Ljudje, ki so imeli težko otroštvo, v odrasli dobi nosijo določene posledice.
Travme v otroštvu lahko močno vpliva na kasnejše življenje posameznika. Določene osebnostne lastnosti naj bi specifično razkrivale, da nekdo ni imel najlažjega otroštva.
Nizka samopodoba
Ko starši nenehno ignorirajo dosežke svojih otrok ali jih vztrajno kritizirajo, s tem lahko negativno vplivajo na njihovo samopodobo. Taki otroci kot odrasli dvomijo vase in so prepričani, da niso dovolj dobri.
Težave z zaupanjem
Izdaja ali nestabilnost v otroških odnosih lahko ustvarita trajne težave z zaupanjem. Taki ljudje težko verjamejo, da je drugim res mar zanje ali da se lahko zanašajo na kogarkoli.
Težave pri vzpostavljanju odnosov
Tisti, ki so v otroštvu imeli nestabilne odnose, si v odrasli dobi bojijo biti ranljivi. Ker so pretirano previdni, se ne morejo odpreti in se globoko povezati z drugimi ljudmi.
Izogibanje konfliktom
Če je nekdo v otroštvu odraščal v nestabilnem okolju, se bo lahko kot odrasel na vsak način izogibal konfliktom, saj bo želel "ohranjati mir". Taka odrasla oseba bo zapostavila lastne potrebe samo zato, da se izogne kakršnemu koli nesporazumu.
Težave pri postavljanju mej
Če meje otroka niso bile spoštovane ali razumljene v zgodnjem otroštvu, bo takemu človeku v odrasli dobi težko reči "ne" ali izraziti svoje potrebe. Taka oseba je pogosto nagnjena k pretiranemu ugajanju drugim.
Prirejeno po: krstarica.com
Novo na Metroplay: "Če bi ljudje vedeli, kakšno je to mučenje, koliko je solz in trpljenja …" | Sara Isaković