Ena vrsta prehranskih vlaknin kaže podobne koristi pri hujšanju kot Ozempic

30. 7. 2024 | N.Z.
Deli
Ena vrsta prehranskih vlaknin kaže podobne koristi pri hujšanju kot Ozempic (foto: Profimedia)
Profimedia

Raziskave črevesnega mikrobioma so sprožile revolucijo v prehranski znanosti in v zadnjih nekaj letih so prehranske vlaknine postale 'nove beljakovine', ki so jih v obilju dodajali živilom, da bi nahranili naše črevesje in okrepili naše zdravje

Nedavna študija na miših pa kaže, da vsi dodatki z vlakninami niso enako koristni.

Ena od oblik vlaknin, ki jo je mogoče najti v ovsu in ječmenu, imenovana beta-glukan, lahko nadzoruje krvni sladkor in pomaga pri hujšanju miši, ki so se prehranjevale z visoko vsebnostjo maščob.

Raziskovalci z Univerze v Arizoni (UA) in Univerze na Dunaju pravijo, da je to edina vrsta vlakninskega dodatka, ki so jo testirali in ki je v 18 tednih zmanjšala vsebnost maščob in telesno težo miši.

Druge obravnavane vlaknine, vključno s pšeničnim dekstrinom, pektinom, odpornim škrobom in celulozo, niso imele takšnega učinka, čeprav so znatno spremenile sestavo mišjega mikrobioma v primerjavi z mišmi, ki niso bile hranjene z dodatki vlaknin.

"Vemo, da so vlaknine pomembne in koristne, težava pa je v tem, da obstaja veliko različnih vrst vlaknin," pojasnjuje biomedicinski znanstvenik Frank Duca.

"Želeli smo vedeti, katera vrsta vlaknin bi bila najbolj koristna za hujšanje in izboljšanje homeostaze glukoze, da bi o tem lahko obvestili skupnost, potrošnike in nato tudi kmetijsko industrijo."

Pomen prehranskih vlaknin

Prehranske vlaknine so glavni vir energije za bakterije, ki živijo v našem črevesju, vendar pa manj kot 5 odstotkov ljudi v ZDA zaužije priporočenih 25-30 gramov (0,9-1 unča) vlaknin na dan.

Da bi to nadomestili, so vse bolj priljubljeni prehranski dodatki z vlakninami in živila z 'nevidnimi vlakninami'. Vendar so vlaknine zelo raznolike in imajo zelo drugačne učinke na telo.

Nekatere vlaknine, kot so ovseni beta-glukani in pšenični dekstrin, so vodotopne, kar pomeni, da jih črevesne bakterije zlahka fermentirajo. Druge, kot sta celuloza in odporni škrob, so manj topne ali netopne, kar pomeni, da se lepijo na druge snovi in tvorijo blato.

Kot piše biomedicinska znanstvenica Elizabeth Howard in njeni sodelavci, 'do zdaj ni bilo študije, ki bi preučevala vlogo različnih vlaken v eni kohorti'.

Beta-glukan za Ileibacterium

Da bi to nadoknadili, so v pričujoči študiji na eni kohorti miši testirali več oblik vlaknin. Ugotovljeno je bilo, da je le beta-glukan povečal število bakterij Ileibacterium, ki so jih našli v mišjem črevesju. Druge študije na miših so to bakterijo povezale z izgubo telesne teže.

Vsekakor so miši, ki so jih hranili z beta-glukanom, že dolgo pred 10. tednom pokazale zmanjšano telesno težo in vsebnost maščob v telesu v primerjavi z mišmi, ki so jih hranili z drugimi oblikami vlaknin.

Ugotovitve se ujemajo z drugo nedavno študijo, ki jo je opravil Duca, ki je glodavce hranil z ječmenovo moko, bogato z beta-glukani. Čeprav so podgane še naprej uživale enako količino hrane z visoko vsebnostjo maščob kot prej, se je njihova poraba energije povečala in so kljub temu shujšale.

Beta-glukan za več butirata

Takšen rezultat so v novi študiji opazili tudi pri miših, ki so jih hranili z beta-glukanom. Pri teh živalih se je v črevesju povečala tudi koncentracija butirata, metabolita, ki nastane, ko mikrobi razgradijo vlaknine.

Butirat povzroča sproščanje glukagonu podobnega peptida-1 (GLP-1), ki je naravni protein, ki ga sintetična zdravila, kot je Ozempic, posnemajo in spodbujajo sproščanje inzulina.

"Del koristi uživanja prehranskih vlaknin je v sproščanju GLP-1 in drugih črevesnih peptidov, ki uravnavajo apetit in telesno težo," pojasnjuje Duca.

"Vendar pa menimo, da to ne pomeni vsega učinka. Menimo, da bi lahko butirat deloval še na druge koristne stvari, ki niso povezane s črevesnimi peptidi, kot sta izboljšanje zdravja črevesne pregrade in delovanje na periferne organe, kot so jetra."

Da bi te rezultate lahko prenesli na ljudi, bo potrebnih še veliko raziskav, vendar ugotovitve kažejo, da so nekatere vlaknine morda bolj primerne za hujšanje in nadzor inzulina kot druge.

Študija je bila objavljena v reviji Journal of Nutrition, povzeli pa so jo na Science Alert.

Preberite si tudi:

Novo na Metroplay: Ninna Kozorog prekinila molk | N1 podkast s Suzano Lovec