So rastline, ki nas osvajajo tako s svojo lepoto kot z bogastvom hranilnih in zdravilnih lastnosti. Izberite tiste, ki v vaš vrt prinašajo dvojno kakovost.
V vrtnarstvu se je že dolgo nazaj zakoreninila razmejitev med uporabnimi in okrasnimi rastlinami: na eni strani so rastline, ki so za ljudi koristne zaradi zdravilnih in hranilnih vrednosti ter zaradi okusa, na drugi pa rastline brez vsakršne zdravilne ali hranilne vrednosti, ki navdušujejo s svojo lepoto in eleganco. In ko si enkrat o nečem ustvarimo določeno sliko, kar ne velja le za področje vrtnarstva, jo le težko spremenimo.
Korenje je koristno, saj ima veliko betakarotena, špinača je okusna in polna železa, krompir pa hranljiv, saj je v njem veliko naravnega škroba. V tem svetu si vrtnic ne moremo niti predstavljati. Vrtnice so namreč graciozne lepotice, ki trepečejo v vetru in vse naokrog sebe širijo vonj po čutnem poletju.
A vendarle obstajajo rastline, ki se lahko rešijo spon človeške zaznave, saj se nenehno spogledujejo z obema svetovoma: s svetom uporabnosti in svetom lepote. Te nas spomnijo, da narava nikoli ni enoplastna, temveč večno plete mreže zapletenih odnosov. Ljudje se moramo le znebiti predsodkov.
KROMPIR NAŠ VSAKDANJI
Ko vidim otroke, ki se sprehajajo po ulici s kartonastimi škatlicami ocvrtega krompirčka v rokah, se vsakokrat vprašam, ali si sploh predstavljajo, kaj dajejo v usta. Srečni in zadovoljni grizljajo dolge zlato rumene in hrustljave krompirjeve palčke, kot da bi šlo za del mestne kulture kot da bi ocvrti krompirčki nastali v malem hladilniku gostinskega objekta.
Zanje je to izdelek, ki ni kdove kako povezan z naravo. Resnica pa je, da te omamne palčke nastanejo iz prav posebne in lepe rastline. Tisti, ki se ni nikdar sprehodil po polju razcvetelih cvetov krompirja, res ne ve, kaj zamuja.
Beli cvetovi zvezdaste oblike z živo rumenimi prašniki se zibajo v vetrcu in z ničimer ne izdajajo, da so zgolj vidni del neke gomoljaste rastline. Na svojem vrtu gojim krompir kot koristen in hkrati estetski element.
Sadim ga vzdolž lesenih ograd, na sončnih mestih skupaj z drugimi cvetlicami, ki se odlično ujemajo z njegovo bujno rastjo. Tisti, ki te rastline ne poznajo, so pogosto začudeni nad lepoto in eksotičnim videzom njenih cvetov in se jim še sanja ne, da gre pravzaprav za čisto navaden krompir. Ko izvlečem rastlino, iz katere visi mlad krompir, in vprašam, če je kdo za ocvrt krompirček, začudenju kar ni konca.
SLADKE JAGODE
Logiko vzgoje rastlin, po kateri sem zasadila krompir, sem prenesla tudi na druge rastline, to pa še posebno velja za sladko jagodičevje, kot so borovnice in brusnice. Obe rastlini se odlično podata v s soncem obsijane cvetlične gredice, kjer se v sezoni izmenjujejo cvetovi in okrasne trajnice.
Še posebno hvaležne so brusnice, saj rastejo nizko in so kot kakšna preproga. In ne le to. Ker so zimzelene in ker njihovi listi spominjajo na liste pušpana, nam lahko zelo koristijo pri oblikovanju sodobnih malih vrtičkov. Prelepo je videti homogeno celoto zelenja, ki ločuje cvetlične otoke ter daje vrtu smisel in ritem, pri vsem tem pa daje zdravo hrano s funkcijo naravnega antioksidanta.
Pozimi, ko se bo takšen zeleni otok posušil in izgubil listje, se ga bomo v toplini doma spominjali med grizljanjem posušenih brusnic ali med pitjem toplega brusničnega čaja in se veselili pomladi, ko bo na novo zacvetel.
Kadar je na vrtu dovolj prostora, pride še posebej do izraza neka druga sorta jagodičevja. To je aronija, rastlina, ki so jo že davno uporabljali ameriški Indijanci, v Evropi pa je postala hit šele pred kratkim.
Zaradi zelo bujne grmaste rasti jo lahko odlično kombiniramo z brusnicami in tako dobimo hortikulturno celino, nekaj podobnega vizualnemu zelenemu otoku, ki je ob vznožju poraščen z brusnico, do oblakov pa se dviga aronija. Sama sem aronijo kot grmasto rastlino sprejela zaradi zame zelo pomembnega razloga.
Aronija odlično raste brez kakršne koli posebne nege in tretmajev proti boleznim rastlin, v popolni neodvisnosti od tipa tal ali klime, ki, vsaj tako se zdi, na to rastlino nima posebnega učinka. Poleg tega, da so zelo dekorativne, jagode aronije v sebi skrivajo zdravilne lastnosti.
Aronija pomaga pri zdravljenju mnogih otroških bolezni, predvsem bolezni jeter in žolča. Vnetje želodčne sluznice zelo uspešno zdravimo z uživanjem svežih ali posušenih jagod aronije. V Evropi se je v zadnjih desetih letih močno povečalo število alergij, aronija pa je v vlogi temeljnega zdravila ali kot dodatek k predpisani terapiji odigrala pomembno vlogo pri njihovem zdravljenju.
Ko se bomo nekega dne usedli v travo ob svoje razcvetele in bujne grme aronije, bomo vedeli, da ta rastlina ni le čudovita, temveč tudi dragoceni vir domačih zalog vitamina P in odlična rešitev za boj proti stresu.
SKRITA MODROST
Letos sem se odločila še za nekaj sprememb. V vlogi okrasne in uporabne rastline sem prepoznala tudi stevijo, trenutno zelo priljubljeno rastlino, ki so jo svetovni sladkorni lobiji in proizvajalci umetnih sladil do danes potiskali pod preprogo.
Stevija se je odlično prilagodila sredozemski klimi, če jo zaščitimo, pa jo pozimi lahko gojimo tudi na kontinentalnih vrtovih. Ob koncu poletja se stevija okrasi z nežnimi majhnimi cvetovi, ki jih zelo rade obletavajo čebele.
Poleg tega, da je preprosta in lepa, je stevija tudi zelo zdravilna rastlina: je najboljše naravno sladilo in je 200 do 400-krat slajša od sladkorja, pri čemer pa nima ne kalorij ne ogljikovih hidratov, za vse sladkorne bolnike pa je najpomembnejša informacija, da je njen glikemični indeks – da, uganili ste – nič.
S temi tremi ničlami je povsem jasno, da je stevija popolna rastlina za zdravo življenje. Če vsemu naštetemu dodamo še protirakave lastnosti, postane jasno, kakšna škoda je, da je bila tako dolgo skrita. Ker sem imela v mislih vse njene koristne lastnosti, sem se odločila, da jo bom spremenila v okrasno rastlino. Prepričana sem, da se bodo v luči spoznanja, kako zelo koristna je, spremenila tudi naša pojmovanja o lepoti.
Korelija Benyovsky Šoštarić