Detoksična prehrana 2. del

2. 1. 2012
Deli
Proces čiščenja telesa poteka v dveh delih.

V predhodnem članku sem vam opisal, zakaj se odločiti za detoksično prehrano in kakšna je vloga jeter v procesu detoksifikacije. Sama prehrana in čiščenje nista zapletena procesa, prehrana ima glavno vlogo v delu razstrupljevanja telesa, zato je pomembno, da je pravilno izbrana.

Določne sestavine v detoksični prehrani imajo zelo močno vlogo pri maščobnih toksinih, saj jih naredijo vodotopne in ti se odstranijo iz telesa prek sečnega trakta.

Prvi del čiščenja

Čiščenje poteka v dveh fazah, v prvi fazi postanejo toksini občutljivi na različne encime, v drugi fazi pa se odstranijo iz telesa. V tej fazi ima veliko vlogo družina encimov, imenovanih P450. Za učinkovito čiščenje jeter moramo v tej fazi povečati vnos antioksidantov:

Glutation/N-acetil cistein se nahaja v čebuli in česnu.

Koencim Q10 se nahaja v ribah (mastnih), špinači, oreščkih in semenih.

Vitamin C se nahaja v brokoliju, papriki, cirusih in borovnicah.

Vitamin E se nahaja v oreščkih, semenih in ribah.

Selen se nahaja v oreščkih, semenih in ribah.

Beta karoten se nahaja v korenju, breskvah, lubenici, sladkem krompirju.

Našteti antioksidanti so najbolj učinkoviti, če se jih uživa skupaj, kar v prenesenem pomenu pomeni, da jih uživate ves dan, ne le v enem obroku. Antioksidanti so učinkoviti, kadar so vneseni skupaj, posamezni vnosi niso učinkoviti.

Poznamo še dve učinkovini:

DIM (Di-Indolimetan): substanca, ki se nahaja v zelenjavi, pri kateri so užitni cvetovi, denimo brokoli, cvetača. Pomaga pri odstranitvi različnih pesticidov, herbicidov in oestrogena.

Bioflavonoidi, ki se nahajajo kot anticianidi v borovnicah, kuercetin v rdeči čebuli ali polifenoli v zelenem čaju in rastlina pegasti badelj, ki raste pri nas in vsebuje silimarin ter zaščiti jetra pred različnimi vrstami toksinov. Uživa se plod in zel, dobi se ga kot pripravek za čaj ali v kapsulah.

Drugi del čiščenja

Druga faza čiščenja je sestavljena iz združitve, ko encimi toksine združijo v molekule, ki so manj toksične in bolj vodotopne. Proces imenujemo združitev, ko se toksini združijo z detoksičnimi hranili.

Ker v jetrih poteka več takšnih procesov, se enaka hranila ne morejo združevati z različnimi toksini in je potreben vnos različnih hranil v drugi fazi.

Glukoronidation je najpomembnejši člen detofikacije in je odvisen od kalcijevega D-glukarata, ki se nahaja v jabolkih, brstičnem ohrovtu, brokoliju, stročjemu fižolu.

Glicin in Glutamin: ti dve aminokislini se nahajata v koreninasti zelenjavi ter ohrovtu.

Glutation se v telesu tvori iz treh aminokislin (glicina, kisteina in glutaminske kisline). V čebuli in česnu ga je veliko, gomoljasta zelenjava je tudi dober vir glicina.

Sulfat se nahaja v jajcih, česnu, čebuli.

Metilation je odvisen od količine vitaminov B v telesu in folne kisline, nahaja se v zeleni zelenjavi ter fižolu,

Zdaj vemo, kako prehrana deluje na čiščenje organizma, pravilno kombinacijo prehrane  vam bomo zaupali v nadaljevanjih.

Marko MRAK

Detoksična prehrana 1. del

Detoksična prehrana 3. del

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja