Držanje za roke lahko ima terapevtske in protibolečinske učinke.
V zanimivi študiji, objavljeni na PNAS, so ugotovili, da lahko ima držanje za roke pomemben analgetični učinek. V njej je bilo analiziranih 22 parov, starih od 23 do 32 let. Razdeljeni so bili v tri skupine; pari iz prve skupine so bili ločeni (vsak v svoji sobi), pari iz druge skupine so bili v isti sobi, a brez fizičnega kontakta, tisti iz tretje skupine pa so se morali ves čas poskusa držati za roke.
Poskus je obsegal bolečo stimulacijo roke ženske partnerke, hkrati pa so raziskovalci beležili ključne parametre in opazovali možganske valove obeh partnerjev.
Rezultati poskusa so pokazali, da so ženske, ki so bile izpostavljene boleči stimulaciji ene roke, medtem ko so z drugo roko držale svojega partnerja, poročale o nižji stopnji zaznavanja bolečine. Pari so prav tako doživeli uskladitev vitalnih parametrov (srce, dih), uskladili pa so se tudi njihovi možganski valovi. Bili so deležni sinhronizacije, ki je sicer pri parih naravno prisotna, a se prekine, če začne kateri od partnerjev doživljati bolečino. Ta študija je dokazala, da je to usklajenost mogoče obnoviti s fizičnim stikom, ki vzbudi partnerjevo empatijo.
Psihologija držanja za roke
Živimo v času, v katerem smo se zaradi novih dejavnikov in udobja prilagodili številnim oblikam komunikacije, ki ne vsebujejo več fizičnega stika. Toda prisotnost telesa, dotika, držanja za roke ipd. ne more nadomestiti nobena tehnologija!
Držanje za roke je eden izmed prvih znakov medsebojne privlačnosti, kasneje pa pomaga krepiti intimnost med partnerjema. Včasih je fizični stik tisti, ki lahko odpre način komunikacije z drugo osebo, kadar je težko najti besede.
Zato lahko naslednjič, ko vam bo težko, poiščete oporo v roki partnerja, prijatelja ali družinskega člana.
Vir: consciousreminder.com
- Preberite si še: Zakaj je dobro, če se partnerja ponoči objemata
Novo na Metroplay: "Če bi ljudje vedeli, kakšno je to mučenje, koliko je solz in trpljenja …" | Sara Isaković