Valentinov spektakel na nebu: močna geomagnetna nevihta bi lahko prinesla severni sij vse do Evrope!

14. 2. 2025
Valentinov spektakel na nebu: močna geomagnetna nevihta bi lahko prinesla severni sij vse do Evrope! (foto: profimedia)
profimedia

Močni sončni vetrovi bi lahko okrepili severni sij ravno ob valentinovem.

Svež sunek sončnega vetra bo povečal aktivnost aurore ravno ob valentinovem, poročajo ameriški mediji. 

Ameriška Nacionalna uprava za oceane in atmosfero (NOAA) je napovedala geomagnetne nevihte stopnje G1 (manjša) za četrtkov večer (13. februar) in močno povečano aktivnost v petek (14. februar), saj proti Zemlji potuje hitri tok sončnega vetra. Po podatkih spletne strani Spaceweather.com je pričakovano, da bo prvi stik s tem tokom 14. februarja, ravno ob valentinovem.

Preberite še:

Kaj povzroča povečano aktivnost severnega sija?

Prihajajočo geomagnetno nevihto povzroča visokohitrostni tok sončnega vetra, ki izvira iz koronalne luknje – obsežnega območja v sončevi atmosferi, kjer sončni veter lažje uhaja. Hitrost sončnega vetra je bila tekom tedna povišana, giblje se med 500 in 600 kilometri na sekundo, kar je že 9. februarja povzročilo nevihto stopnje G1. Nov val hitrega sončnega vetra je bil pričakovan med 12. in 13. februarjem, kar bi lahko pripravilo pogoje za novo geomagnetno nevihto 14. februarja.

Kako nastane severni sij?

Ko sončni veter doseže Zemljino magnetno polje, prinese tok nabitih delcev, ki reagirajo z našo atmosfero. Te interakcije napolnijo atmosferske pline z energijo, zaradi česar začnejo svetiti in ustvarjajo osupljivi severni sij (aurora borealis). Hitrejši in gostejši sončni veter lahko te prikaze še okrepi, poveča njihovo svetlost in aktivnost. Bolj kot je geomagnetna nevihta močna, dlje proti jugu je mogoče opazovati severni sij.

Kdaj in kje si bo viden severni sij ta teden?

Najboljše možnosti za opazovanje aurore bodo na visokih geografskih širinah, vključno s Kanado, Aljasko in severnimi deli ZDA. Lahko pa bi bil viden tudi v severnih delih Evrope, kot so Škotska, Skandinavija in baltske države.

Ker je vesoljsko vreme nepredvidljivo, je priporočljivo spremljati napovedi aurore v realnem času. Ena izmed uporabnih aplikacij za to je "My Aurora Forecast & Alerts". Prav tako pa tudi aplikacija "Space Weather Live", ki omogoča podrobnejši vpogled v trenutne vesoljske vremenske razmere in možnosti za opazovanje severnega sija.

Vir: space.com 

Če so nebesa resnična, zakaj se naši preminuli ljubljeni ne povežejo z nami?