Veliko parov ima težave, ker niso povezani z ljubeznijo, pač pa...

20. 4. 2025
Veliko parov ima težave, ker niso povezani z ljubeznijo, pač pa... (foto: shutterstock)
shutterstock

Katera je pogosta težava, s katero se srečuje vse več parov?

Težava v večini razmerij je, da se partnerja povežeta na nivoju travme oziroma zaradi svoje bolečine. Ljudje mislijo, da so zaljubljeni, v resnici pa gre za zasvojenost s toksičnimi odnosi.

Do tega pride predvsem zato, ker smo kot otroci bili izpostavljeni nefunkcionalnim ali toksičnim odnosom. To se zapiše v naš avtonomni živčni sistem in kot odrasli podzavestno iščemo podobne odnose. A samo zato, ker nam je nekaj znano in domače, še ne pomeni, da je to za nas zdravo.

Če ste denimo imeli mamo, ki je bila hladna, kritična ali nadzorujoča, ste morda kot odrasli tudi sami v razmerju takšni, ali pa izbirate partnerje, ki so podobni vaši mami.

Ker niste zacelili teh globoko zakoreninjenih ran, vaša podzavest še naprej išče partnerje, ki bi vam naj ponudili ljubezen, ki je niste prejeli od svoje matere. V resnici pa tega ne dobite, zato ste vedno znova razočarani.

Ker ste v svojih odnosih podzavestno izpostavljeni stresu, lahko pride tudi do telesnega ravnovesja. S takim početjem torej ne škodimo le svojemu duševnemu zdravju, temveč tudi fizičnemu.

Dobra novica pa je, da stvari lahko vedno spremenimo, če se za to zavestno odločimo in vložimo čas in energijo v spreminjanje. Pomembno je, da prepoznamo svoje vzorce in ugotovimo, od kod izvirajo. Šele tako lahko začnemo delovati drugače in ustvariti boljša razmerja.

Prirejeno po: Jake Woodard

Aljoša Bagola: “Slovenci plačujemo previsok davek za svojo trdoživost.” (Sensa podkast z Ano Vehovar)