Za celostno zdravje je ključnega pomena razumevanje ravnovesja med telesom, čustvi in duhom. Zobje, ki jih lahko poimenujemo tudi "biografi našega življenja", so fizični in simbolni predstavniki našega stanja ter zdravja.
V tradicionalni kitajski medicini in drugih holističnih pristopih so zobje povezani z določenimi organi, meridiani in čustvi. Razumevanje simbolnega pomena zob nam lahko pomaga prepoznati vzroke za dentalne težave, ki so pogosto povezane z zatrtimi čustvi ali energetskimi neravnovesji.
Simbolni pomen zob
Zobje so najgostejša snov v našem telesu in pogosto nosijo energijsko breme ali zatirane čustvene energije. Vsak zob ima svojo simboliko in je povezan z določenimi organi ter čustvi. Težave z zobmi lahko opozarjajo na zatirane čustvene energije, ki jih je treba sprostiti, ali na fizični pritisk, ki vpliva na vaše zdravje.
Karies ali zobna gniloba simbolizira, da je nekaj v vašem življenju potrebno spremembe. Lahko nakazuje na pomanjkanje samospoštovanja, zaupanja vase ali nesposobnost, da se držite svoje rutine.
Zobobol ne pomeni nujno, da je težava drugje; vendar pa je to možnost, ki jo je vredno raziskati, še posebej, če neugodje vztraja.
Tukaj je nekaj meridianov, ki so povezani z vašimi zobmi:
Sekalci in podočniki so na meridianih, ki so povezani z ledvicami, jetri in žolčnikom. Meridiani iz ličnikov in kočnikov so povezani z debelim črevesom in želodcem.
Ti meridiani povezujejo različne organe, žleze, mišice in sklepe z vašimi zobmi:
Bolečina v zgornjih in spodnjih sekalcih lahko kaže na okužbe ledvic, mehurja in ušes. Prav tako lahko signalizira težave z limfnim sistemom in reproduktivnimi organi.
Bolečina v kočnikih lahko kaže na slabokrvnost, želodčne in črevesne razjede, kronični gastritis (vnetje želodčne sluznice), hemoroide, okužbe mehurja, težave z dojkami, revmatizem in kronično vnetje trebušne slinavke.
Modrostni zobje
Modrostni zobje pa so povezani z osrednjim živčnim sistemom, srcem, jetri in črevesjem. Prav tako lahko signalizirajo visok krvni tlak, ekcem, glavobol, bolezni jeter, bolečine v okončinah in bolezni srca in ožilja.
Modrostni zobje so tretji molarji, ki so zadnji zobje, ki zrastejo v človeškem zobovju. Običajno se pojavijo med 17. in 25. letom starosti, kar sovpada z obdobjem, ko naj bi človek dosegel "modrost", zato so dobili to ime.
Modrostni zobje so v TKM povezani s prehodom v zrelost in doseganjem notranje moči. Težave z njimi lahko nakazujejo na "nezaključenosti" ali izzive v osebnem razvoju. Če modrostni zobje ne izrastejo pravilno ali so prizadeti, to lahko po TKM simbolizira energijsko blokado v ustreznih meridianih. Te blokade se lahko odražajo kot čustvene težave (npr. tesnoba, stres) ali fizični simptomi (npr. glavoboli, težave s prebavo).
Specifične bolezni
Povezave zgoraj je mogoče natančneje povezati z določenimi zobmi in boleznimi:
Bolečina v prvem sekalcu lahko kaže na okužbo prostate ali mandljev.
Kronična bolečina v podočnikih lahko nakazuje na vnetje jeter ali žolčnika (hepatitis ali holecistitis).
Ličniki (premolarji) lahko bolijo zaradi alergijske reakcije, neravnovesja črevesne flore (disbakterioze), pljučnice ali kolitisa.
Bolečina v četrtih zobeh (zgoraj in spodaj) lahko kaže na bolečine v sklepih in bolezni sklepov, kot je artritis; prav tako so povezani s pljuči in debelim črevesjem.
Spodnji podočniki ustrezajo obtočnemu sistemu, bolečina pa lahko kaže na aterosklerozo ali pljučno disfunkcijo.
Bolečina v spodnjih kočnikih lahko kaže na krčne žile, polipe v debelem črevesu in bolezni dihal (bronhitis, pljučnico in astmo).
Tabela povezav med zobmi, organi in čustvi
Po tradicionalni kitajski medicini so zobje povezani z določenimi organi in čustvi skozi sistem meridianov. Ta tabela prikazuje te povezave:
Fotografijo s številkami zob najdete tukaj.
Zobje so več kot le fizični del našega telesa – so tudi energetski povezovalci, ki nam lahko pomagajo razumeti naše čustveno in duhovno stanje. Te informacije nam omogočajo globlji vpogled v naše življenje in pomagajo odkriti korenine težav, ki segajo onkraj fizičnega zdravja.
Za ohranjanje zdravih zob in duhovnega ravnovesja je pomembno, da poleg ustrezne higiene vključimo tudi holistične pristope, kot je soočanje z zatrtimi čustvi.
Holistični pristop k zobozdravstvu vključuje obravnavo ust in zob kot dela preostalega telesa, ne pa kot osamljenega sistema. Z zavedanjem o povezavi med zobmi in meridiani boste morda želeli poiskati holističnega zobozdravnika v svojem kraju, ki bo vašo zobno bolečino obravnaval na celovitejši način.
Vir: rainadentalcare.com