Kadar smo utrujeni in napeti, se ključ do dobrega počutja skriva v toplih kapljicah in drobnih milnih mehurčkih, ki pomirijo telo in duha. Vzemimo si čas za to starodavno razvajanje, zaprimo vrata kopalnice in se prepustimo.
Dovolite si uživati
V svetu, v katerem pravijo, da je čas denar, so redki posamezniki, ki si dovolijo uživati v blagodejnosti kopeli.
Zaradi različnih obveznosti se zlahka odrečemo dvajsetim minutam zdravilnega počitka, kopalne kadi pa smo že davno zamenjali s tuš kabinami. Spomnite se, kako ste kot otroci uživali v peni in mehurčkih, škropljenju vode, trenutkih ugodja, za katere niso potrebne niti velike priprave niti denar.
Če iščete zdravilni ritual, pohitite! Topla kopel je kot nalašč za hladne zimske večere. Ob tem ne pozabite na najmanjše podrobnosti.
Ritem kopeli
Preden napolnite kopalno kad z vodo, izključite telefon in povejte sostanovalcem, naj vas ne motijo v trenutkih, ki ste si jih vzeli samo zase.
Prižgite sveče, naj vas zabava igra svetlobe in senc na stenah kopalnice. Svojo pozornost usmerite na zvok tekoče vode, ki spodbudi utrujene čute. Ne bodite leni in za primerno temperaturo vode, to je 38 stopinj, uporabite termometer.
Prevroča voda namreč izsuši kožo in zmanjša njeno prožnost, ravno prav topla voda pa zmanjša bolečino, napetost in zakrčenost mišic, ki jih povzroča stres.
Kopel začinite z eteričnimi olji, morsko soljo ali zeliščnimi pripravki. Če si zaželite malo eksotike, se okopajte, kot to počnejo Japonci – v vodi, ki jo obogatite z nasekljanim ingverjem in krhlji mandarine.
Sivka je največji zaveznik sproščujoče kopeli. Njeno ime izvira iz latinske besede ‘lavare’, ki pomeni prati. Stari Rimljani so si pripravljali kopeli iz posušenih cvetov sivke, vam pa so na voljo tudi eterična olja, mila, kroglice …
V vodo stopite počasi. Potopite celotno telo, da boste dosegli občutek breztežnosti in lebdenja. Sprostite se, vrnite se v otroštvo in brezskrbno odplujte daleč od resničnosti in obveznosti.
Sprostitev je eliksir zdravja in sreče, namakanje v kadi pa je ena najhitrejših poti do sprostitve in skupaj z umirjenim dihanjem lajša telesne in duševne težave.
Če imate občutljivo kožo, se po kopeli oprhajte, da preprečite morebitno draženje kože. Ogrnite se z brisačo ali s kopalnim plaščem in ko bo koža suha, se namažite z losjonom ter oblecite bombažno pižamo.
Namestite se v postelji in se potopite v sanje z eno samo obljubo – da do naslednjega rituala kopeli ne bo preteklo veliko časa.
Kristina Ivčić, Nika Veger