To je temna stran OLIMPIJSKIH IGER v Parizu - Domačini pravijo, da gre za "sramoto"

2. 8. 2024
Deli
To je temna stran OLIMPIJSKIH IGER v Parizu - Domačini pravijo, da gre za "sramoto" (foto: AI)
AI

Kako izgleda vsakdanje življenje za domačine Pariza tekom trenutnih Olimpijskih iger? 

Po obsežnih pripravah, številnih zaporah cest, naložbah v vrednosti milijard dolarjev in mnogih ovirah, so se olimpijske igre v Parizu 2024 uradno začele. Ta veliki spektakel bo zgodovinski na več načinov: otvoritvena slovesnost je prvič potekala na prostem s parado na Seni, prav tako pa so dali obljubo, da bodo to najbolj okoljsko trajnostne igre doslej. Vendar te visokoleteče obljube prikrivajo bolj zapleteno in zaskrbljujočo resničnost, z znatnimi in pogosto spregledanimi vplivi na gostiteljsko mesto.

Gostovanje olimpijskih iger zahteva, da mesta drastično preoblikujejo svoj ekosistem, gradijo nove infrastrukture, pospešijo mestni razvoj in vložijo milijarde dolarjev za kratkotrajni športni dogodek. Toda za kakšno ceno? In na čigavo škodo?

profimedia

Romantična podoba sprehajanja po zgodovinskih pločnikih Pariza s srkanjem kave in uživanjem v rogljičku v kavarni je to poletje za domačine in turiste izginila. Namesto tega so znamenitosti obdane z vsiljivimi kovinskimi ograjami in gradbišči. Prečkanje Sene je močno zavarovano in nadzorovano s strani policije. Prebivalci se soočajo z omejenim gibanjem preko QR kod, kar omejuje njihovo sposobnost, da se svobodno gibljejo po svojem mestu iz varnostnih razlogov.

Prebivalci se pritožujejo, da situacija spominja na zapore med pandemijo COVID-19, ko je bila svoboda gibanja prav tako močno omejena. Parižani so se znašli v situaciji, ko so tudi preproste vsakdanje naloge skoraj nemogoče izvedljive. Mnogi javno izražajo svoje frustracije, svoje mnenje delijo na TikToku in opozarjajo turiste, naj se med igrami izogibajo obisku Pariza. Trdijo, da obstoječa infrastruktura ni pripravljena na pretok 15 milijonov turistov.

Metro postaje se zapirajo, avtobusne in metro linije so motene, mnogi deli mesta pa zahtevajo QR kodo za dostop s potrdilom o prebivališču. To ustvarja logistično nočno moro za vsakodnevne prevoze. Parižanom je bilo v najboljšem primeru rečeno, naj med igrami delajo od doma, v najslabšem pa so jim svetovali, naj zapustijo mesto. Vendar to seveda ni izvedljiva možnost za vse. Stroški javnega prevoza so se medtem podvojili, iz 2,10 na 4 eure za eno vožnjo, zaradi česar je potovanje nedostopno za mnoge.

Kljub začetnim pričakovanjem, da bo v prestolnico prispelo več kot 15 milijonov turistov, se sedaj zdi, da bo obiskovalcev bistveno manj. Strogi varnostni ukrepi, strahovi pred terorizmom in naraščajoče cene odvračajo obiskovalce. Cene hotelov so narasle na okoli 1.000 eurov na noč za štirizvezdične hotele, kar odvrača rezervacije in vpliva tudi na gostinsko industrijo.

Lastnik restavracije Le 6 New York v zelo premožnem 16. okrožju je izrazil svojo jezo na Instagramu ter objavljal videoposnetke praznih ulic ter kovinskih ograj, ki pokrivajo vhod v njegovo restavracijo. V zadnjih tednih se sooča z več kot 50% odpovedi v zadnjem trenutku zaradi strank, ki se trudijo s QR kodami, čeprav imajo rezervacije. Ugotavlja, da se je, kar naj bi bilo praznovanje, spremenilo v nočno moro. Njegovo nezadovoljstvo odraža širše občutke med lastniki podjetij, od frizerjev do taksistov, ki v komentarjih na njegovih objavah opisujejo situacijo kot "škandal", "sramoto" in "nočno moro".

Dodatno težavo predstavlja dejstvo, da si mnogi Parižani ne morejo privoščiti udeležbe na igrah zaradi previsokih cen vstopnic. Otvoritvena slovesnost, ki je bila sprva načrtovana za 600.000 obiskovalcev, je bila zaradi varnostnih razlogov omejena na 300.000 obiskovalcev. Od teh je bilo 100.000 vstopnic ponujenih brezplačno — vendar le na povabilo. 

profimedia

Kljub obljubam o inovacijah in trajnosti, je resničnost v zakulisju drugačna 

Prebivalci Pariza, zlasti delavski razred in priseljenci, so nesorazmerno prizadeti zaradi negativnih vplivov olimpijskih iger. Seine-Saint-Denis, predmestje vzhodno od Pariza, kjer več kot 25% prebivalstva živi pod pragom revščine, je postalo središče olimpijskih dejavnosti. Olimpijska vas, kjer bo med igrami bivalo na tisoče športnikov, se nahaja na območju, kjer mnogi priseljenci živijo v zavetiščih, šotorih ali zapuščenih skladiščih in stavbah. Vlada je porabila milijarde za prenovo Seine-Saint-Denisa in njegove okolice v upanju, da bodo olimpijske igre spodbudile območje in pospešile gentrifikacijo.

Čeprav vlada zanika kakršno koli povezavo med deložacijami brezdomnih in olimpijskimi igrami, nevladne organizacije za človekove pravice trdijo, da se oblasti ukvarjajo s hitrim socialnim čiščenjem. V zadnjem letu je sodišče in policija deložirala več kot 5.000 ljudi, ki so jih nato prepeljali z avtobusi v druga mesta zunaj Pariza, domnevno jim ponujajo stanovanjske možnosti drugje. Vendar se ti posamezniki pogosto znajdejo v neznanih krajih ali mestih, ki jih ne poznajo, nekateri pa so celo označeni za deportacijo. Avtobusi so zdaj postali simbol prisilne odstranitve.

V imenu "polepšanja" mesta francoske oblasti uporabljajo olimpijske igre kot priložnost za čiščenje populacij, ki veljajo za nezaželene – vključno z migranti in brezdomci. Ta praksa preseljevanja skupnosti pod pretvezo urbanega izboljšanja je pogosta med mesti, ki gostijo olimpijske igre, in Pariz ni izjema. Intenzivno odstranjevanje teh skupin je vzbudilo zaskrbljenost glede tega, kako bo zapuščina olimpijske vasi vplivala na marginalizirane skupnosti. Bo res koristilo njim ali bo le še povečalo razkorak, vodilo do višjih najemnin in nadaljnje gentrifikacije? Situacija nakazuje na trend proti premožnejšim populacijam in naraščajočim cenam, klasičen primer urbane transformacije, ki bo sčasoma postala bolj izrazita.

Še eno ključno vprašanje, ki je bilo večinoma prezrto, so delovni pogoji migrantskih delavcev. V pripravi na dogodek je francoski predsednik Emmanuel Macron obljubil varna gradbišča za olimpijske igre v Parizu, da bi se izognili kontroverzam glede delovnih pogojev, ki so zaznamovale svetovno prvenstvo v Katarju 2022. Vendar, kljub uradnim vladnim poročilom, ki kažejo na odsotnost smrtnih primerov in manj kot 200 poškodb, je resničnost precej drugačna. Mnogi migrantski delavci so brez dokumentov, zaradi česar se njihove poškodbe ne obravnavajo uradno. Vrzel v francoski definiciji olimpijskega prizorišča je mnoge delavce prisilila, da opravljajo nevarna dela dolge ure brez ustrezne varnostne opreme. Deset delavcev je vložilo tožbe proti gradbenim podjetjem zaradi izkoriščanja kot nedokumentiranih delavcev na olimpijskih projektih, kar je izpostavil nedavni članek v New York Timesu.

Študentje so prejeli 100 eur odškodnine

Tudi študenti se soočajo z logističnimi izzivi zaradi preoblikovanja mesta. Prosili so jih, naj se poleti izselijo iz svojih namestitev, prejeli so le 100 EUR odškodnine in se soočajo z negotovostjo glede prihodnjih stanovanjskih ureditev. Pojavljajo se skrbi, da se bodo najemnine po igrah povečale zaradi prenov, izvedenih za namestitev priliva novih prebivalcev.

Vplivi gostovanja olimpijskih iger so številni in segajo daleč, prizadenejo vsak segment prebivalstva — od migrantov in študentov do prebivalcev in turistov. Kljub obljubam o inovacijah in trajnosti ter trditvam o prelomnih dosežkih, kot je zgodovinska otvoritvena slovesnost, se dogodek predstavlja tudi kot 'enakopravne olimpijske igre'. Vendar pa zakulisje slika drugačno realnost. 

Županja Pariza Anne Hidalgo morda praznuje pripravljenost mesta na igre s plavanjem v na novo očiščeni (vendar prej z E. coli okuženi) Seni — projekt, ki je stal 1,4 milijarde evrov in je financiran iz davkoplačevalskega denarja, brez zagotovila uspeha ali trajnosti. Medtem ko olimpijske igre v Parizu obljubljajo, da bodo bolj zelene kot njihove predhodnice, z zavezo, da bodo prepolovile emisije ogljika, ostaja ekološki odtis še vedno velik.

V luči olimpijskih iger, ki spodbujajo povečano policijsko prisotnost, deložacije in socialne razlike, so vprašanja o trenutni relevantnosti iger vse bolj pereča. Prvotno zasnovane za promocijo športne odličnosti in mednarodnega prijateljstva, so olimpijske igre želele spodbujati dobro voljo in graditi bolj miren svet. V današnjem času pa, ko politična nestabilnost, ekonomska negotovost in naraščajoče neenakosti pestijo družbe, se postavlja vprašanje, ali ta ideal enotnosti dejansko poglablja polarizacijo in naprej pelje prikrite vladne agende pod pretvezo globalnega športnega dogodka.

Ali si lahko predstavljamo olimpijsko prihodnost, ki je resnično vključujoča, pravična in spoštljiva do marginaliziranih skupnosti, hkrati pa ustvarja trajno zapuščino, ki koristi vsem? Ali pa je to zastarel koncept, ki ga je treba v celoti preoblikovati, v formatu, ki zagotavlja pregledne načrte in varuje pravice ter dobrobit vseh prebivalcev?

Ponovno zamišljanje olimpijske prihodnosti, ki resnično sprejema vključenost, enakopravnost in spoštovanje do marginaliziranih skupin, hkrati pa zagotavlja koristno in trajno zapuščino za vse, zahteva temeljit premik. Prenovljen pristop mora postaviti v ospredje glasove lokalnih skupnosti, poudariti socialno pravičnost in zagotoviti, da so koristi gostovanja iger pravično porazdeljene. Le tako se lahko olimpijske igre preoblikujejo v resnično združujoč globalni dogodek.

Vir: www.savoirflair.com

Ste že poslušali podkast z Janijem Brajkovičem?