Zdravi odnosi se gradijo počasi. Od nas zahtevajo, da smo vztrajni, razumevajoči, empatični ter da ohranjamo odprt um in srce.
Pogosto se osredotočamo na to, kako lahko sami izboljšamo svoje odnose. Ob tem pa pogosto pozabljamo, da sta za zdrav odnos vedno potrebna dva. Nekateri ljudje preprosto niso pripravljeni na grajenje odnosov, ne glede na to, kako zelo se sami trudimo.
Zdrav odnos je nemogoče vzpostaviti z osebo, ki:
- Ni nikoli pozorna na svoje vedenje: sposobnost samorefleksije nam omogoča, da rastemo in postajamo boljši. Če nekdo ne želi opazovati in prevzeti odgovornosti za svoja dejanja, ne more graditi zdravih odnosov.
- Ne želi izboljšati komunikacije: zdrava komunikacija je eden ključnih temeljev dobrega odnosa. Če se oseba vedno zapre vase ali se premakne v "napad", odnos ne more napredovati.
- Je nikoli ne zanimajo vaše potrebe: če samo vi upoštevate potrebe druge osebe, ste v enostranskem odnosu. Pomembno je obojestransko upoštevanje potreb.
- Si nikoli ne dovoli biti ranljiva: ranljivost je ključna za ustvarjanje čustvene intimnosti. Oseba, ki se boji ranljivosti, nikoli ne more imeti pristnih odnosov.
- Je vedno zelo skrivnostna: dobro je, da imamo svoje meje in vsak od nas ima pravico do zasebnosti. A če je oseba pretirano skrivnostna, je to lahko velika ovira pri grajenju zdravega odnosa.
Če se trudimo imeti zdrav odnos z osebo, ki ima omenjene lastnosti, s tem le zapravljamo svojo energijo in čas. Pomembno je, da ozavestimo, s katerimi ljudmi nikoli ne bomo mogli zgraditi dobrih odnosov in se raje obkrožimo z ljudmi, s katerimi se lahko resnično povežemo.
Prirejeno po: dr. Nicole LePera
Novo na Metroplay: "Vse več mladih zboli za rakom" | Klara Čampa