Strokovnjaki pojasnjujejo: groba igra je med otroci lahko v resnici koristna

15. 7. 2023
Strokovnjaki pojasnjujejo: groba igra je med otroci lahko v resnici koristna (foto: Profimedia)
Profimedia

Groba igra oziroma "ravsanje" med sorojenci ali sovrstniki na prvi pogled morda res deluje nevarno, vendar je v očeh mnogih strokovnjakov to zelo zdrava in zaželena igra.

Za začetek je dobro vedeti, da ima groba igra zelo pomembno glavno pravilo: takšna igra je sprejemljiva, dokler je vsem udeležencem igre v redu. Ravno to pravilo je tudi glavni argument, zakaj je "ravsanje" tako koristno.

Groba igra oziroma izkušnje, ki jih otrok pridobi z ravsanjem, so zelo pomembne za zdrav čustven in psihosocialen razvoj.

Zakaj je groba igra koristna?

Dobro opazujte, na kaj je otrok med tako igro pozoren. Kam usmerja svoj pogled?

Običajno ga ne usmerja v roke, noge ali trebuh svojega soigralca. Ne opazuje, kje bo "zgrabil". Otrok običajno opazuje njegov obraz in izraz.

Če otrok želi biti uspešen pri grobi igri, če želi v tem uživati, mora biti konstantno pozoren na verbalne in neverbalne svojega soigralca. Opazovati mora, v kakšnem čustvenem stanju se njegov soigralec nahaja in glede na to regulirati in prilagajati svoje odzive, dejanja in nežnost oziroma grobost.

Zakaj so barvice večinoma šestkotne?

Groba igra še zdaleč ne pomeni, da lahko otrok počne kar hoče, ali pa da v njej uporabi vso moč, ki jo ima. Bistvo "ravsanja" je v tem, da se otrok uči regulirati in zadržati.

Obenem pa se uči, kako postaviti mejo in kje sploh so meje: tako njegove, kakor od drugih posameznikov, saj ima vsak neke svoje individualne meje, do kje je igra sprejemljiva in kdaj je preveč.

Kaj narediti, ko otrok gre predaleč?

Otroci se veliko stvari učijo preko metode "poskus-napaka", zato bo pogosto prišlo do tega, da bodo prekoračili mejo; svojo ali od nekoga drugega.

Takrat je dobro, da otroka potolažimo in v njem ne vzbujamo občutkov sramu. "Kako pa se igrata? A ne znata biti nežna?" in podobni očitki niso na mestu.

Veliko bolje je, da otroka potolažimo. "Vidim, da si se ustrašil, da te je nekaj zabolelo. Pridi sem, pa te objamem."

Ko se oba otroka, ki sta bila vpletena v igro, ju vprašamo: "Ali bi nadaljevala z igro ali imata dovolj?"

Groba igra je resnično lahko izjemno koristna, če se zavedamo njenih pravil in znamo reagirati takrat, ko se kaj "zalomi". Otroku ponudi resnično neprecenljive izkušnje, ki mu bodo koristile še vse življenje.

Prirejeno po: Barbara Završnik - Pikarije