Kako strupeno je vaše spodnje perilo? Nove raziskave so šokantne

9. 10. 2024
Deli
Kako strupeno je vaše spodnje perilo? Nove raziskave so šokantne (foto: profimedia)
profimedia

Potrošniške organizacije so v okviru projekta Tox Free združile moči in bodo tudi z neodvisnimi testi dokazale, kako razširjene so posamezne nevarne kemikalije v izdelkih, ki jih vsi dnevno uporabljamo.

Žalostno dejstvo je, da lahko nova kemikalija pride na trg v približno šestih mesecih, po drugi strani pa traja 20 do celo 30 let, da s trga umaknejo kemikalijo (ali omejijo njeno uporabo), za katero se izkaže, da škoduje zdravju in/ali okolju.

Začeli so udarno in v laboratorij poslali 166 vzorcev spodnjega perila z namenom, da ugotovijo, kako razširjena je prisotnost bisfenolov v spodnjem perilu. Rezultati so bili zastrašujoči.

Da bisfenoli v človeškem telesu posnemajo delovanje estrogena, je znano že skoraj sto let. BPA je znan kot zdravju škodljiva snov, ki lahko ogroža plodnost, moti delovanje hormonskega sistema, negativno vpliva na reproduktivni sistem, vodi do razvojnih nepravilnosti, slabi imunski sistem, povzroča poškodbe oči ter izzove alergijske reakcije in draženje dihal. 

Med 166 vzorci spodnjega perila je bisfenole vsebovala kar tretjina, desetina vseh vzorcev pa je bila z bisfenoli tako obremenjena, da so jih uvrstili v rdečo skupino. Za vzorce so odšteli od nekaj evrov do več kot 60, nakupovali so pri vseh najpomembnejših trgovcih. Rezultati so jasni: pomembnejša je sestava izdelkov kot mesto nakupa oziroma cena in blagovna znamka izdelka.

Tveganje za stik z bisfenoli prek spodnjega perila je prisotno pri vseh skupinah, a je pri ženskah v vseh starostnih skupinah – od otroštva do zrelih let – večje kot pri moških.

Urša Šmid Božičevič, vodja projektov na ZPS, je pojasnila: "Naš test je pokazal, da se je bisfenolom v spodnjem perilu, v katerem prevladujejo sintetična vlakna, skoraj nemogoče izogniti. Absurdno je, da je BPA omejen v igračah, ne pa tudi v tekstilnih izdelkih. Oblačila punčk, s katerimi se igrajo otroci, torej vsebujejo manj strupenih snovi kot spodnje perilo vašega otroka. Odločevalce, tako tiste doma kot na ravni Evropske unije, pozivamo, da je skrajni čas za spremembo zakonodaje – za zaščito državljanov in okolja."

Kaj storiti? 

Bodimo pozorni na sestavine v izdelkih za osebno nego in izberimo tiste, ki ne vsebujejo bisfenolov. Izbirajmo izdelke z oznako "brez BPA", zlasti pri plastičnih posodah in plastenkah. Če je mogoče, izbirajmo oblačila iz naravnih materialov. 

Nika Veger (Beautyfull Blog), zagovornica trajnostne mode, je ob tem povedala:  "Tudi tokrat se je izkazalo, da so prakse, ki so veljale že v preteklosti, na primer izbira bombažnega spodnjega perila, čeprav ga je treba prati pri višjih temperaturah, boljša izbira tako za zdravje kot za okolje."

Vir in celoten članek: metropolitan.si

"Globoko sem razočaran in celo globoko prizadet" (piše: psihiater MIRAN MOŽINA)

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj