Dobrih 40 let je minilo, odkar sem se z velikim entuziazmom podal na karierno pot psihiatrije in psihoterapije, in nikakor si nisem predstavljal, da bom na točki, na kateri sem danes, tako globoko razočaran nad tistim delom našega zdravstvenega sistema, ki se ukvarja z duševnim zdravjem.
V tem delu sistema sodelujejo različne strokovnjakinje (namerno tu uporabljam ženski spol, a ne samo zato, ker si danes prizadevamo za korektni govor, ki je občutljiv za spole, temveč predvsem iz pragmatičnega razloga, saj so to poklici, v katerih prevladujejo ženske), zato je dobro, da naštejemo članice tega raznolikega tima "zdravstvenih delavk" in "zdravstvenih sodelavk", kot se uradno imenujejo: psihiatrinje, pedopsihiatrinje, psihologinje in klinične psihologinje, medicinske sestre, socialne delavke, delovne terapevtke, specialne pedagoginje in logopedinje.
Naj torej poudarim, da nisem razočaran nad vsemi naštetimi strokovnjakinjami in vsemi, ki podpirajo njihovo delovanje v okviru t. i. skupnih služb. V 40 letih svojega dela na področju duševnega zdravja sem namreč spoznal na stotine zaposlenih v zdravstvenem sistemu, do katerih čutim globoko spoštovanje.
Seveda sem naletel tudi na take, za katere bi bilo bolje, da bi se ukvarjali s čim drugim, vendar to razumem kot del običajne statistike, o kateri smo se učili že v osnovni šoli. Obstaja pač tisti rep Gaussove krivulje na levi. A večina, s katerimi sem sodeloval, je bila (najmanj) običajno zavzetih in odgovornih.
Poleg spoštovanja pa se mi po 40 letih, ko se mi je postopoma razširil pogled na celotni zdravstveni sistem in njegovo kompleksnost, vzbuja še eno prijetno čustvo – čudenje in občudovanje.
Podobno kot se čudim kompleksnosti mravljišča v gozdu, ko opazujem neverjetno koordiniranost v gibanju tisočerih mravelj in ko opazujem vpetost tega mravljišča v celotno organizacijo gozda. Kakšno kompleksnost in kako visoko stopnjo koordiniranosti smo ljudje razvili na vseh področjih našega delovanja, ne samo na področju zdravstva.
Nad čem sem torej globoko razočaran in celo globoko prizadet, da me večkrat prav boli?
Celoten članek lahko preberete v tiskani reviji Sensa oktober/november 2024; v prodaji od 4. oktobra
POGLEJTE SI NOV PODKAST O TEM, KAKO AEQ METODA RAZUME DEPRESIJO: