Rezultati raziskav kažejo, da se kar dve tretjini Slovenk in Slovencev sooča s pomanjkanjem spanja. Razlogi za to so različni, lahko so fizične ali duševne narave, v obeh primerih pa je ključno, da nemudoma ukrepate, saj lahko tako nezadosten, kot premalo kakovosten spanec vodita v resne zdravstvene težave.
Nedavna raziskava Nacionalnega inštituta za javno zdravje je pokazala, da v Sloveniji dovolj dolgo spi le tretjina odraslih: 33 % moških in 37 % žensk med 18. in 74. letom starosti. Razlogi za pomanjkanje spanja so različni: nekaterim se več ur spanja zdi potrata časa, druge muči nespečnost, tretji se soočajo z drugimi motnjami spanja. Teh je, mimogrede, več kot 90 vrst.
Občasno pomanjkanje spanca v osnovi sicer ni problematično. Pridejo žuri, razni zaključki, obletnice, bolezni in razni drugi dejavniki, ko se nam vsem zgodi, da ne spimo dovolj. Težave pa nastopijo, če se pomanjkanje spanca kopiči, saj lahko začne to pomembno vplivati na spoznavne funkcije ter čustveno in telesno zdravje. Motnje spanja so povezane tudi z zmanjšano telesno odpornostjo, povišanim pritiskom, srčno in možgansko kapjo, vrtoglavico in padci ter celo z debelostjo.
Več kot dovolj razlogov torej, da si vzamete čas za spanje, ki je sicer osnovna človekova potreba, tako kot dihanje, hrana in gibanje. A telo, ki je že dalj časa navajeno, da ne spi dovolj, boste težko v hipu pripravili do tega, da bi si privoščilo 7-9 ur počitka, kot narekujejo splošne smernice. V pomoč vam je lahko nekaj praktičnih nasvetov, s pomočjo katerih boste lažje spremenili navade tako, da bo zvečer lažje zaspati.
1. Vsak dan se odpravite spat ob isti uri, tudi ob vikendih
Pomembno je, da si za vsak dan zastavite približen čas, kdaj se boste odpravili v posteljo in kdaj boste vstali. Z rednim ritmom spanja telo namreč bolje uravnava notranjo biološko uro, kar omogoča lažji in globlji spanec.
2. Poskrbite za ustaljeno rutino pred spanjem
Že pri dojenčkih velja, da ustaljena večerna rutina pomaga pri daljšem in bolj kakovostnem spancu in tudi pri odraslih ni nič drugače. Na ta način bo vaše telo vedelo, kdaj se začnete pripravljati na spanje in se bo lažje prilagodilo. Pred spanjem poskrbite, da bo vaša soba hladna, tiha in temna. S tem boste namreč ustvarili optimalne pogoje za naravno proizvodnjo melatonina, hormona, ki je ključen za uravnavanje naravnih ciklov spanja in budnosti.
Ker pa vemo, da se vedno ni mogoče (v celoti) držati rutine, si lahko pomagate z Melatonin ustnim pršilom iz Medexa. Ta združuje melatonin, meliso, propolis in vitamin B6 v formulaciji, ki omogoča hitro in učinkovito absorpcijo. Melatonin pomaga uravnavati cirkadiane ritme in spodbuja naravni začetek spanja. Melisa prispeva k sprostitvi in izboljšanju kakovosti spanja, propolis pa podpira imunski sistem s svojimi protivnetnimi lastnostmi. Vitamin B6 prispeva k delovanju živčnega sistema in normalnemu psihološkemu delovanju.
Zakaj izbrati Melatonin ustno pršilo?
Melatonin ustno pršilo deluje že v ustni votlini, kar zagotavlja hitrejši začetek delovanja in omogoča hitro pomiritev ter pripravo telesa na spanec. Njegova naravna sestava, brez konzervansov, umetnih arom in barvil, zagotavlja varno in zdravo uporabo, poleg tega pa je Melatonin ustno pršilo praktično ter enostavno za uporabo doma in na poti. Omogoča prilagojeno odmerjanje, kar zmanjšuje tveganje za stranske učinke in zagotavlja učinkovitost brez preseganja koncentracije melatonina, ki je v človeškem telesu normalno prisoten ponoči.
Kombinacija melatonina in melise v Melatonin ustnem pršilu učinkovito izboljšuje spanec, kar prispeva k boljšemu počutju, vitamin B6 pa prispeva k zdravemu delovanju živčnega sistema in zmanjšuje utrujenost, kar je ključno za obvladovanje stresa in boljši spanec. Nizki odmerki melatonina omogočajo prilagojeno odmerjanje, kar je koristno za različne uporabnike in njihove specifične potrebe. Z Melatonin ustnim pršilom si lahko zagotovite celovito podporo spancu in splošnemu zdravju, kar je ključ do boljše kakovosti življenja.
3. Omejite vnos alkohola in kofeina v večernih urah
Kofein in alkohol lahko močno vplivata na kakovost vašega spanca. Kava, energijske pijače, čaj, čokolada, pa tudi nekatere gazirane pijače namreč delujejo kot stimulansi in lahko povzročajo motnje spanja, še posebej, če jih uživate zvečer. Po drugi strani vam lahko alkoholne pijače pomagajo hitreje zaspati, a motijo globlji spanec in so krive, da se ponoči pogosto zbujate. Če torej želite izboljšati kakovost spanja, poskrbite, da tovrstnih pijač ne boste uživali vsaj šest ur pred spanjem.
4. Redno gibanje in zmerna prehrana sta ključnega pomena
Redna fizična aktivnost pripomore k sproščanju telesa in umirjanju živčevja, zato imajo ljudje, ki telovadijo, pogosto globlji spanec in se ponoči manj zbujajo. A pomembno je, da telesne aktivnosti ne izvajate pozno zvečer, saj tako telo ne bo imelo dovolj časa, da bi se umirilo. Strokovnjaki priporočajo, da z vadbo zaključite vsaj tri ure pred spanjem.
Prav tako je priporočljivo, da zadnji obrok zaužijete vsaj tri ure pred spanjem, da se izognete napihnjenosti, prebavnim težavam in slabšemu spancu. Na splošno je pomembno, da prehrani posvetimo dovolj pozornosti pri urejanju spalnega ritma. Na jedilnik umestite čim več živil, bogatih s hranili, kot so magnezij, kalcij in vitamin B6, saj pomagajo pri sproščanju mišic in boljši kakovosti spanca
5. Izogibajte se modri svetlobi pred spanjem
Pretiran stik z elektronskimi napravami pred spanjem je eden od najpogostejših razlogov za težave s spanjem. Modra svetloba, ki jo oddajajo telefoni, računalniki, televizorji, prenosni računalniki in druge naprave, namreč zavira naravno proizvodnjo melatonina. Če želite izboljšati kakovost svojega spanca, se tem napravam vsaj uro pred spanjem izognite in čas raje posvetite pomirjujočim navadam, ki vam bodo pomagale preklopiti iz dneva v noč: branju, meditaciji, raznim sprostitvenim tehnikam ali topli kopeli. V kolikor to ni mogoče, vam lahko na pomoč priskoči Melatonin ustno prišlo z meliso, propolisom in vitaminom B6, ki je odlična rešitev za boljši spanec zdravih, odraslih ljudi.