Besede, ki pomagajo pri hujšanju

14. 9. 2016
Deli
Besede, ki pomagajo pri hujšanju (foto: Profimedia)
Profimedia

Ena poglavitnejših težav, ki jo imajo po mojem mnenju ljudje pri nadzorovanju in izgubi odvečne telesne teže, je ob vseh restriktivnih dietah nedvomno tudi čezmerna osredotočenost na vse, česar NE SMEMO jesti.

Sprašujem se, ali je smiselno na težavo pogledati z drugega zornega kota. Zmoti me namreč negativna konotacija besednih zvez 'ne smeš', 'ni dobro' ipd.

Ko negativne misli in predstave o hrani zasedejo svoj prostor v naših možganih, to zveni nekako takole: ''Ne smeš jesti ogljikovih hidratov, maščobe niso dobre zate, ni dobro jesti pozno zvečer.'' Vse našteto terja veliko energije in kognitivne usmerjenosti k vsemu, česar 'ne smemo', in nas odriva vse dlje od vseh pozitivnih stvari, dejanj in vedenjskih vzorcev, ki bi se jih bilo dobro okleniti.

Vedno večjo težavo predstavlja že osnovna vzpostavitev ritma prehranjevanja in predvsem postavitev besed 'prehrana' in 'zdravje' v isti stavek. Zato se mi zdi bolj smiselna osredotočenost k navadam, ki jih LAHKO osvojimo in so DOBRE za nas.

Na primer: Uživajmo jagodičevje in oreščke, pijmo veliko vode, jejmo beljakovinska živila ob vsakem obroku. Ali ne zvenijo te smernice psihično manj izčrpavajoče kot zatiranje podzavesti, ki govori, da ne smem pojesti rogljička?

Vse skupaj vam morda trenutno ne predstavlja velike spremembe, a verjemite, gre za velikanski korak k boljšemu nadzoru hrane, po kateri posegate vsakodnevno. Naši možgani in podzavest delujejo relativno skrivnostno in zelo specifično.

Slika, ki jo ustvari nekdo, ko samo razmišlja o jabolku, je lahko nadvse podobna sliki posameznika, ki to jabolko dejansko drži v roki. S tem primerom želim pokazati, da naši možgani vsaj na neki stopnji ne razločijo najbolje med tem, kar je fizično prisotno, in med produktom naše domišljije.

Orodja tovrstne vizualizacije se s pridom uporabljajo pri športni pripravi in raznih sprostitvenih tehnikah, zakaj si torej ne bi z njimi pomagali tudi pri naši prehrani?

Če bomo miselno energijo polagali v roke negativnih vzorcev (zadovoljevanje s hitro in predelano 'hrano'), bomo tovrstni duševni akciji le dodali vrednost in moč ter se na tak način osredotočili na vse, čemur se trudimo izogniti. Ko hrana postane objekt ali sredstvo, možgani s težavo razberejo naše dejanske želje. Tu vidim priložnost, kjer bi bilo smiselno zamenjati vse 'ne smem' in 'ni dobro' s pozitivnejšimi 'uživajmo', 'pijmo' in 'jejmo'.

Kot praktičen primer tovrstne akcije predlagam, da za prihajajoči konec tedna sestavite seznam živil, ki so dobra za vas in podpirajo vaše zdravje in dobro počutje.

V teh nekaj dneh se osredotočite le na uživanje teh živil v čim večjih količinah ob vsakem obroku. Tudi če ne bi naredili zase prav nič drugega, vam zagotavljam, da bodo vaše odločitve vsaj del časa bistveno bolj skladne z zdravjem kot do sedaj.

Mario Sambolec, osebni trener fitnesa, www.feel-good.si

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja