Otroci pogosto vidijo privlačne igrače, ki si jih želijo. Kako jim postaviti mejo in ne pretiravati z nakupovanjem, obenem pa v otroku vzbuditi občutek, da je slišan in upoštevan?
Preizkusite enostavno strategijo, s katero bo otrok imel občutek, da ga slišite in upoštevate, kljub temu, da mu ne kupite vsega, kar si želi. S tem bo otrok tudi kasneje v življenju ravnal bolj premišljeno v poplavi vseh stvari, ki so nam na voljo.
Na svojem telefonu ustvarite mapo fotografij z naslovom "Igrače". Ko si otrok zaželi določene igrače, jo fotografirajte in shranite v mapo.
"To bi imel/-a."
"V redu. Danes nismo prišli nakupovati igrač, a lahko fotografiramo in damo v mapo."
Otrok je slišan, obenem pa vi ohranjate mejo in ne pretiravate z nakupi. Spodbudite ga k premišljenim nakupom in ga odvračate od potrošniške naravnanosti. Kasneje se lahko z njim pogovorite tudi o tem, kaj točno mu je na igrači všeč ter kaj mu morda ni.
Ko pa nastopi rojstni dan ali v splošnem priložnost, ko je čas za nakup nove igrače, imate že pripravljen nabor stvari, za katere veste, da si jih otrok želi.
Kaj pa, če si otrok želi (pre)drago igračo?
S tem, ko uporabljate stavke, kot so: "to je drago, tega si ne moremo privoščiti", kultivirate "miselnost reveža" in jo predajate tudi na svoje otroke.
Lahko mu rečete denimo: "To stane več denarja, kot smo ga trenutno namenili za nakupe. A z dobrim načrtom in delom proti temu nam kasneje lahko uspe."
Otrok na ta način ne bo dobil občutka, da je v pomanjkanju, a bo hkrati razumel, da je ta igrača v tem trenutku prevelik finančni zalogaj.
S tem, ko otroku pokažete, da ga slišite in da upoštevate njegove želje, mu pokažete tudi, da je njegovo mnenje pomembno ter da je sam cenjen in spoštovan.
Prirejeno po: Barbara Završnik - Pikarije
- Preberite si še: Kako vzgajati otroke, glede na to, da je prvih 7 let njihovega življenja najpomembnejših?