Vsi smo že večkrat doživeli, da smo se po nočnih morah zbudili popolnoma zbegani, zaskrbljeni, napeti, slabotni, vznemirjeni ali preprosto nismo bili podobni samemu sebi. Se to večkrat zgodi tudi vam?
Morda imate po takšnih sanjah težave s koncentracijo ali pa ste čustveno izčrpani, kot bi preživeli strašno izkušnjo. Morda ste jezni na osebo, ki vam je storila krivico v sanjah, bodisi je to vaš partner, ki poljublja nekoga drugega, ali vaš šef, ki vas graja pred sodelavci. Ta občutek je tako imenovan "maček po slabih sanjah," kar lahko oteži začetek dneva v pravem razpoloženju.
Mački po sanjah so posledica preprostega biološkega pojava. Med slabimi sanjami se sproščajo stresni hormoni, ki tečejo po vašem krvnem obtoku tudi, ko se zbudite – to povzroča fiziološke in psihološke posledice, pojasnjuje dr. Jeanette Raymond, klinična psihologinja, ki pogosto dela s sanjami svojih strank, da bi jim pomagala bolje razumeti same sebe.
"Med sanjanjem se aktivirajo isti deli možganov, kot če bi bili v budnem življenju nervozni, zaskrbljeni ali prestrašeni," pravi Raymond. "Fiziološko gledano je to, kot da bi dejansko doživljali izkušnjo."
Med slabimi sanjami možgani sproščajo stresne hormone, kot sta kortizol in adrenalin, kar lahko povzroči, da se vaš srčni utrip poveča in vaše dihanje postane hitrejše. To lahko ustvari občutek napetosti in tesnobe v telesu, ki lahko traja tudi po tem, ko se zbudite.
V študiji iz leta 2019, objavljeni v reviji Psychophysiology, so raziskovalci preučevali, ali nočne more povzročajo spremembe v fiziološkem vzburjenju med spanjem. Ugotovili so, da nočne more spremlja povečana aktivacija avtonomnega živčnega sistema (znanega po uravnavanju funkcij, kot so srčni utrip, krvni tlak, prebava in spolno vzburjenje). Opažene spremembe so vključevale srčni utrip, variabilnost srčnega utripa, dihanje in temperaturo kože. Te spremembe pogosto spremljajo tudi telesni odzivi "boj ali beg" med stresnimi dogodki v resničnem življenju.
Poleg tega je študija iz leta 2020, objavljena v reviji Psychoneuroendocrinology, ugotovila, da je odziv kortizola ob prebujanju dan po nočnih morah povišan, razpoloženje pa je zmanjšano v primerjavi z dnevi po nevtralnih sanjah.
To je precej univerzalna izkušnja: raziskava, objavljena v reviji Sleep and Hypnosis, je pokazala, da je skoraj vseh 444 udeležencev raziskave poročalo o vplivu sanj na njihovo dnevno razpoloženje. Približno 18% sanj je vplivalo na razpoloženje ljudi čez dan. Tisti, ki so introvertirani ali imajo tanke čustvene meje, so imeli večjo pogostost vpliva sanj na njihovo dnevno razpoloženje.
"Presenetljivo je, kako močan vpliv lahko imajo slabe ali moteče sanje na vas čez dan," pravi dr. Barry Krakow, specialist za spanje in avtor knjige "Sound Sleep, Sound Mind." Pojasnjuje, da po anksioznih sanjah ponoči verjetno naslednji dan doživite več anksioznosti. Včasih lahko moteče sanje tudi povzročijo, da se ljudje bojijo spati naslednjo noč, saj se bojijo, da se bodo slabe sanje nadaljevale. To lahko oteži uspavanje, spanje ali kakovost samega spanja.
Načrt za okrevanje po slabih sanjah
Kaj lahko storite glede mačka po sanjah? Začnite s spominjanjem sanj – pomaga si zapisati podrobnosti v dnevnik ali se posneti, kako o njih govorite na telefonu – takoj, ko se zbudite. Poskusite se spomniti čim več o sanjah in kako ste se zaradi njih počutili, priporoča Raymond. Nato poskusite razmisliti o kakršnih koli povezavah med sanjami in vašim budnim življenjem. Kaj se dogaja v vašem resničnem življenju, kar bi lahko bilo povezano s sanjami? Kaj vam sanjske podobe spominjajo? Kaj vas v resničnem življenju vznemirja, kar bi lahko bilo odraz sanjskih podob? Zakaj mislite, da ste imeli te sanje ravno zdaj?
"Sanje imajo sporočila in včasih lahko iz njih izveste nekaj zanimivega, še posebej, če imate ponavljajoče se sanje," pravi Krakow. "Sporočilo je lahko tako preprosto kot čustvo, ki ste ga čutili v sanjah. Če ste bili v sanjah osramočeni, je morda v vašem življenju nekaj, kar vas sramoti in tega niste ustrezno naslovili."
Na primer, ko se drugi ljudje v sanjah slabo obnašajo do vas, to lahko odraža občutke nezaupanja ali negativnosti, ki jih imate do njih ali vašega odnosa. Če je nekdo v sanjah grd, varljiv ali se obnaša na način, ki vas dela nelagodno, lahko to predstavlja "del vas, ki se bori znotraj odnosa in ni popolnoma prisoten v resničnem življenju," pravi Raymond.
Po drugi strani pa lahko pove tudi nekaj o vas ali vaših občutkih do določenih delov sebe. "Samocenzura se pogosto pojavi v sanjah kot drugi ljudje, ki počnejo slabe stvari – kjer projicirate svoje zavrnjene, neodobravane dele na druge," razlaga Raymond. V tem primeru lahko sanje predstavljajo opozorilo, da je čas, da priznate in vključite te manj zaželene, vendar povsem človeške dele sebe v svoj občutek identitete.
Kako se umiriti pred spanjem za zmanjšanje slabih sanj
Če moteče sanje pogosto vplivajo na vaše razpoloženje in dnevno delovanje, je vredno sprejeti ukrepe za umiritev uma in telesa – morda z meditacijo ali globokim dihanjem pred spanjem. Lahko pa poskusite tehniko, imenovano terapija ponovnega oblikovanja slik (IRT), ki jo lahko izvajate sami. Na kratko, IRT vam omogoča, da izberete slabe ali moteče sanje, spremenite zgodbo ali izid na nek način in nato ponovite nove sanje, ki ste jih ustvarili v mislih čez dan, pojasnjuje Krakow.
Raziskave so pokazale, da izvajanje IRT zmanjšuje pogostost nočnih mor in simptome posttravmatske stresne motnje (PTSM) ter izboljšuje kakovost spanja med ženskami, ki so bile spolno zlorabljene. Druga študija je ugotovila, da izvajanje IRT zmanjšuje pogostost in intenzivnost nočnih mor ter strah pred spanjem med vojaki, ki so se borili med vojno.
Če pa so vaše slabe sanje pogoste, močno moteče ali močno vplivajo na vaše vsakdanje življenje, razmislite o iskanju pomoči pri specialistu, svetuje Krakow. Pogoste nočne more včasih kažejo na osnovno fiziološko motnjo spanja, kot je apneja med spanjem, ki jo je mogoče zdraviti.
Vir: sleep.com