Zakaj nekateri pozabijo svoj primarni naglas (drugi pa nikoli)?

18. 10. 2024
Deli
ženska v rdečem puloverju (foto: shutterstock)
shutterstock

Nekateri ljudje, ko se preselijo v novo okolje, hitro sprejmejo nov naglas, medtem ko drugi ohranijo svojega ne glede na to, kako dolgo bivajo v tujini. 

Ta pojav je pogosto odvisen od različnih dejavnikov, kot so starost, motivacija, izpostavljenost jeziku ter socialni in čustveni vplivi. Ljudje, ki se močno vključijo v lokalno kulturo in pogosto komunicirajo z domačini, so običajno bolj nagnjeni k prilagoditvi naglasa, saj želijo bolje ustrezati okolju, v katerem živijo. Po drugi strani pa nekateri ohranijo svoj izvorni naglas, ker je ta del njihove identitete ali ker niso izpostavljeni zadostni količini jezikovnih interakcij, ki bi omogočale spremembo.

Srpkinja je pred 10 leti odšla v Ameriko in pozabila srbski jezik! 

Igralka Ivana Jovanović je v Srbiji poznana po vlogi Nede v seriji "Grehi njene matere", a zadnjih 10 let je živela v Ameriki, kjer je, kot kaže, pozabila srbski jezik.

Igralka Ivana Jovanović je pred kratkim za domače medije spregovorila o svojem življenju v Ameriki. Potem ko je v Srbiji postala priljubljena z vlogo Nede v seriji "Grehi njene matere", je srečo poiskala v Ameriki, kamor se je preselila s sinom.

Najprej se je ukvarjala z organizacijo zasebnih dogodkov, poučevala jogo, potovala in spoznavala slavne igralce, zdaj pa se je preselila v Idaho.

"Trenutno živim v prelepem Idahu. Sekamo drva, hodim po nakupih, živim kot v 18. stoletju. Počutim se fenomenalno! Stalno potujem! Sedem let sem živela v Los Angelesu, zdaj pa uživam v miru in naravi," je povedala.

Tisto, kar je pritegnilo pozornost, je bil njen naglas. Ivana, kot kaže, skoraj ne govori več srbsko: "Pravijo mi, da sem dobila ta katastrofalen ameriški naglas, a mislim, da se bo to vse vrnilo. Če bi v Srbiji ostala en mesec, verjamem, da bi se vse vrnilo," je rekla Ivana.

Psihologinja Jelena Marić pojasnjuje, kako je mogoče, da ženska pri 44 letih spremeni naglas:

"Rekla bi, da ni nemogoče spremeniti naglas, še posebej, če gre za veliko izpostavljenost, pritiske in motivacijo za privzem določenega naglasa. Nekateri ključni dejavniki, ki vplivajo na to, ali bo oseba osvojila in privzela določen naglas, so:

Starost: Otroci do 10. leta lažje in hitreje osvajajo naglase kot odrasli. Po desetem letu je težje odpraviti izvorni naglas, vendar ga je mogoče omiliti.

Motivacija in izpostavljenost: Ljudje, ki so motivirani, da se vključijo v kulturo države, v kateri živijo, in ki redno komunicirajo z domačini, pogosto hitreje osvajajo naglas. Redna interakcija v tujem jeziku lahko pripomore k bolj tekočemu govoru in zmanjšanju izvornega naglasa.

Fonetika in vaja: Nekateri ljudje imajo naravno večjo sposobnost imitacije zvokov in naglasov, medtem ko morajo drugi vložiti več truda. Vaje govora, poslušanje domačih govorcev in fonetične vaje lahko pomagajo pri spremembi naglasa.

Socialni in čustveni dejavniki: Nekateri ljudje se čustveno držijo svojega izvornega naglasa, ker predstavlja del njihove identitete. Kulturni in socialni pritiski lahko vplivajo na to, ali oseba želi obdržati svoj izvorni naglas ali ga spremeniti. Torej, čeprav ni vedno mogoče popolnoma izbrisati izvornega naglasa, so pomembne spremembe mogoče, zlasti z vztrajnostjo in ustrezno jezikovno prakso," pravi psihologinja iz Centra za izobraževanje NARATIV v Obrenovcu.

Vir: stil.kurir.rs

3 največje človeške zablode po mnenju Nikole Tesla

Novo na Metroplay: Peter Prevc iskreno o težkih trenutkih kariere in o očetovstvu | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem