Delo na sebi, naša duhovna aktivnost je sila osebno in individualno opravilo. Uči nas občutka do sebe in sveta, ki nas obdaja. Spodbuja nas k opazovanju in doživljanju lepote. Nagovarja nas, da poskrbimo zase v notranjem in zunanjem smislu.
Kadar se lotimo kakršnekoli duhovne dejavnosti, ki jo opravljamo sami, naj bo to meditacija, joga, ples, kontemplacija, pisanje, slikanje, ustvarjanje … je pomembno, da poskrbimo za varen in prijeten prostor, za okolje, v katerem se bomo počutili dobro in ne bomo moteni.
Urejanje osebnega svetega prostora je samo po sebi duhovno, meditativno opravilo. Če se urejanja lotimo s skrbjo in občutkom, bo to duhovna, meditativna izkušnja, ki terja našo polno prisotnost. Tako se hkrati učimo in ozaveščamo, da meditacija in duhovnost nista nekaj, kar spada le v naše minute za sproščanje, meditacijo ali na trening joge. Meditacija je pravzaprav naravno stanje človeka, način življenja, ki se prakticira v čisto vsakdanjih opravilih.
Pred začetkom izvajanja duhovnih praks in treningov najdite prostor, kjer boste izvajali svoje dejavnosti. Naj bo to prostor, kjer vas ne bodo motili, če imate možnost, si ga uredite po svoje. Idealno je, da ustvarite svoj sveti prostor, kjer se boste počutili prijetno. Lahko je samo kot vaše sobe, od koder boste umaknili nepotrebne stvari. Za podrobnosti poskrbite po svojem okusu, vendar velja pravilo manj je več … manj stvari, več prostora za energijo. Več energije, več življenja, več življenja več nas …
V vsakem stanovanju se bo našel kotiček, ki je vsaj za nekaj trenutkov dneva lahko samo vaš. Meni najljubši je izčiščen, zenovsko urejen prostor. Praznina prostora je pravzaprav polnost, kjer najde svoje mesto in se lahko razširi naše resnično bitje, naša duhovna narava. Odvečni predmeti in nered ustvarjajo prenasičenost in zmedo v naši glavi. In obratno, izčiščenost in praznina pomagata pri ustvarjanju izčiščenosti in praznine znotraj našega uma. Ta praznina je prazen prostor, ki je potencial za nove ideje in kreacije.
Zdaj je čas za opremljanje našega svetega prostora. Morda nekaj svečk, vam ljuba lončnica, po možnosti cvetoča. Meni najljubša je orhideja. Ob pravilni negi zelo dolgo cveti in nas bo vedno znova osrečila z novim obiljem cvetov. Vsak ljubitelj ali ljubiteljica teh božanskih cvetic ve, kakšna radost je, ko po mesecih ali celo letih brez cvetenja, ko že skoraj pozabimo nanjo, spet preseneti z mladimi popki. In vsakdo, ki v resnici ljubi svoje domače rastline, ve, koliko trenutkov radostnega pričakovanja in lepote nam podari opazovanje popkov, ki rastejo v vedno nove barve in oblike.
Cvetje je sveto samo po sebi, je lepota, je obljuba obilja in novo življenje … Popestrite si svoj sveti prostor s to naravno, preprosto, a božansko lepoto.
Zdaj pa vonj. Naravne, esencialne dišave, ki jih najdemo v eteričnih oljih, ustvarjajo naše emocionalno zadovoljstvo in dobro počutje. Te dragocene kapljice v sebi nosijo čudežno moč, da nas v trenutku povežejo z našo bitjo, duhovno naravo in z esenco življenja. Veliko je še pozitivnih učinkov teh čarobnih olj, so zdravilne, sproščujoče, poživljajoče, stimulativne, očiščujoče … Nekaj kapljic vaše priljubljene esence v za to namenjeno posodico z vodo in vaš prostor bo energetsko očiščen in oplemeniten.
Smiselno je, da kvaliteto in znamko olja, ki ga uporabljate, skrbno izberete. Na trgu je veliko sintetičnih ponaredkov resničnih eteričnih olj, ki so sicer lahko zelo prijetnega vonja, vendar brez resnične moči in energije rastline. Zato rajši porabimo nekaj evrov več in si privoščimo organsko, naravno, stoodstotno olje. Varčujemo lahko pri količini … v vsaki aromaterapiji velikokrat velja pravilo manj je več.
Lahko se tudi igrate, uporabite svojo intuicijo in ustvarite kombinacijo dišav, ki je tista prava za vas, vedno nova in sveža, primerna za trenutek tukaj in zdaj.
Če ste ljubitelj dišečih palčk, lahko za čiščenje prostora in ustvarjanje počutja uporabite te. In spet pravilo manj je več. Sveti vojni služijo kod podpora, nevsiljiva energetska kulisa, premočni vonji pa imajo nasproten učinek, odvračajo našo pozornost, nekaterim celo povzročajo glavobole in slabost.
Udobje
Nujen del vsakega prostora za izvajanje duhovnih vaj in praks je primerno ležišče. To ne sme biti pretrdo niti premehko. Pretrdo ne, ker nam bo neudobno, premehko pa ne, ker bi se tako lažje zazibali v spanec, naš namen pa je ravno obraten – sprostiti se, a biti buden, zavesten. Danes je na trgu kar nekaj kvalitetnih podlog za trening joge in meditacije. So priročne, vzdržljive in ne vzamejo veliko prostora … Gotovo boste našli kaj primernega zase. Za začetek pa lahko vso stvar tudi poenostavimo – podloška za na plažo bo čisto vredu.
Poleg tega imejte pri roki odejo, še posebej, če ste tip z manj ognja v telesu. Če je tako, vas rado zebe, in ko se začnejo določeni procesi sproščanja in umirjanja v telesu, se to ohlaja, včasih začutimo blago tresavico. Kadar izvajamo meditacijo, je pomembno, da vam je toplo. Ko se začnejo dogajati očiščevalni procesi v telesu, imamo velikokrat občutek, da nas zebe.
To je normalen proces, saj se iz globokih ravni našega telesa in bitja sproščajo hladne energetske vsebine, ki so bile dolgo globoko potisnjene in so »živele v temi«. Hkrati je tresenje pomoč telesu, da sprosti te zastale energije in blokade.
Če meditacijo izvajate v lotosovem položaju, si lahko omislite meditacijsko blazino, ki bo olajšala vaše sedenje. Za sedeči položaj lahko sedite tudi v stolu z ravnim in stabilnim naslonjalom. Tako bodo vaše noge na tleh, hrbet pa bo imel podporo in bo lažje ostal raven, kar omogoča nemoten pretok energije.
Za vaše udobje in sproščenost bodo poskrbela tudi mehka in udobna oblačila, ki nas ne vežejo in nam dajo svobodo gibanja in dihanja.
Še vir glasbe, če radi uživate v sproščujočih zvokih, ki vas popeljejo v globlja stanja zavesti, ali pa če se prepuščate vodeni meditaciji … in pripravljeni ste.
Poskrbite, da je vaš mobilni telefon v drugem prostoru ali pa izklopljen ... Svet bo preživel nekaj trenutkov brez vaše prisotnosti, pa tudi vaš partner, prijateljica, šef, otroci …
Tako, vaš prostor in vi ste pripravljeni na nova doživetja in avanture.
Dijana Tara Sever