Hoja ima kopico pozitivnih učinkov, obenem pa ni tako agresivna do vaših kolen kot tekanje po mestnih pločnikih in še zdaleč ne tako monotona kot vadba na napravah v fitnesu.
Začetki so enostavni – sprehod po soseski, ki se mu vedno doda še kakšno ulico ali ovinek več. Pa potem naskok bližnje planote. Na Golovec ali na Šmarno goro, če ste ljubljanska srajca. Pozneje na Žmitkov špic ali morda celo do Češke koče, če vas ne moti, da je tu in tam že kakšna čisto prava skala. In na koncu morda še celo na Triglav, kot se za klenega Slovenca spodobi.
Zakaj je hoja lahko vaša primarna aktivnost?
1. Izboljša vaše splošno počutje
Kot tisti kozarec vina (no, morda trije kozarci vina) po napornem dnevu, ki vam končno omogočijo, da spet dihate s prepono in slišite petje ptičev, je hoja veliko cenejši in precej bolj zdrav način za doseganje enakega rezultata. Raziskave so namreč pokazale, da redni sprehodi modificirajo naš živčni sistem do te mere, da se nam opazno zmanjšajo občutki jeze in sovražnosti. Če na sprehod povabite še koga – partnerja, prijatelja, soseda – interakcija med hojo dodatno izboljša počutje.
2. Pospešuje ustvarjalnost
Imate ustvarjalno blokado? Morate začeti pisati knjigo, članek, seminarsko ali poročilo za jeznega šefa, pa ne najdete misli za uvodni stavek? Pojdite na hiter sprehod. Študija iz leta 2014, v kateri so preiskovali kognitivno delovanje v navezavi z rekreacijo, je odkrila, da prav hoja najbolje sproži naše ustvarjalne sokove. Ste kdaj opazili, da lažje razmišljate, če se sprehajate po sobi? No, pomislite šele, kaj lahko potem naredi en pravi sprehod!
3. Zmanjšuje se možnost kroničnih bolezni
Tu spregovori dobra stara statistika, ki pravi, da redni sprehodi pomagajo uravnavati krvni tlak (na testiranjih z bolniki z visokim pritiskom je ta v povprečju padel za 11 točk), s tem pa se zmanjša možnost infarkta za 20 do 40 odstotkov. Najboljši učinki so, kadar s sprehodi dosežemo predlagano normo tedenske rekreacije, ki predpisuje 30 minut neprekinjene aktivnosti vsaj 5-krat tedensko.
4. Hoja poskrbi za lepe noge
Morebiti se zdi popolnoma plastičen razlog, a pri tem mislimo na več kot le čvrsta stegna in sloka meča. Krvožilni sistem v mečih in stopalih, ki vključuje mišice in ožilje, zdravniki poznajo tudi kot 'drugo srce', saj ta sistem omogoča pošiljanje krvi iz najnižjih delov telesa nazaj proti srcu in pljučem. Hoja okrepi ta sistem in omogoči zdrav pretok krvi, s tem pa pomaga pri težavah s krčnimi žilami in sindromom nemirnih nog (tisto, ko sredi noči gnetete svoje gležnje, ker vam nenavaden občutek v nogah ne pusti spati).
5. Pomaga pri izgubi odvečne telesne teže
Dokler se sprehajate med izložbami in od doma do bližnje kavarne, to resda ni zahtevna kardiovadba, a z rednim sprehajanjem si boste hitro zaželeli daljše poti in zahtevnejše ture, s tem pa bodo prišli tudi opazni rezultati. Redna hoja namreč pomaga izboljšati telesni odziv na inzulin, s tem pa se lažje znebite odvečne maščobe v predelu trebuha. Dnevni sprehodi izboljšajo metabolizem s kurjenjem dodatnih kalorij, obenem pa preprečujejo, da bi izgubljali tudi mišično maso, kar je še toliko bolj pomembno pri starejših ljudeh.
Vir: Aktivni.si
- Preberite si še: Ko ne veste, kaj storiti v življenju, pojdite v naravo