili neodvisni. Spodbujajte rast njegove samozavesti tako, da mu dajete veliko priložnosti za raziskovanje, ne da bi ga ob tem pretirano nadzorovali. Če se igrajo v drugi sobi, naj se igrajo brez vas (ali če vas skrbi in jih morate preveriti, poskusite biti pri tem diskretni).

Če opazite konflikt z bratom ali sestro ali prijateljem, jim dajte priložnost, da ga produktivno rešijo, preden posredujete.

Naj hodijo malo pred vami po pločniku (če to dopušča ulični promet in če so za to pripravljeni). Pošljite jih po pošto, če je vaš nabiralnik na varni razdalji. Dajte jim priložnost, da gredo v kavarno, naročijo in plačajo kosilo, medtem ko jih vi opazujete z varne točke.

Poskusite vsak dan najti vsaj en način, da bi vaš otrok lahko nekaj dosegel 'sam', brez vas ob njem. To je lahko obešanje njihovega plašča ali hranjenje psa.

5. Izogibajte se pretiranemu popravljanju

Kolikor je mogoče, se izogibajte popravljanju otroka, ko poskuša nekaj narediti samostojno.

Na primer, če svojega malčka prosite, naj pospravi svojo posteljo, in ta potem ni popolna, se uprite želji, da bi za njim popravljali. Vedno poskušajte imeti v mislih, da popolnost ni cilj. Cilj je dovoliti vašemu malčku, da prevzame odgovornost. Ne bodo se več želeli truditi, če bodo vsakič, ko to storijo, čutili, da ne delajo po vaših standardih.

6. Prostor oblikujte z mislijo na neodvisnost

Kako boste organizirali svoj prostor, bo vplivalo na sposobnost vašega otroka, da postane samostojen. So vaši malčki sposobni doseči svoje skodelice, krožnike, vilice in prtičke? Ali obstaja vrč vode, s katerim si lahko napolnijo skodelico, če postanejo žejni? Ali imate lahek koš, da lahko sami prinesejo svoja oblačila do pralnega stroja? Ali imajo dostop do umivalnika in mila za umivanje rok brez pomoči?

Razmislite o načinih, kako lahko povečate možnosti, da bo vaš otrok lahko nekaj naredil sam.

Na primer, lahko uporabite nižje stojalo za oblačila, da so lažje dostopna. Dodajte kavelj v višini oči, da lahko obesijo nahrbtnik po šoli. Blizu kuhinje imejte pručko ali lahko gospodinjsko lojtrico, da bodo brez pomoči dosegli prigrizek iz hladilnika ali shrambe.

"Največji znak uspeha za učitelja je, da lahko reče: 'Otroci zdaj delajo, kot da mene ne bi bilo.'" - Maria Montessori

Povzeto po Parents.com in drugih virih.

Preberite si tudi:

Novo na Metroplay: Peter Prevc iskreno o težkih trenutkih kariere in o očetovstvu | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem