Uporaba TE besede privede do skrhanih odnosov

14. 1. 2023
Deli
Uporaba TE besede privede do skrhanih odnosov (foto: Profimedia)
Profimedia

Katera beseda ima veliko večjo moč, kot si mislite?

Se tudi vam dogaja, da vas nekdo prosi za uslugo, vi pa odgovorite z "mogoče", tudi takrat, ko si v resnici želite reči "ne"?

Najverjetneje to podzavestno (ali zavestno) naredite zato, ker si ne želite razočarati sogovornika. Morda si želite delovati bolj prijazni ali pa v sebi upate, da se bo zadeva sama od sebe razrešila.

A ravno beseda "mogoče" lahko prispeva k skrhanim odnosom. S tem, ko osebi rečete "mogoče" bo sogovorec slišal tisto, kar si želi slišati. Besedo bo razumel tako, kot mu najbolj ustreza.

Ko končno po resnici spregovorite o svojih občutkih, bo vaš sogovorec veliko bolj razočaran, kakor bi sicer bil, če bi že od začetka bili iskreni.

Kaj lahko naredite, namesto da rečete besedo "mogoče"?

Najbolje je, da odločno rečete "ne" oziroma "da". Če želite svojo izjavo omiliti, lahko dodate še stavek ali dva o tem, zakaj ste se tako odločili, a pazite, da se vaša razlaga ne bo sprevrgla v opravičevanje. Rečete lahko denimo: "Hvala za povabilo. Tokrat ne utegnem, imam družinske obveznosti."

Druga opcija je, da predlagate alternativo, ki bi vam osebno ustrezala. Recimo: "Hvala za povabilo. Tokrat ne utegnem, z veseljem pa pridem v sredo ali četrtek."

Sploh v primeru, da imate potrebo po tem, da bi ustregli drugim, vam bo morda težko v trenutku nekoga zavrniti. V takšnih primerih se odlično obnese taktika "odložitve odločitve", pri kateri si vzamete nekaj časa, preden sprejmete odločitev. Primer: "Hvala za povabilo. Preveriti moram koledar, sporočim najkasneje do jutri."

Da bi se uspešno naučili izražati svoje mnenje in delovati skladno s svojimi občutki, je dobro, da zavrnitev vadite tudi pri vsakdanjih okoliščinah, npr. ko vam na zabavi ponudijo dodaten kos torte, ko si vaš otrok želi nove igrače ali ko si partner želi spolnih odnosov takrat, ko vam ni do tega.

Ne pozabite: s tem, ko rečete "ne" drugim, rečete "da" sebi, svojim željam, potrebam in ciljem.

Prirejeno po: Vesna Sodnik

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar