Wabi sabi - slavljenje nepopolnosti

4. 4. 2011
Deli
Wabi sabi - slavljenje nepopolnosti

Pozabite na popolnost. Osredotočite se na lepoto stvari in jih občudujte takšne, kakršne so. Nepopolnost, prehodnost in staranje so del vsakdanjika, zato jih sprejmite in si z upoštevanjem japonske starodavne filozofije wabi sabi uredite dom v slogu intimnega meditativnega zatočišča.

Japonsko razumevanje estetike po filozofiji wabi sabi temelji na slavljenju nepopolnosti. Prav zato ga lahko kot nalašč upoštevamo tudi pri sebi doma in ga spremenimo v mirno zatočišče, daleč stran od hitrega in stresnega modernega življenja.

Wabi sabi je vrsta umetnosti, v kateri se odraža nepopolnost lepote, starodavni koncept, ki se je pojavil v 15. stoletju kot odgovor na tedaj prevladujoči kič v notranji opremi. Asketska preprostost, ki je blizu zen budizmu, v dom prinaša duhovnost in nas s tem opominja, da je domače gnezdo v prvi vrsti prostor za sprostitev in meditacijo.

Čeprav je wabi sabi pravzaprav namenjen vzpostavitvi idealnega prostora za meditiranje, sploh ni nujno, da ste duhovno usmerjeni in nagnjeni k vsakdanji meditaciji. Svoj dom lahko kljub temu spremenite v oazo miru sredi mestnega vrveža, ki vam bo pomagala zaživeti v sedanjem trenutku.

Da bi razumeli bistvo wabi sabija, moramo najprej razumeti zenovsko filozofijo. V knjigi Practical Wabi Sabi avtor in strokovnjak za vzhodnjaške filozofije in terapije Simon G. Brown razloži bistvo zena:

»Kot otroci življenje jemljemo kot igro. Skozi igro se učimo tudi raznih pravil. Vsako šolsko igrišče je polno otrok, ki si spet in spet izmišljajo nova pravila in ki jih poskušajo spoštovati. Takšne zamisli se pozneje kažejo tudi v družbenih vzorcih obnašanja. Ko odrastemo, še naprej živimo skladno z določenimi pravili in se igramo tiste igre, od katerih pričakujemo določene rezultate … Ko se nehamo igrati in zaživimo življenje brez predsodkov, pričakovanj in predpostavk, smo v stanju zena. To je stanje brez vnaprejšnjih pričakovanj in sodb, v katerem imajo prednost radovednost, začudenost in zainteresiranost. Z njihovo pomočjo naš um postaja odprt in prilagodljiv ter neobremenjen z vnaprej zamišljenimi rezultati.«

Po filozofiji zena bi morali v svoje življenje vnesti celovitost in zaživeti čim bolj preprosto. Izraz wabi se namreč nanaša na preprosto, nematerialistično, skromno življenje, polno spoštovanja in obzirnosti.

Oseba, ki živi skladno z wabijem, se veseli še tako majhne malenkosti in predvsem išče zadovoljstvo v sami sebi. Takšna oseba nima več potrebe po materialnem bogastvu in lastne vrednosti ne meri po tem, kar ima, temveč po tem, kar je. Izraz sabi pa predstavlja simbolični prikaz nečesa, kar je prehodno, od človeške lepote in narave pa do starinskih predmetov, ki z leti zgolj pridobivajo vrednost.

Sabi se torej lahko nanaša na gube na človeškem obrazu, na jesenske drevesne krošnje, ki počasi izgubljajo svoje liste, ali pa na starinski svečnik, ki ponosno stoji na vaši kredenci in simbolizira prehodnost časa.

MAJA PAKIĆ, Fotografije: Mare Milin, SHUTTERSTOCK

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj