10 načinov za proslavljanje svetovnega dneva hrane

15. 10. 2018
Deli
10 načinov za proslavljanje svetovnega dneva hrane (foto: Unsplash.com)
Unsplash.com

16. oktobra več kot 150 držav po svetu že 39. leto zapored beleži svetovni dan hrane. Preberite, kako se lahko pridružimo iniciativi Svetovne organizacije za hrano in kmetijstvo (FAO) v vsakodnevnem preprečevanju lakote in zmanjševanju ogromnih količin zavržene hrane.

Spoštljivo ravnanje s hrano je pomembno za dobrobit planeta in posledično za našo prihodnost. Kot posamezniki ne moremo bistveno vplivati na odpadno hrano v gostinstvu in proizvodnji, lahko pa se odločimo za nadzor porabe živil v lastnem gospodinjstvu. Spodnji nasveti nam pomagajo doprinesti k pozitivnim trajnim spremembam:

1. Ostanke hrane zamrznite ali pa jih reciklirajte v naslednji obrok. Kuhane testenine, na primer, lahko naslednji dan uporabite kot sestavine za solato.

2. Če jeste v restavraciji in niste pretirano lačni, naročite polovično ali otroško porcijo. Vkolikor to ni mogoče, prosite, naj vam ostanek zapakirajo za domov.

3. Hiter tempo življenja ne more biti izgovor za nezdravo prehrano. Okusen in nutricionistično bogat obrok je lahko pripraviti tudi z malo sestavinami. Delite recepte z družino in prijatelji, spremljajte bloge in spletne strani okoljsko ozaveščenih kuharjev.

4. Darujte. Preverite, kje v bližini vašega doma so točke, kamor lahko odnesete hrano, ki je ne marate ali ne potrebujete. Če se dan na dan ponujate z obilnim pridelkom, na primer z grozdjem, ga podarite sosedom ali prijateljem ali pa napravite sok. Za izmenjavo hrane obiščite zelemenjava.si, če želite hrano podariti, je ena izmed možnosti aninazvezdica.si

5. Ne nakupujte s praznim želodcem, saj se ob silni lakoti ne boste mogli upreti trenutnim impulzom in boste skoraj zagotovo nagrabili preveč produktov, vprašljivih za zdravje. Doma napišite seznam potrebščin in se ga držite. Hvaležna vam bo tudi denarnica.

6. Hrano shranjujte primerno njenim sestavinam in roku trajanja. Produkte s krajšim rokom trajanja izpostavite na robu omarice ali hladilnika. Načeto hrano, ki se hitro pokvari, shranite v primernih zračno neprepustnih posodah na hladnem.

7. Namesto da bi ostanke metali v koš za bio odpadke, napravite kompost.

8. Podpirajte lokalno kmetijstvo in izbirajte ekološke izdelke. Ne sodite sadja in zelenjave po videzu. Rahlo obtolčeno jabolko je še vedno užitno in paradižniki, ki niso popolnoma okrogli, so morda še bolj okusni … Sadje, ki se že medi, je še vedno uporabno za šejk ali sladico.

9. Naučite se razlikovati med roki uporabe na živilih. "Porabiti do" pomeni datum, do katerega so živila (pozornost je potrebna pri živalskih izdelkih in svežih solatah) varna za uporabo. Če je izdelek označen z "uporabno najmanj do," to pomeni, da je do določenega datuma kakovost zagotovljena, po njem so živila še varna za uporabo, če se jih pravilno shranjuje. 

10. Poučite se o sestavinah živil: izdelki z manj maščobe imajo ponavadi ogromno količino dodanega sladkorja. Pozorno preučite tudi vsebnost konzervansov, saj nekateri škodujejo zdravju.

Vir: www.fao.org

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja