Energetski sistem dvanajstih meridijanov

5. 8. 2014
Deli
Energetski sistem dvanajstih meridijanov

Poleg živčnega, limfnega in krvožilnega sistema je v našem telesu po kitajski medicini tudi energetski sistem dvanajstih meridijanov.

Delovanje meridijanov je podobno delovanju naših žil: tako kot se po žilah pretaka kri in s tem življenjsko pomembne snovi za naše telo, se po meridijanih pretaka življenjsko pomembna energija, ki se prenaša od enega vitalnega organa do drugega in tako vpliva na pravilno delovanje našega telesa in izmenjavanje snovi v njem.

Tudi naše telo ima točno nameščeno biološko uro, ki sinhronizira različne biološke procese z energijami narave. Kljub prevladujočemu mnenju, da obstajajo tako imenovani dnevni in nočni tipi ljudi, biološka ura, po kateri se naša telesa ravnajo že od pradavnine, ne dobiva ukazov iz naših možganov, temveč iz narave.

Drobne energetske vibracije, ki smo jim izpostavljeni kot bitja, ki so odvisna od narave in živijo skladno z naravo, narekujejo delovanje našega notranjega motorja tako natančno kot Celzijeva atomska ura, ki lahko zamuja zgolj sekundo na milijon let.

V enem dnevu se tako na vsaki dve uri izmenjujejo obdobja maksimalne in minimalne aktivnosti posameznih meridijanov. Energetski tokovi takrat povečano sprejemajo in sproščajo energijo, kar močno vpliva na naše fiziološke procese.

Kako delujejo meridijani?

Prvi se v dnevu aktivira pljučni meridijan, ki je aktiven med 3. in 5. uro zjutraj. Ta čas je zato najprimernejši za energetske terapije zdravljenja pljuč in za dihalne vaje v naravi.

Od 5. do 7. ure zjutraj je najaktivnejši meridijan debelega črevesja, ki takrat absorbira vodo iz našega sistema in naše telo pripravlja na razstrupljanje. Ta ciklus ni pomemben le za izločanje odpadnih snovi iz telesa, temveč se v tem času naše telo pripravlja na ciklus sprejemanja hranljivih snovi.

Če želite kar najbolje izkoristiti to obdobje, je v tem času dobro popiti večjo količino vode sobne temperature. Zanimivo je tudi to, da ima v tem obdobju dneva voda drugačno, boljšo aromo in v naših ustih pusti sladkoben okus, kot da bi nam telo hotelo tudi tako povedati, da je voda v tistem času zelo dobra za nas. Če smo torej v tem času budni in spijemo vodo, bomo s tem svoje telo očistili in ga dobro pripravili na naslednji ciklus.

Najobilnejši, najbolj hranljiv in najpomembnejši obrok dneva lahko telo prejme le med 7. in 9. uro zjutraj. V tem času je namreč najbolj dejaven želodčni meridijan. V tem obdobju sta najučinkovitejši prebava in absorpcija hranljivih snovi, oba procesa pa naše telo oskrbita s hrano, ki jo potrebujemo za dnevni pogon in aktivnosti, ki sledijo.

Med 9. in 11. uro je najaktivnejši vranični meridijan. V tem obdobju želodec pošlje hrano skozi tisti del prebavnega sistema, v katerem vranica in trebušna slinavka izločata prebavne encime.

Med 11. in 13. uro je obdobje srčnega ciklusa, v katerem naše srce deluje bistveno hitreje, saj mora takrat celemu telesu pošiljati hranljive snovi in kisik. Če niste pravočasno zajtrkovali, torej med 7. in 9. uro, boste s tem zamudili možnost, da vsaki celici v svojem telesu priskrbite hranljive snovi, posledično pa ne boste polni energije, ki bi jo sicer lahko generirali v tem času.

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez