Znanstveniki so v številnih študijah raziskovali, kako delo z zemljo vpliva na različne bolezni, in prišli do presenetljivih spoznanj.
Mikrob Mycobacterium vaccae, ki ga najdemo v zemlji, naj bi imel podobne učinke kot antidepresiv Prozac. Izkazalo se je, da igranje z zemljo z golimi rokami pozitivno vpliva na bolezni, kot sta Crohnova bolezen in revma. Poleg tega delo v zemlji znatno poveča raven serotonina v možganih, kar izboljšuje razpoloženje in zmanjšuje tveganje za depresijo in anksioznost.
Raziskave so pokazale, da se pacienti, ki so se začeli ukvarjati z vrtnarjenjem, že po treh tednih počutijo bolje. Vrtnarjenje ne vpliva samo na izboljšanje razpoloženja, temveč tudi na kognitivne sposobnosti. Redni vrtnarji, ki pogosto vdihavajo tako imenovano "bakterijo sreče," so manj dovzetni za virusne okužbe in imajo boljši imunski sistem.
Zdravstveni strokovnjaki so ugotovili, da stik z naravo, zlasti z zemljo, prinaša številne koristi za telesno in duševno zdravje. Poleg že omenjenih pozitivnih vplivov na bolezni in razpoloženje, se je pokazalo, da ima vrtnarjenje tudi druge zdravstvene koristi, kot so izboljšanje srčno-žilnega sistema, večja fizična aktivnost in zmanjšanje stresa.
Terapija z vrtnarjenjem je postala priljubljena metoda v mnogih zdravstvenih ustanovah, saj omogoča pacientom, da skozi delo z zemljo in rastlinami dosežejo večjo notranjo mirnost in zadovoljstvo. Vrtovi in zeleni prostori v bolnišnicah in rehabilitacijskih centrih niso samo estetsko privlačni, temveč tudi terapevtski.
Vir: Science Daily