NIKOLI NE začenjajte stavkov s temi frazami, saj lahko mimogrede užalite sogovornika!

23. 12. 2024
Deli
NIKOLI NE začenjajte stavkov s temi frazami, saj lahko mimogrede užalite sogovornika! (foto: Profimedia)
Profimedia

Način, kako se z nekom pogovarjate in besede, ki jih uporabite, lahko sogovornika močno užalijo, tudi če mu jasno rečete: "Ne jemlji tega osebno, ampak..."

Začetek stavka ima lahko velik psihološki vpliv. Tukaj je nekaj priporočil, kako naj ne bi začenjali stavkov, saj lahko z njimi užalimo sogovornike.

Preberite tudi:

"Če sem iskrena …"

Sogovornik bi se lahko vprašal, ali to pomeni, da do zdaj med pogovorom niste bili iskreni. Zaradi tega naš stavek oziroma to kar hočemo povedati izgubi verodostojnost.

"Brez zamere, ampak "

Takoj ko sogovornik sliši te besede, se podzavestno že pripravi na neprijetno izjavo tako da že pripravi verbalne obrambne mehanizme. Pri kritiziranju moramo biti zelo previdni. Sogovornika lahko neposredno vprašate, ali želi slišati konstruktivno kritiko. Raje začnite stavek s frazo, kot je "Zaskrbljena sem, ker…" in nato pojasnite svoj pogled.

"Zvenelo bo neumno …"

Ta fraza ustvarja vtis, da nimate samozavesti in ne verjamete v tisto, kar govorite. Lahko vam škodi v poslovnih priložnostih, kjer se od vas pričakuje odločnost in prevzemanje iniciative.

"Če bi bil jaz na tvojem mestu …"

V situacijah, ko nihče ni vprašal vašega mnenja, je ta fraza gotovo nezaželena. Če vas nekdo kljub temu prosi za vaš nasvet, se ji vseeno izogibajte, saj z njo sporočate, da veste več. Namesto tega uporabite fraze kot so "Morda bi poskusila …" ali "Si razmišljala o tem, da …"

"Morda se motim, ampak …"

Jasno stojte za svojim mnenjem. Če menite, da imate prav in v to trdno verjamete, potem to tudi povejte.

"Vem točno, kako se počutiš in …"

Izogibajte se tej frazi, ko se pogovarjate z osebo, ki je na primer zaradi nečesa žalostna. Nikoli ne smemo predpostaviti, da popolnoma razumemo bolečino drugega, saj je to stvar osebne percepcije. Svoje sočutje ali razumevanje izrazite na drugačen način in ne pozabite, da v teh situacijah ljudje pogosto potrebujejo samo ramo, na katero se lahko naslonijo in nekoga, ki jih bo tiho poslušal.

"Samo da veš …"

Ko se ta fraza uporabi v razpravah, lahko spodbudi konflikt, saj sogovornik lahko začuti potrebo, da se mora braniti.      

8 stavkov, ki jih lahko rečete ljubljeni osebi, kadar je anksiozna ali preobremenjena

Vir: kafe.rs