Najboljše in najučinkovitejše stvari so vedno naravne in preproste. Danes je preveč pomemben tek za zaslužkom, zato podjetja razvijajo nove izdelke tako, da naravnim danim bogastvom dodajo različne umetne substance. S tem se ustvari nova 'potrebna' novost na področju zdravja in kozmetike. Osnova – narava – pa naenkrat ni več dovolj dobra! Pa se spomnimo nekaj receptov svojih babic!
PREHLAD
- Pitje čajev iz bezga ali ingverja.
- Domača lekarna: Ameriški slamnik spodbuja imunski sistem, tinktura bezgovih jagod dokazano pospešuje okrevanje.
- Za lajšanje bolečin v grlu raztopite žličko soli v kozarcu tople vode, uživanje limoninega soka pa v grlu ustvari sovražno okolje za bakterije in viruse.
- Česen je znan kot naravno razkužilo. Njegove aktivne učinkovine, kot sta alicin in alin, so v nekih raziskavah uničile vse mikroorganizme v epruvetah.
- Voda: Ne pozabite, da med prehladom še hitreje prihaja do dehidracije telesa, zato popijte tudi dva litra tekočine na dan, zadržujte pa se v vlažni, topli in dobro prezračeni sobi.
- Zamašene dihalne poti lajšajte z uživanjem korenine ingverja in hrena ter obkladki: na predel prsi si lahko vsak dan položite gorčične obkladke (zmleta gorčična semena, zmešana z glino v prahu in vodo). Obkladek ima oster vonj, ki pomaga odpreti zamašene sinuse.
- Inhalacija: V vodo dodajte nekaj kapljic eteričnega olja mete, timijana, žajblja ali evkaliptusa.
UTRUJENE OČI
Preventiva: Izogibajte se umetni in beli svetlobi, zavestno mežikajte, nastavite računalniški zaslon na dobro ločljivost, prilagodite višino stola, povečajte velikost črk in poskrbite za zadosten vir svetlobe med branjem.
- Telovadba z očmi: Poglejte dol, gor, levo in desno ter krožite z očmi, nato pogled usmerite v poljuben predmet ter obračajte glavo levo in desno. Pomaga tudi svinčnik, ki ga držite med 10 in 15 cm od oči, nato pa izostrite pogled na drugega, ki ga imate v čisto iztegnjeni roki.
- Samomasaža: S konicami prstov izvajajte nežen pritisk okoli oči na vsaj desetih mestih, in sicer tako, da se počasi premikajte od zunanjega roba oči proti notranjemu. Nato si konice prstov navlažite s kremo ali oljem ter nežno krožite okoli oči.
- Hrana: Maščobne kisline omega 3 pomagajo proti IZSUŠENOSTI oči. Najdemo jih v ribah, bučnih semenih in orehih. Cink pripomore k OSTRINI vida, zato je priporočljivo uživati špinačo, gobe, telečja jetrca, grah, brokoli in jogurt. Če podočnjake spremlja ZABUHLOST, je koristno omejiti uživanje soli, saj ta prispeva k zadrževanju vode v telesu. Povečajte vnos banan, rozin in brusnic, saj so te znane po odvajalnih lastnostih.
- Obloge: Za obloge lahko uporabite glino (namažemo na gazo ali bombažni robček ter jih tople polagamo na predel oči), čajne vrečke kamilice, kumarice ali surov krompir (tovrstne obloge so odlične pri zatečenih očeh) ali žličke (Izmenično si polagajte tople žličke, nato mrzle ter tako pospešite prekrvavitev v očeh).
MENSTRUALNE TEŽAVE
- Pitje čajev iz ingverja in kamilic, majarona, mete, rmana in šentjanževke.
- Inhalacija: Na robček kapnite nekaj kapljic eteričnega olja sivke, brina ali kamilice.
- Obloge: Tople glinene obloge položimo na predel trebuha in jih pustimo 1 uro. Toplota namreč sprošča napete mišice maternice, glina pa pomirja in regenerira celotno telo.
- Sol: Zmanjšajte količino zaužite soli, saj povzroča napenjanje in zadrževanje tekočine.
- Uživajte veliko vlaknin (ječmen, oves, polnozrnati kruh) ter tako povečajte izločanje estrogena iz telesa.
- Z zadostno količino vode lahko preprečite otekanje in napenjanje.
- Razpoloženje si izboljšajte z zmanjšanjem vnosa sladkih prigrizkov, saj začasno povišajo raven krvnega sladkorja, po upadu pa povzročajo občutek razdražljivosti.
Tina Avguštin; www.ZdravaNarava.si
- Preberite si še: Kaj nam sporoča naše telo, ko hrepeni po določeni vrsti hrane?
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj