Zakaj pes napade lastnika?

17. 7. 2024
Zakaj pes napade lastnika? (foto: Profimedia)
Profimedia

Zakaj pes ugrizne lastnika? Stvar je bolj zapletena, kot si mnogi lastniki želijo priznati.

Pes pasme pit bull terier je v Novem Sadu napadel lastnika in ga usodno poškodoval. Živali imajo, tako kot ljudje, različne značaje. V tem primeru skoraj vsi mislijo, da je pes lastnika napadel, ker je agresiven. In čeprav gre za bolj agresivno pasmo, je odgovor veliko bolj kompleksen.

V svetu psov ni koncepta dobrega in zla. Psi delijo stvari veliko bolj preprosto - na tiste, ki so zanje varne in tiste, zaradi katerih se počutijo ogrožene; na tiste, ki jih sprejmejo, in tiste, ki jih iz različnih razlogov ne morejo sprejeti; na tiste, ki so zanje koristne in prijetne, in tiste, ki so neprijetne. Ta pogled s pasje perspektive marsikateremu lastniku pomaga razumeti, zakaj pes ugrizne.

Obstaja veliko vedenj, ki so za lastnika psa problematična. Njegova pretirana aktivnost, lajanje, vlečenje za povodec ali agresija do drugih živali so vedenja, s katerimi se spopada večina lastnikov. Hkrati pa so to stvari, ki se na splošno pripisujejo psom, zato nikogar ne presenečajo. Ko pes ugrizne svojega lastnika, se pojavi novo čustvo – strah. Ljudje se svojega ljubljenčka začnejo bati in želijo pred njim zaščititi druge, predvsem šibkejše. In zaradi tega lahko situacija eskalira.

Ljudje pasji ugriz povezujejo z agresijo zato, ker bi enako vedenje, kot ga pokaže človek, torej napad na drugo osebo, obravnavali kot dejanje agresije. Marsikdo se ne more sprijazniti, da bi to lahko bil znak strahu ali poskusa obrambe pri ljudeh, kaj šele pri psih. Se sprašujete, zakaj pes ugrizne svojega lastnika, če pa lastnik ni naredil nič narobe? Zadeva ni tako enostavna, da bi jo lahko razložili le z enim stavkom. Poglejmo si razloge za to:

Kršitev zasebnosti

Treba je opozoriti, da imajo psi zelo trdno določeno območje zasebnosti, ki ga nihče ne sme prestopiti. Kršitev lahko rešijo na dva načina – bodisi, da vsiljivca odženejo tako, da ga prestrašijo ali pa se odmaknejo od ogrožajočega predmeta. Značaj in socializacija določata način, kako se bo pes odločil za reševanje konflikta.

Če želite razumeti, zakaj pes ugrizne, se morate postaviti v njegovo kožo. Živali ne rešujejo problemov na človeški način. Ne pritožujejo se, ne spletkarijo, ne pišejo sporočil. Njihova edina obramba je napad ali beg. Pasji ugrizi so v krdelih zelo pogosti – tako psi rešujejo svoje konflikte in to ne užali ali preseneti nobenega člana tropa.

Nepravilna socializacija

Pes ne razume, kako poteka odraščanje, in da bi moral po njem kot odrasla žival biti bolj miren in se obnašati drugače. Če svojega kužka naučite, da je igranje z zobmi na človeški koži sprejemljivo, ne bodite presenečeni, če bo poskušal ugrizniti tudi v drugih situacijah.

Pes svojega lastnika največkrat ugrizne zaradi strahu, panike in nemoči. Če je lastnik zanemaril obdobje zgodnje socializacije psa, ki je zelo pomembno za njegov nadaljnji razvoj, bo ta veliko več situacij zaznaval kot ogrožajoče. Naloga lastnika je, da kužka navadi na čim več potencialno stresnih situacij. Najboljše obdobje socializacije je med 10. tednom in 5. mesecem življenja, ko je mladiček pogumen in se zlahka predstavi svetu.

Nerazumevanje komunikacije med človekom in psom

Čeprav je to za marsikoga morda presenečenje, je žrtev pogosto vzrok za ugriz. Najpogosteje ljudje ne poznajo pasjega bontona in ne spoštujejo zasebnosti psov. Zdravi psi pred napadom vedno poskušajo ublažiti konflikt s pošiljanjem pomirjujočih signalov, vendar jih povprečen človek žal ne zna prepoznati, kar za psa pomeni, da napadalec noče odnehati in mu ne pušča izbire.

Najpogosteje za to pomanjkanje komunikacije plačajo otroci, ki so še posebej občutljivi na pasje ugrize. Po eni strani so manjši od odraslih in se ne morejo braniti, zaradi česar so lahko njihove poškodbe hujše. Po drugi strani pa so impulzivni, glasni in ne razmišljajo o posledicah svojega vedenja. Zato jih pes velikokrat dojema kot grožnjo. Če otrok psa vleče za ušesa, mu vzame igrače ali ga močno objame in noče izpustiti, ima pes občutek, da nima izbire in ugrizne v samoobrambi. To se pogosto zgodi tudi odraslim, ki ignorirajo njegove signale.

Poskus obrambe virov

Zelo pogosto pes ugrizne svojega lastnika, ko mu hoče nekaj vzeti. Lahko je igrača, lahko pa tudi ukradeni kos hrane. 

Strah in poskušanje obrambe

Zakaj pes ugrizne svojega lastnika, ko mu skuša dati zdravila, mu očistiti ušesa, negovati tace ali počesati dlako? Pogosto to počne preprosto iz strahu. Če psa ne boste navadili na določene postopke, ne pričakujte, da jih bo mirno prenašal. Malo je hišnih ljubljenčkov, ki uživajo v takšnih opravilih.

Vir: mondo.rs