Če imate nenehno potrebo po tem, da bi počivali ali spali, je vzrok morda psihološke narave.
Ko smo izpostavljeni kroničnemu stresu, pogosto pride do stanja, ko naše telo "zmrzne". To je normalen odziv našega živčnega sistema, ki se lahko kaže z več znaki:
- Brez razloga se počutimo utrujeni in izčrpani;
- Pogosto imamo težavo z orientacijo in izgubljamo občutek za čas;
- Smo otopeli in težko občutimo čustva;
- Že vsakdanja opravila, kot so pranje posode ali tuširanje, nam predstavljajo napor;
- Ko smo preobremenjeni, se v nas nemudoma vzbudi želja po dremežu ali spancu.
Morda se sliši nenavadno, da lahko spimo takrat, ko smo pod stresom. A v resnici se ob kronični izpostavljenosti stresu procesi v telesu spremnijo tako, da se naš srčni utrip upočasni in celotno telo postane manj mobilno. Veliko ljudi, ki so v stanju "zamrznitve", dobijo diagnozo, kot so kronična utrujenost ali fibromialgija.
V resnici pa taka diagnoza ni nujno pravilna: morda naše telo le potrebuje občutek varnosti. Morda smo se v preteklosti naučili, da nismo varni, zaradi česar je danes naše telo v nenehnem stresu.
To se še posebej pogosto pojavlja pri posameznikih, ki so odraščali v kaotičnem ali nepredvidljivem okolju. Podobno se dogaja tudi tistim, ki so imeli nasilne ali čustveno odsotne starše.
Kako si lahko pomagamo? Pomembno je našemu telesu sporočiti, da smo varni. To lahko storimo s predelovanjem travm iz preteklosti in premikanjem naprej, dodatno pa so nam v tem procesu lahko v pomoč tudi različne somatske prakse. Najbolj pomembno pa je, da ustvarimo partnerski odnos, v katerem se počutimo zares varne.
Prirejeno po: @the.holistic.psychologist