Ali živali razmišljajo in sanjajo?

27. 2. 2024
Deli
Ali živali razmišljajo in sanjajo? (foto: profimedia)
profimedia

Včasih so verjeli, da živali nimajo niti lastnih misli. Zdaj pa tudi znanstveniki potrjujejo, da imajo živali zelo dobro razvito domišljijo. 

Znanstvenik E.C. Tolman, ki že dolgo preučuje živalsko vedenje, je ugotovil, da podgane razmislijo o opcijah oziroma preučijo svoje možnosti, preden se odločijo za naslednji korak. Še preden se neka stvar izvrši, lahko predvidijo, kakšne posledice bo imela njihova odločitev.

Živali si lahko predstavljajo stvari

Nevroznanstveniki so začeli preučevati možgane živali, da bi odkrili, kaj razmišljajo. Prišli so do spoznanja, da si lahko predstavljajo stvari, ki se še niso zgodile. Tehnike, ki so jih odkrili, zdaj uporabljajo za raziskovanje, kako se živali učijo. Izkazalo se je, da to počnejo tudi med spanjem, v sanjah.

Če jih pri tem nekdo zmoti, se postopek prekine. Tudi v budnem stanju so živali sposobne trenutkov refleksije. Če nimajo izkušnje, si jo lahko predstavljajo, preden sprejmejo določeno odločitev. Če nimajo nobene ideje o okoliščinah, si jih bodo pač ustvarile v glavi – brez podlage iz preteklosti.

Tolman je opazil, da so bile podgane sposobne najti nove poti v labirintu, čeprav še nikdar niso šle po njih. To pomeni, da so si zamišljale pot, še preden so jo prvič videle, ker so bile motivirane, da jo najdejo.

Sanje

Dejstvo, da živali lahko sanjajo, si predstavljajo stvari in morda celo predvidijo dogodke na podlagi svojih potreb in želja, je zelo fascinantno. Vsak, ki ima psa, ga je verjetno že kdaj videl lajati, renčati ali jokati med spanjem. To si lahko razlagamo tako, da je v sanjah doživljal nekaj, kar ne obstaja, kot bi človek, na primer, sanjal, da se bori z zmaji.

Vprašanje znanstvenikov je, kakšen kognitiven sistem je potreben, da si živali lahko predstavljajo stvari? Kakšne zaplete lahko ustvarja predstavljanje nečesa, kar ne obstaja? Lahko žival uveljavlja svojo svobodno voljo in odloča o svoji usodi?

Ali se zaveda, se je vse, kar si predstavlja, le plod domišljije? Zna ločevati med resničnim svetom in sanjami? Zna, potemtakem ločevati, kakšna je v resnici in kakšna bi lahko bila, se sprašuje Thomas Hills, doktor in profesor psihologije na Univerzi v Warwicku.

vh, vir: Psychology Today

Preberite še: 5 stvari, ki jih živali obvladajo bolje od nas

ali pa Mačka si izbere lastnika glede na njegovo energijo 

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol