Tanja Ribič poziva, naj nehamo sekati STARA DREVESA: "Ne morem si predstavljati, da bodo posekali 222 starih lip."

6. 9. 2024
Deli
Tanja Ribič poziva, naj nehamo sekati STARA DREVESA: "Ne morem si predstavljati, da bodo posekali 222 starih lip." (foto: profimedia)
profimedia

V Mariboru naj bi posekali 222 starih lip. Oglasila se je Tanja Ribič. 

"Hladimo se pod čudovito 100-letno lipo, ki jo častim. Ne morem si predstavljati, kako bi preživeli v tej vročini brez velikih dreves. Ne razumem, zakaj se tako sekajo stara drevesa. Prav tako si ne morem predstavljati, da bodo v občini Hoče - Slivnica pri Mariboru posekali 222 starih lip, zabetonirali in naredili tam kolesarsko stezo." Tanja Ribič poziva k podpisu peticije, ki jo najdete TUKAJ in dodaja: "Kdor seka zdrava stara drevesa, ne skrbi za zdravje, za naravo!"

Peticija za ohranitev drevoreda v Pivoli (občina Hoče - Slivnica)

"Občane Občine Hoče - Slivnica in državljane RS pozivamo, da s podpisom te peticije prispevajo svoj glas za ohranitev drevoreda 222 lip v Pivoli (občina Hoče - Slivnica), ki ga namerava občina podreti za namen ureditve dela cestišča in tematske poti ob njem z zasaditvijo novih dreves (https://www.hoce-slivnica.si/objave/46). Ker za ureditev te poti obstajajo še druge rešitve kot podiranje celotnega drevoreda, ki je spomenik oblikovane narave, vas pozivamo k podpisu peticije za ohranitev drevoreda in za ureditev tematske poti po nadomestni/vzporedni lokaciji.

Lipov drevored je eden redkih še ohranjenih pri nas. Predstavlja sestavni del urejenega graščinskega kompleksa s parkom. Po načrtih Občine Hoče - Slivnica se ga bo v celoti odstranilo in nadomestilo z novim, kljub temu da je v procesu pridobivanja soglasja za projekt mnenje arboristke predvidevalo odstranitev zgolj 35 bolnih dreves."

Tanja Ribič poziva, naj nehamo sekati STARA DREVESA: "Ne morem si predstavljati, da bodo posekali 222 starih lip."
profimedia

Stara drevesa so izjemno pomembna iz več razlogov, tako z vidika ekologije kot tudi kulturne dediščine

Stara drevesa so življenjski prostor za številne vrste rastlin, živali in gliv. Zaradi svoje starosti in razvejane strukture nudijo zatočišče redkim in ogroženim vrstam, ki jih v mlajših gozdovih ne najdemo.

Stara drevesa prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti, saj predstavljajo mikrohabitate, kot so votline, odmrle veje in debla, ki jih uporabljajo različne vrste za zavetje, prehranjevanje ali razmnoževanje.

Kot velikanski zbiralniki ogljika pomagajo pri blaženju podnebnih sprememb. Starejša drevesa lahko hranijo ogromne količine ogljika, ki bi sicer prišlo v atmosfero kot toplogredni plin.

V mnogih kulturah pa imajo stara drevesa simbolni pomen in so del legend, mitov ali ljudskega izročila. Pogosto so povezana z določenimi dogodki v zgodovini, obredi ali praznovanji, zato imajo pomembno vlogo v kulturni identiteti določenih skupnosti.

Zaradi vseh teh razlogov je ohranjanje starih dreves ključnega pomena za trajnostno ravnanje z okoljem ter za ohranjanje naravne in kulturne dediščine.

"Ko bodo vsa drevesa podrta; ko bodo vse živali polovljene; ko bodo vse vode onesnažene; ko ne bo več varno dihati zraka; šele takrat bo človek odkril, da ne more jesti denarja."

- Prerokba plemena Cree

Drevesa vam lahko pomagajo. Katera so najbolj zdravilna?

Novo na Metroplay: "Vsak od nas kdaj pogleda oglase, tudi sam jih. Vedno sem zgrožen nad cenami" | Simon Maljevac