Kakšna je temna plat industrije električnih avtov? Nekaj zgovornih fotografij iz rudnikov kobalta.
V rudnikih kobalta v Kongu vladajo nehumane delovne razmere, izkorišča se predvsem otroke.
Kobalt je ključna surovina za izdelavo litij-ionskih baterij. Najdemo ga v pametnih telefonih, tablicah, prenosnih računalnikih in pa v vsakem električnem vozilu, ki se danes oglašuje kot varčen in zelen. Uporabljajo ga proizvajalci, kot so Tesla, Renault, Toyota, VW, Apple ipd.
Električna prihodnost žal ni tako zelena, kot se jo predstavlja. Pospešitev prehoda k e-mobilnosti pa bi lahko povzročila še dodatno poslabšanje razmer v državah kot je Kongo. Delavci (med njimi številni otroci) so pod nadzorom oboroženih mož prisiljeni kopati kobalt ročno v popolnoma nečloveških pogojih za dolar na dan. Kobalt je strupen, vendar delavci nimajo nikakršne zaščitne opreme in zdravniške oskrbe. Pred leti je nekaj otrok umrlo v rudniku kobalta. Družine za smrti in poškodbe otrok, najmlajši med njimi je bil star le šest let, niso prejele nobene odškodnine.
Več kot 70 odstotkov kobalta izkopavajo prav v Kongu. Delavci poročajo o izjemno slabem plačilu in nehumanih delavnikih. Trpijo tudi nasilje, poniževanje, diskriminacijo in nevarne delovne pogoje, kar se največkrat dogaja v rudnikih, ki so v kitajski lasti.
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj