Besede imajo moč. Lahko zdravijo, povezujejo, opogumljajo, ali nas usmerjajo na novo pot.
Prav iz te zavesti se je rodila knjiga Zgodbe za pogum in navdih, v kateri 44 avtorjev in avtoric razkriva svoje osebne zgodbe, prepletene z izkušnjami o samozavesti, ambiciji, odgovornosti in sodelovanju.
Knjiga, ki jo je soustvarila tudi Natalie Cvikl Postružnik, ponuja edinstven vpogled v notranje svetove voditeljic in voditeljev, ki so skozi lastne preizkušnje oblikovali svojo pot. Posebnost knjige je, da so jo soustvarili izjemni posamezniki, med njimi aktualna in nekdanja evropska komisarka, učitelj leta in eden izmed 50 najboljših učiteljev na svetu, managerka in managerji leta, prejemniki gospodarskih oskarjev za poslovno odličnost,
Poslovna liderka leta 2025, prejemnici nagrade Artemida, inovatorji in inovatorke. Vse avtorje povezuje skupna lastnost – srčnost. Pri izboru sodelujočih so bile ključne vrednote, ki spodbujajo pozitivne spremembe v družbi. Med njimi so Marta Kos, Violeta Bulc, Sonja Klopčič, Ladeja Godina Košir, Nastja Mulej, Žiga Vavpotič in drugi.
Honorarje avtorice in avtorji namenjajo razvoju mladih
Poleg močnega sporočila knjiga nosi tudi pomembno dobrodelno noto. Avtorji honorarje iz avtorskih pravic namenjajo trem neprofitnim organizacijam, ki se ukvarjajo z razvojem mladih: Zavodu AEIOU Universe, ki razvija bodoče etične voditeljice in voditelje, Fundaciji Gallus, ki podpira talentirane mlade glasbenike in glasbenice, ter Zavodu Izida Vita, ki pomaga mladim iz deprivilegiranega socialnega okolja.
Knjiga Zgodbe za pogum in navdih vabi bralca k razmisleku, kako lahko vsak izmed nas prispeva k boljšemu svetu
Mag. Natalie Cvikl Postružnik je večkrat nagrajena predavateljica, mentorica in coachinja ter prokuristka podjetja Insights d.o.o., ki se ukvarja z odkrivanjem in razvojem potencialov posameznikov in organizacij. Ima več kot 30 let delovnih izkušenj in deluje na področju optimizacije poslovanja, gradnje kompetenc timov ter osebnostnega razvoja. Njena strast je prepoznavanje talentov in spodbujanje ljudi k harmoničnemu življenju, usklajenemu z njihovimi vrednotami. V knjigi Zgodbe za pogum in navdih je s svojimi uvodniki v štiri poglavja povezala zgodbe uvidov in navdiha ter jih osmislila skozi vrednote, ki nas spodbujajo k srčnim premikom. V pogovoru z Natalie smo raziskali, kako je nastala ideja za to edinstveno zbirko zgodb, kaj jo je pritegnilo k sodelovanju in kakšno moč imajo besede pri soustvarjanju pozitivnih sprememb. Spregovorila je tudi o tem, kako sama doživlja odgovornost – tako na osebnem kot poklicnem področju – ter zakaj verjame, da je ravno odgovornost temelj za samozavest, ambicijo in povezovalno sodelovanje.
“Moč transformacije me je poklicala k sodelovanju pri nastanku knjige”
Kako je nastala ideja za knjigo in kaj vas je pritegnilo k sodelovanju pri tem projektu? Natalie: Na začetku je bila beseda. Iz besede se je razvilo naše dojemanje sveta, naše razmišljanje, delovanje, čustvovanje. Tisočletja za tem se je rodilo Besedišče, ki je sodelovalo pri Podvigu. Podvig je dal zagon nastanku Zgodb za pogum in navdih in slednje knjigi. Tako bi lahko na kratko opisala nastanek knjige. Prvotna ideja Besedišč je luč sveta zagledala iz navdiha Sonje Klopčič in našega zavedanja o moči besed. Ob pobudi enega od združenj v Sloveniji, ki so ga poimenovali Podvig, je bilo samoumevno, da bodo tudi besede (ki bodo postale dejanje), del tega projekta, pobude. V okviru tega sta Sonja kot pobudnica in Tomaž Bole, kot sokreator, k sodelovanju povabila tudi mene – in rodila se je knjiga: ali drugače – beseda je meso postala. K sodelovanju me je pritegnila moč transformacije, ki jo besede nosijo. Lahko jo obrnemo v katero koli smer, v dobro ali slabo – in moja želja, moj namen je, da besede uporabimo v dobro in z njimi sprožimo pozitivne spremembe, ki jih v Sloveniji potrebujemo. In vem, da jih zmoremo!
Vrednote v sozvočju ustvarjajo pozitivne spremembe
Kakšna je bila vaša izkušnja pri soustvarjanju te knjige? Kako ste doživljali sodelovanje z drugimi avtorji in kaj ste se iz tega naučili? Natalie: Najprej je bila vsaka zgodba zase. Imela je potencial, da raste. A šele v sozvočju z drugimi je vseh 44 zgodb dobilo zalet. Prepletanje zgodb mi je – še enkrat več – dokazalo, da različnost bogati, izkušnje zapolnjujejo vrzeli in skupne vrednote rišejo uspeh. Spoznala sem tudi, da je lepo biti del pozitivnih sprememb, za katere tudi drugi čutijo, da se naj zgodijo in vidijo dodano vrednost v vsaki niti te tkanine, ki jo pletemo skupaj – za pogum, za navdih. Kdo so avtorji prispevkov v knjigi in kako so bili izbrani? Natalie: Avtoric/jev nas je skupaj 47 – 44 jih je prispevalo zgodbe besed, trije smo prispevali energijo in povezovanje: tako v besedah kot dejanjih. Zgodbe za pogum in navdih je knjiga, kot je še ni bilo, saj so voditeljice in voditelji svoje osebne zgodbe in doživljanja zapisali sami. Zgodbe govorijo o ljubezni, pretočnosti, intuiciji, ravnovesju, hvaležnosti, pa tudi o ambiciji, ciljih, zavzetosti, predanosti, soustvarjanju. Dajejo vpogled v notranje doživljanje ljudi, ki jih običajno vidimo pod žarometi ob njihovih uspehih, skozi njihovo pripovedovanje pa jih spoznavamo bolj celostno. Zgodbe so pisali izjemne avtorice in avtorji (mednarodno priznani in nagrajeni), ki imajo vsi pomembno skupno lastnost: so srčni ljudje. In prav vrednote so igrale ključno vlogo pri izbiri.
Prebudimo samozavest in sodelovanje v sebi in drugih!
Kakšno sporočilo želite prenesti bralcem? Natalie: Da skupaj soustvarjamo samozavestno, ambiciozno in odgovorno sodelujočo ter srčno in strastno Slovenijo. Odgovarjati želimo na vprašanja, kako do poguma, kje poiskati navdih, katere vrednote okrepiti, da v sebi prebudimo samozavest, ambicioznost, odgovornost in sodelovanje? Z odgovori v knjigi Zgodbe za pogum in navdih, ki smo jih med platnice zbrali Sonja, Tomaž in jaz, smo korak bližje temu cilju.
“Zame je odgovornost temelj kreiranja sveta”
V knjigi so osrednje teme samozavest, ambicija, odgovornost in sodelovanje. Katera od teh tem se vas osebno najbolj dotakne in zakaj? Natalie: Zagotovo odgovornost. Najprej do sebe, do svoje družine, prijateljev_ic, organizacij, s katerimi delamo in do družbe. Če stvari ne jemljemo samoumevno, če nismo prepričani, da smo upravičeni do vsega, kar nam prileti na krožnik, če se zavedamo svoje vloge pri kreiranju sveta – na kratko: če znamo prevzeti odgovornost za svoje misli, besede in dejanja, smo na pravi poti. Seveda pa samo odgovornost ni dovolj. Je temelj. In v naši družbi je ta temelj marsikje prekrhek, prerahel, preveč trhel. Z menoj beseda odgovornost močno odzvanja; z mojimi vrednotami in načinom delovanja. Seveda tudi druge, a se mi zdi, da je odgovornost temelj tudi za gradnjo zdrave samozavesti, radovedne ambicije in povezovalnega sodelovanja. Ljudje se velikokrat posmehnejo ob tej misli, a žal se pogosto srečujem z razdiralnim sodelovanjem – in to sploh ni redkost!
“Vsak med nami ima vpliv”
Kako se vi osebno spoprijemate z odgovornostjo v svojem poklicnem in zasebnem življenju? Natalie: Najlažje je reči – tega ne morem spremeniti, na to nimam vpliva. Tudi ko imamo to možnost, tudi ko je vsaj ena nit v naših rokah. Včasih tudi na račun priljubljenosti (pri drugih) ali posla (ki ga ne dobiš) ali kaj drugega. Veliko je razlogov, zakaj je lažje biti v luknjici in se pokazati le tu in tam, kot siva, preplašena miška. Dejstvo je, da svetovno prepleteni dogodki zadnjih desetletij ne vplivajo pozitivno na gradnjo samozavestnih, ambicioznih in odgovornih ljudi. Kovid, manipulacije takšne in drugačne, medijske mahinacije, politični vplivi - človek se vpraša, zakaj še sploh. Odgovor: vsak med nami ima vpliv. Nase, na svoja dejanja, na svoje odzivanje na dejanja drugih. In če bo vsak med nami ravnal odgovorno do vseh vidikov življenja, bomo spremenili družbo na bolje. Je pa to “road less taken”. Ni lažja in ni enostavna. Je pa zabavna, vedno polna dogajanja in izjemno dinamična J tudi v odnosu med poklicnim in zasebnim življenjem. O tem odnosu bi lahko pisala knjige in snemala podkaste, toliko je povedati(smeh). Tudi moja družina bi gotovo pristavila svoj lonček kuhaj, poln zgodb.
Vrednote oblikujejo vzorce našega življenja
Katere vrednote vas vodijo pri sodelovanju z drugimi in kako jih udejanjate v praksi? Natalie: Radovednost, odgovornost, spoštovanje. Brez radovednosti je ves čas samo status quo oz. po Murphyjevih zakonih gre s slabega na slabše (smeh). Veliko sprašujem, ljudje, dogajanja, organizacije me globoko in resnično zanimajo, predvsem z vidika: kaj lahko storim jaz, da pomagam udejanjiti želje v njihovo najvišje dobro. Odgovornost je temelj. Največji korak pri prevzemanju odgovornosti sem storila, ko sem zapustila Zavarovalnico Maribor (zdaj Sava). Za svoje zdravje, mentalno in fizično, za svojo družino. Čeprav ni bilo lahko in ni bilo enostavno. Spoštovanje – sebe in drugih. Nisem predpražnik in tudi drugi niso moj predpražnik. Moj zemljevid sveta ni tvoj zemljevid; moja resnica ni nujno tudi tvoja. Skozi kar nekaj grenkih izkušenj sem prepoznala, kako nas drugačnost in raznolikost bogati in koliko dobrega lahko sprožimo s spoštovanjem raznolikosti, drugačnosti, sebstva.
“Bodite radovedni raziskovalci sebe in sveta”
Kaj bi svetovali mladim, ki želijo razviti samozavest in postati uspešni voditelji? Natalie: Odkrijte svoje vrednote, povežite se z ljudmi, ki jih delijo in odkrivajte svet, zmeraj znova in znova. Ne omejujte se z izkušnjami drugih, ustvarjajte lastne. Bodite radovedni raziskovalci sebe, drugih, življenja. Poskusite zmeraj znova – tudi ko ne boste uspeli (sprva, v drugo …) – pojdite en korak dlje. Verjemite vase in v druge! Kaj lahko voditelji danes naredijo, da ustvarijo bolj povezano in sodelovalno okolje v svojih organizacijah? Natalie: Preberejo knjigo Zgodbe za pogum in navdih, si izberejo svojo zgodbo, kreirajo mentorski program in razpravljajo o tej zgodbi, besedi – in kako jo lahko implementirajo v svoj vsakdan, v svoj modus operandi. Za začetek. Sicer pa opažam, da bi bilo dobro imeti več posluha, dobro bi bilo več spraševati, vključevati na vseh nivojih – ne le vodstvenih.
Prihaja nova knjiga – naj še koga opogumi k naslednjemu koraku
Lahko nam poveste več o knjigi, ki je zdaj v fazi medenja in bo izšla to pomlad? Natalie: Pride čas, ko imaš občutek, da tvoje izkušnje lahko pomagajo komu, lažje ustvarjati življenje, posel, družinske odnose. Ta trenutek je napočil v mojem življenju tudi ob spodbudi moje drage prijateljice. Izkušnje iz različnih delovnih mest (od občine, ministrstva, korporativnega sveta, nevladnega sveta in družinskega podjetništva), različnih življenjskih preizkušenj (mentalna bolezen mame, smrt otroka, neozdravljiva bolezen drugega otroka, da omenim le nekatere) in še marsičesa, so dale podlago za moje delo v okviru podjetja Insights, družbe za odkrivanje in razvoj potencialov – in spodbudo za pisanje knjige o mojem dušnem popotovanju, odkrivanju bolečin in vzorcev, skozi delavnice, predavanja, coaching (tudi ob podpori narave in živali). Predvsem želim s knjigo opogumiti k naslednjemu koraku, tudi ko se nam zdi, da smo v položaju brez izhoda. Ker nismo. Od iz-hoda nas loči le naslednji korak, ločitev od nečesa in odločitev za nekaj drugega.