Ko hranite svoje telo - hranite svojo dušo

15. 4. 2015
Deli
Ko hranite svoje telo - hranite svojo dušo (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Če se odločite spremeniti prehranjevalne navade in začeti živeti zdravo, je edini pogoj, da telo očistite vseh strupov in nesnage, ki so se v toku življenja nabrali v vas.

Neprimerna prehrana, stres, pomanjkanje časa in premalo gibanja povzročajo, da se v telesu strupi nabirajo in tako negativno vplivajo na delovanje naših organov in telesnih funkcij. Odvečna teža, sindrom lepljenja črevesja, preobremenjenost ter zamaščenost jeter, slab dotok krvi skozi ledvice, slabo delovanje limfnega sistema, utrujenost in šibek imunski sistem so le posledica strupov in nezmožnost njihovega izločanja.

Na tem mestu vam poskušam podati različne recepte, s katerimi telo lahko očistite sami. Čas je idealen za nabiranje regrata, čemaža, špargljev, ki polega tega, da telo pomagajo očistiti strupov, dajo tudi neprimerno veliko hranljivih snovi.

Regrat ter čemaž nam bosta hitro nadomestila, kar naš organizem v tem trenutku potrebuje. Z omenjenima živiloma bomo v telo vnesli sonce, ki je v obliki klorofila, in svetlobo, ki je v obliki zadovoljstva. Oba vsebujeta več železa kot marsikateri prehranski dodatek, poleg tega se mnogo bolje absorbirata ter nam pomagata telo očistiti nadležnih strupov. Če pa ga bomo nabrali sami, se bomo poleg tega še razgibali na svežem zraku, pa še vedeli bomo, od kod prihaja.

Ob pripravi hrane poskušajte uživati, se zavedati zadovoljujočega občutka, da ste se za to hrano potrudili, kar je povsem drugače, kot če bi jo segreli v mikrovalovki, nato pa pojedli, naslonjeni na hladilnik ali pred televizijo ali ob prebiranju časopisa ter brskanju po telefonu.

Priporočene začimbe, ki pomagajo čistiti telo

PEGASTI BADELJ – najboljši za obnovitev jeter. Seme zdrobite in posujte po enolončnicah, juhah in kremastih jedeh. Lahko ga dodate v jogurt ali kosmiče. V ljudski medicini so ga uporabljali po kačjem ali sršenjem piku. V takšnih primerih je zaužitje sveže zmletega pegastega badlja pomagalo jetrom, da so lažje presnovile velike količine strupov, ki bi jih lahko poškodovali.

ORIGANO – antioksidativno delovanje in blagodejno vplivanje na hitro obnovo živčevja. Imenujemo ga tudi dobra misel (http://www.klasa.si/). Opisano je tudi, da želva, ki požre strupeno kačo, takoj poje tudi nekaj origana, da ne umre zaradi kačjega strupa.

MAJARON – odličen čistilec težkih kovin iz telesa popravi krvno sliko ter jetra in ledvice. Vsebuje grenčine in čreslovine, ki podpirajo delovanje jeter in žolča ter s tem presnovo maščob. Spodbuja izločanje želodčnih sokov, prebavo maščob ter zagotavlja varnost živilom.

ČESEN IN ČEMAŽ – oba olajšata jetrom čiščenje težkih kovin in marsikaterega drugega strupa. Oba nevtralizirata različne toksine, ki bi lahko poškodovali jetra (alfatoksini) – raziskave in vitro ter in vivo. Česen upočasnjuje kopičenje maščob v jetrih ter deluje odlično na presnovo maščob in tvorbo holesterola. Česnova tinktura se uporablja za uspešen 'boj' proti odvečnemu holesterolu.

KURKUMA – za razstrupljanje jeter in močen antioksidant, ki ga telo v celoti izrabi in se ne izloča skozi blato ali kožo. Preprečuje tvorbo prostih radikalov, zlasti učinkovit pa je tudi pri zakisanosti telesa. Celice ščiti pred strupi. Jetrom pomaga proizvesti večjo količino žolča ter povzroča krčenje, kar jetra in žolčnik bolj 'ožame' – na ta način jih očistimo. Pomaga tudi trebušni slinavki pri razgradnji ogljikovih hidratov (riž, krompir, testenine ...).

KLINČKI ALI NAGELJNOVE ŽBICE – najmočnejši antioksidant, zaustavlja alfatoksine (najverjetnejši povzročitelj jetrnega raka). Zmanjšuje hepatotoksičnost in s tem varuje jetra.

Domači isostar

(primeren za telesno aktivnost namesto industrijskih pijač)

V 1 dl tople vode dobro stopite 1 žlico medu (zaradi sladkorjev). Ko se med stopi, za bolj svež okus dodajte sok ene limone ali pomaranče ter ½ žličke himalajske soli, ki vsebuje elektrolite in minerale – kalij, kalcij, magnezij, natrij, klorid, bikarbonati. Vse skupaj zalijte s hladno vodo.

Čistilec jeter

Sestavine za 2 osebi:

  • 2 veliki granatni jabolki
  • 4 limone
  • 300 ml vode
  • 2 žlici konopljinega olja - (konoplja v prehrani)
  • 1–2 stroka česna
  • rezina svežega ingverja
  • Lahko dodate še ščepec kajenskega popra (čili), če nimate težav z želodcem ali povišanim pritiskom.

Priprava:

Ožemite granatno jabolko in limone, naribajte ingver in česen ali pa tudi njiju ožemite. Vse sokove dodajte v blender skupaj z vodo in oljem in mešajte 30 sekund.

Hitra alkalna 'juha'

Sestavine za 2 osebi:

  • 1 avokado
  • 2 manjši čebuli
  • ½ rdeče ali zelene paprike
  • 1 kumara
  • 3 pesti špinače
  • 1 pest čemaža
  • 1 žlička sojine omake tamari
  • sok ene limone
  • peteršilj

Priprava:

Vse sestavine zmiksamo v blenderju do kremaste teksture in garniramo z nasekljanim svežim peteršiljem.

Juha iz korenja in rdeče leče

Sestavine:

Priprava:

Čebulo in česen olupimo in sesekljamo. Korenje očistimo, operemo in narežemo na kocke.

Na olivnem olju popražimo česen in dodamo čebulo. Pražimo, da čebula postekleni, nato dodamo korenje ter pražimo še 5 minut. Primešamo še rdečo lečo in približno 1,5 l vode. Pokrijemo in zavremo. Kuhamo 15 minut.

Začinimo s karijem, soljo in kvasovimi kosmiči. Juho pretlačimo s paličnim mešalnikom.

Humus (namaz iz čičerke)

Sestavine:

Postopek:

Čičerko namočimo čez noč (ali za 12 ur) in jo nato kuhamo v nesoljeni vodi. Ko je kuhana, jo odcedimo in pretlačimo, dodamo nekoliko vode, v kateri se je kuhala. Na ponvi segrejemo oljčno olje, vanj stresemo zdrobljen česen. Ponev umaknemo z ognja, preden česen spremeni barvo. Precejeno olje zlijemo na čičerkin pire, dodamo sezamov namaz, solimo in dobro premešamo.

Jed izvira iz Libanona. Uživamo jo namazano na popečen kruh ali krekerjih.

Čemaževi žličniki

Sestavine:

  • 500 g svežega čemaža ali 130 g čemaževega namaza iz kozarca
  • 250 g starega belega kruha
  • 120–150 ml ovsenega mleka
  • 60 g moke
  • 50 g margarine
  • 1 strok česna
  • 8 žajbljevih listov
  • muškatni orešek
  • sol, poper

Priprava:

Kruh narežemo na kocke in ga zalijemo z mlekom. Čemaž operemo in ga kratek čas kuhamo v slanem kropu, nato ga odcedimo, drobno sesekljamo in dodamo namočenemu kruhu. Dodamo moko, močno začinimo s soljo, poprom in muškatnim oreškom ter dobro premešamo. Iz zmesi z žlico oblikujemo večje žličnike in jih zakuhamo v slan krop. Pri znižani temperaturi jih kuhamo 5 do 7 minut, nato odcedimo. V ponvi raztopimo margarino, dodamo žajbljeve liste, premešamo, nato dodamo odcejene žličnike in nekoliko popražimo.

Pirini špageti z lešnikovo omako in brokolijem

Pirini špageti z lešnikovo omako in brokolijem

Sestavine:

Priprava:

Brokoli razdelimo na cvetke in ločimo steblo. Stebla brokolija na drobno narežemo ali zmeljemo.

Sesekljan česen popražimo na olivnem olju do zlato rjave barve. Dodamo brokolijeva stebla in pražimo nekaj minut, nato primešamo mlete lešnike, premešamo in prilijemo ovseno smetano in vodo. Zavremo in dodamo še brokolijeve cvetke in kuhamo 15 minut. Solimo in prelijemo čez kuhane pirine špagete.

Bučni zavitek

Bučni zavitek

Sestavine:

Priprava:

Sveže mleto kamutovo moko presejemo na delovno površino. Solimo in z roko rahlo premešamo. V sredini naredimo jamico in vanjo vlijemo olivno olje, limonin sok in malo vode ter mešamo z rokami iz sredine navzven in sproti dodajamo vodo, dokler ne nastane gosto testo. Premažemo ga z olivnim oljem in pustimo pol ure počivati.

V kozici stopimo maščobo. Bučke operemo in naribamo.

Testo razvaljamo na pomokani površini. Premažemo ga s stopljeno maščobo in riževo smetano, potresemo z naribanimi bučkami, mletimi bučnimi semeni in kvasovimi kosmiči. Zavijemo in položimo v pomaščen pekač. Zavitek premažemo z olivnim oljem. Pečemo v predhodno ogreti pečici 45 minut pri 180 °C.

Tisti, ki se držijo protiglivične diete, naj izpustijo kvasove kosmiče. Ti sicer jedi dajo specifičen okus, vendar je zavitek brez njih prav tako okusen.

Mafini iz regratovih cvetov

Mafini iz regratovih cvetov

Sestavine:

Priprava:

Regratove cvetove osmukamo, da od cveta ostane samo rumeni del (zeleni je grenak).

Jabolko narežemo na rezine in ga s pomočjo polžastega sokovnika pretlačimo v kašo.

Osmukane regratove cvetove zmešamo z moko, pecilnim praškom in vaniljo v prahu.

V drugi posodi stepemo jajci, med, sončnično olje in vodo. Dodamo zmečkano jabolko.

Suhe in mokre sestavine narahlo premešamo in s pripravljeno maso nadevamo modelčke za mafine in pečemo v pečici pri 160 °C približno 20 do 25 minut.

Ajdovi čokoladni piškoti

Sestavine:

Priprava:

V posodi zmešamo ajdovo in riževo moko, mlete mandlje, kakav v prahu in pecilni prašek. V drugi posodi penasto stepemo sladkor in margarino. Dodamo jajce in dobro premešamo. V to nastalo zmes počasi dodajamo moko z dodatki. Na koncu primešamo še sesekljano čokolado.

S pomočjo žlice ali žlice za sladoled oblikujemo enako velike kroglice in jih polagamo na peki papir ter jih narahlo z dlanjo pritisnemo ob dno, da dobimo ploščate piškote.

Pečemo na 160 stopinj, toliko časa, da piškotki pozlatijo.

Recepti so vzeti iz knjige Stezice do zdravja avtorice Tee Prezelj. Za več informacij si lahko ogledate njeno spletno stran http://www.teaprezelj.com/.

Pripravil Urban Urbanc

Preberite še ostale članke iz 1. in 2. tedna Sensinega programa Čiščenje telesa in duha.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja