Zakaj je naš krvni sladkor visok med 3. in 8. uro zjutraj?

30. 8. 2024
Deli
Zakaj je naš krvni sladkor visok med 3. in 8. uro zjutraj? (foto: Profimedia)
Profimedia

Ta pojav je lahko nevaren, a strokovnjaki svetujejo, kako ga prepoznati.

“Fenomen zore” je zvišanje ravni krvnega sladkorja ali hiperglikemija, ki se pojavi med 3. in 8. uro zjutraj. Ta pojav je pogost pri ljudeh s sladkorno boleznijo tipa 1 ali tipa 2, katerih razširjenost je ocenjena na več kot 50 odstotkov, poroča Healthline. Pri ljudeh s sladkorno boleznijo lahko pojav zore potencialno zviša krvni sladkor na nevarne ravni, pri ljudeh brez sladkorne bolezni pa je to manj pogosto, saj inzulin prepreči to zvišanje.

Preberite si še: 

Vzrok “fenomena zore”

Fenomen zore je posledica sproščanja različnih hormonov v telesu, kot so rastni hormon, kortizol in glukagon. Ko se raven teh hormonov poveča, so jetra stimulirana, da sproščajo glukozo v krvni obtok, kar telesu daje energijo, da nas pripravi na jutranje prebujanje.

To naravno zvišanje krvnega sladkorja se pojavi pri vseh ljudeh. Pri ljudeh brez sladkorne bolezni zvišanje krvnega sladkorja povzroči, da celice trebušne slinavke začnejo proizvajati inzulin za vzdrževanje ravnovesja krvnega sladkorja.

Pojav je lahko nevaren, če ni nadzorovan

Pri ljudeh s sladkorno boleznijo je lahko proizvodnja inzulina premajhna ali pa se pojavi inzulinska rezistenca, kar pomeni, da se celice ne odzivajo na inzulin. Posledično lahko raven sladkorja v krvi zjutraj ostane visoka. Tudi če uporabljate inzulin kot del zdravljenja, morda ponoči ne bo dovolj učinkovit. To se lahko zgodi, če dolgodelujoči inzulin ne zdrži do jutra ali če inzulinska črpalka dovaja premalo inzulina. Na to lahko vpliva tudi kakovost spanja, ki lahko stanje poslabša.

Fenomen zore lahko zviša ravni A1C, ki so povezane z večjim tveganjem za zaplete sladkorne bolezni, vključno s srčnimi boleznimi in poškodbami ledvic. Že majhne spremembe ravni A1C lahko povečajo tveganje za srčno-žilne težave. Zato je obvladovanje fenomena zore bistveno za zmanjšanje tveganja za zaplete sladkorne bolezni.

Kako prepoznati simptome?

Glavni simptom pojava jutranje zore je visok jutranji krvni sladkor, kar imenujemo hiperglikemija. To je takrat, ko raven krvnega sladkorja preseže ciljno vrednost ali je nad 180 mg/dL.

Visok krvni sladkor, ki ga povzroča pojav zore, je pogosto trdovraten in ga je težko nadzorovati. V večini primerov ljudje zaradi pojava zore ne občutijo fizičnih simptomov, vendar pa so lahko prisotni simptomi hiperglikemije, na katere morate biti pozorni. Ti vključujejo:

  • huda žeja ali suha usta
  • pogosto uriniranje
  • utrujenost
  • zamegljen vid
  • nelagodje v trebuhu in slabost
spanec, postelja, zenska, utrujenost
Profimedia

Strokovnjaki svetujejo, da se ljudje, ki opazijo te simptome ali imajo težave z nadzorom jutranjega krvnega sladkorja, posvetujejo s svojim zdravnikom, da prilagodi načrt zdravljenja in izboljša obvladovanje sladkorne bolezni.

Vir: Sensa.story.hr

3 meje, ki bi jih morali postaviti na začetku razmerja

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj