Ali veste, koliko je v resnici stara vaša mačka?

3. 2. 2025
Deli
Ali veste, koliko je v resnici stara vaša mačka? (foto: Profimedia)
Profimedia

Verjetno ste že slišali, da živalska leta tečejo nekoliko drugače, ampak ali veste, kaj to pomeni za vašo mačko?

Mnogi lastniki hišnih ljubljenčkov poznajo rek, da mačke in psi z vsakim človeškim letom pridobijo sedem let – vendar to ne drži povsem, še posebej za mačke. V skladu z najnovejšimi smernicami AAHA/AAFP o življenjskih obdobjih mačk, gredo mačke skozi štiri glavne življenjske faze:

Preberite si še:

Mačji mladič (od rojstva do enega leta starosti) – v tej fazi mačke doživijo pospešeno rast, podobno kot ljudje v otroštvu; To je kritičen čas za socializacijo, učenje in prilagajanje na ljudi, domače živali in okolje.

Mlada odrasla mačka (1-6 let) – mačke dosežejo polno zrelost in razvijejo svojo osebnost; V tem obdobju se lahko pojavijo vedenjske težave, kot je agresija ali brizganje urina.

Zrela odrasla mačka (7-10 let) – mačke se začnejo upočasnjevati, postanejo manj aktivne in bolj nagnjene k pridobivanju teže in zdravstvenim težavam, povezanim s starostjo, kot je artritis.

Umrl novinar in urednik Božo Kovač

Starejša mačka (10+ let) – v tej fazi postanejo znaki staranja bolj očitni, kot npr. bolj groba dlaka, izguba mišične mase ter spremembe v apetitu in negovalnih navadah; Starejše mačke so tudi bolj dovzetne za bolezni, kot so bolezni ledvic in rak.

Kakšna so mačja leta v primerjavi s človeškimi?

Mačke se starajo veliko hitreje kot ljudje. Do svojega prvega rojstnega dne je mačka stara približno kot 15-letni človek, pri dveh letih pa so podobne 24-letni osebi. V naslednjih letih lahko vsako leto mačjega življenja primerjamo s približno štirimi človeškimi leti, pišejo na portalu krenizdravo.hr.

Dejavniki, ki vplivajo na staranje mačk

Na staranje mačke vpliva več dejavnikov:

  • Genetika – nekatere pasme imajo lahko krajšo življenjsko dobo ali pa so nagnjene k določenim zdravstvenim težavam.
  • Prehrana – uravnotežena prehrana je ključnega pomena za splošno zdravje v kateremkoli življenjskem obdobju.
  • Življenjski slog – domače mačke se lepše starajo in živijo dlje kot zunanje mačke, ki so izpostavljene večjim nevarnostim in stresu.
  • Telesna teža – debelost lahko pri mačkah s staranjem poveča tveganje za zdravstvene težave.
  • Veterinarska oskrba – redni pregledi in preventiva lahko v poznejših letih močno vplivajo na zdravje mačk.

Znaki staranja pri mačkah

Fizični znaki staranja lahko vključujejo tanjšanje dlake, hujšanje, zaraščene kremplje, motne oči in težave z zobmi. Vedenjske spremembe lahko vključujejo zmanjšano aktivnost, težave pri gibanju, spremembe prehranjevalnih navad, upad kognitivnih sposobnosti in težave pri krmarjenju v znanem okolju.

Pogoste zdravstvene težave pri starejših mačkah

Starejše mačke so bolj nagnjene k boleznim, kot so artritis, zobne bolezni, bolezni ledvic, presnovne težave, kot je sladkorna bolezen ali hipertiroidizem in rak. Zgodnje prepoznavanje teh stanj lahko izboljša kakovost življenja starejših mačk.

Vir: krstarica.com

Klemen Slakonja dokazal, da Slovenci še vedno cenimo globoka čustva