Spočijte se v banji

22. 11. 2015
Deli
Spočijte se v banji

Po zimskem veselju na svežem zraku se je najprijetneje ogreti in se spočiti v kopalnici, polni sopare. Tako kot se bo v zraku razblinil mehurček pene, vam bo topla kopel z dišečimi eteričnimi olji pregnala težave in stres, s katerimi ste se potopili v banjo.

Pravo vzdušje

Zamegljene luči, morda tudi katera svečka za vzdušje, lahkotna glasba, eterična olja ali spenjena voda v banji – in sproščanje v topli kopeli se lahko začne. Pisateljica Susan Glasee je ob odkritju kopeli kot pravem eliksirju sreče izjavila: "Ne morem se spomniti niti ene žalosti in bolečine na tem svetu, ki je vroča kopel ne bi vsaj deloma pozdravila." Po polurnem namakanju v topli vodi, ovita z aromami eteričnih olj, se jih tudi jaz nisem mogla spomniti. Nespečnost, tesnoba, bolečine v mišicah, vznemirjenost, občutljivost, izguba energije, brezvoljnost so le nekateri od simptomov, za katere je pri meni kopel popoln recept.

Eterična olja in morska sol

Kopel si lahko popestrite z dišečimi eteričnimi olji in morsko soljo. Idealna temperatura za kopel je med 29 in 34 stopinjami. Pazite, da si v kad ne boste natočili  prevroče vode, saj izsušuje kožo in zmanjšuje njeno prožnost, medtem ko topla voda blaži bolečino, napetost in togost mišic, ki jih je povzročil stres. Eterična olja iz dišečih rastlin in blagodejnih plodov delujejo na telesne simptome in njihovo vdihavanje na čustva. Po vodni terapiji bodo najverjetneje tegobe izginile, telo bo sproščeno in spodbujeno, vi pa se boste počutili negovano in zanosno. Uporabite eterična olja, ki vam tisti hip najbolj dišijo – prav tisto (ali mešanica tistih), ki vas najbolj pritegne, bo najboljše za vas tisti trenutek.

Če si želite kakšen namig, pa aromaterapevti svetujejo slednje: če bi bili po kopeli radi polni energije, v toplo vodo kanite eterično olje ingverja, rožmarina ali sivke, če s kopeljo želite doseči tudi občutek razstrupljanja, pa borovnico, grenivko ali geranijo. Po napornem dnevu v banjo nakapajte eterično olje sivke, vrtničnega lesa ali kadila, saj naj bi delovala pomirjujoče, za čutno kopel za dva pa s svojim dragim preizkusita ylang ylang, sandalovino ali bergamotko. Poigrajte se z olji in jih kombinirajte, da boste dobili dišečo mešanico, ki vam najbolj ustreza, vendar ne pozabite, da skupni seštevek kapljic ne sme presegati številke 15.

Da se bodo eterična olja čim bolj raztopila v vodi, jih najprej premešajte z malo jabolčnega kisa, medu, soli ali mleka. Ne kapajte jih v banjo, medtem ko se polni z vodo, da jih velik del ne bo izparel.

Medtem ko ležite v banji, zberite misli in se poglobite vase – presenetilo vas bo, s kakšno lahkoto bodo na dan priplavali odgovori na vprašanja, ki se vam pletejo po glavi.

Kopeli stopal

Če nimate časa za kopel za celotno telo, vam lahko pomagajo tudi delne kopeli stopal. Priprava za delno kopel je ista kot za kopel celotnega telesa, razlika je le v tem, da dodate le 5 do 6 kapljic eteričnega olja. V njej uživajte najmanj 10 minut, potem pa z masiranjem vtrite v podplate malce mandljevega olja, ki ste mu dodali isto eterično olje, kot ste ga kanili v kopel.

Pridih eksotike

Če si želite v svoje rituale v kopalnici vnesti pridih eksotike, se zgledujte po Japonkah. V Deželi vzhajajočega sonca je namen kopeli izključno sproščanje, zato se pred kopanjem umijejo in oprhajo ter se popolnoma čisti potopijo v toplo vodo. Najprej se oprhajte z nežnim dišečim oljem, potem pa se potopite v kopel z riževim mlekom, bambusom ali izvlečki ingverja.

Orientalsko vzdušje

Potovanje okoli sveta v svoji kopalnici lahko nadaljujete z orientalskimi kopelmi po zgledu tistih v Maroku, Siriji ali Turčiji, kjer so javna kopališča tudi danes zelo priljubljen način druženja in sproščanja. Za vzhodnjaško različico kopeli izberite eterična olja in arome, kot so cimet, sandalovina ali mošus. Pred kopanjem celo telo skrbno podrgnite z lufa rokavico ali naredite energičen piling. Za popolno vzdušje ne pozabite prižgati svečke ali dišeče palčke.

Romantične kopeli

Če imate raje čutne in elegantne dišave, posnemajte Angleže, ki pripravljajo romantične kopeli iz vrtničnih cvetov. Njihov nežni vonj blaži dušo med mrzlo zimo. Poleg eteričnega olja vrtnice dodajte v kopel tudi liste cvetov vrtnice (a nikar tistih iz cvetličarne, ki so polni pesticidov) in si, medtem ko ležite, predstavljate, da ste v angleškem vrtu, polnem dišečih vrtnic.

Poležavanje v banji je posebej blagodejno v zimskih mesecih – pred spanjem si čim večkrat privoščite kopel, ki bo pregnala celo množico misli, ki so se podile po vaši glavi čez dan, in vas tako pripravila na miren in blagodejen spanec.

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez